Lahodné recepty z pampelišek: Vyzkoušejte pampeliškový med, polévku nebo salát | Foto: iStock

Foto: iStock

Lahodné recepty z pampelišek: Vyzkoušejte pampeliškový med, polévku nebo salát

V polovině dubna všechny trávníky pokryjí zlaté květy pampelišek a zůstanou až do října. Jako jedna z mála rostlin je pampeliška jedlá celá. Z kořene připravíte odvar, listy plné vitaminů nakrájíte do salátu a z květů připravíte med nebo čerstvé smoothie. Servírujeme vám ty nejlepší recepty z pampelišek.

Léčivé pampelišky jsou známé pro svou schopnost odbourávat z těla škodlivé látky a čistit trávicí a vylučovací systém, proto jsou vhodné pro jarní očisty. Vyjděte na zahradu, natrhejte si čerstvé pampelišky a vyzkoušejte tyhle originální recepty. Pampelišky sbírejte pouze na čistých místech a nejlépe kolem poledne, kdy je obsah živin nejvyšší.

Jak na čaj z kořene pampelišky? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Pampeliškový med

Pampeliškový med krásně ovoní domácí limonády a osladí čaje nebo jej můžete využít na ochucení ovesných kaší k snídani. Dlouhé vaření ale květům pampelišek příliš neprospívá a prospěšné látky se z nich při vysokých teplotách ztrácejí.

Recept najdete v článku:

Pokračování 3 / 6

Zelené smoothie z pampelišek

Mnohem lepším zdrojem vitaminů jsou čerstvé saláty a smoothies. Energii po dlouhé zimě vám dodá svěží zelené smoothie s pampeliškovými květy. Máte-li radši sladší šťávy, smoothie z ananasu a pampeliškových listů bude to pravé pro vás.

Recept na zelené smoothie z pampelišek najdete ZDE

A zde najdete recept na smoothie z ananasu a pampeliškových listů

Pokračování 4 / 6

Salát z pampelišek s vejcem a slaninou

Nejvyšší koncentrace živin – vitaminů a minerálů včetně vápníku – je v pampeliškových listech, jsou proto skvělé jako základ lehkého salátu. Teď chutnají nejlépe. Mladé listy jsou hořkosladké, s postupující sezonou je hořkost intenzivnější, ale sbírat je můžete prakticky až do října. S medovo-hořčičnou zálivkou bude salát z pampeliškových listů s vařeným vejcem a restovanou slaninou chutnat naprosto dokonale.

Recept na salát z pampelišek s vejcem a slaninou najdete ZDE

Pokračování 5 / 6

Pampelišková polévka

Listy pampelišek urychlují metabolismus a podporují hubnutí. Zkuste je přidat do výborné smetanové polévky z pampelišek. S křupavými krutony z bílého chleba a se ztraceným vejcem bude dokonalým lehkým obědem nebo večeří po celou pampeliškovou sezonu. 

Recept: Pampelišková polévka

Pokračování 6 / 6

Pampeliškové víno

Pokud máte rádi pampeliškové víno s citrusy, je načase ho založit. Kvašení nápoje trvá 6 týdnů, tak neotálejte a nasbírejte čerstvé voňavé kvítky už teď. Tohle s pomerančem a citronem bude originálním drinkem pro letní grilovačky.

Recept na pampeliškové víno najdete ZDE

Další tipy na recepty z pampelišek najdete ZDE >>>

Doporučujeme

Články odjinud