Ředitel záchranky MUDr. Zdeněk Schwarz: Na Sanitku se budu dívat s pokorou a uznáním

13. 9. 2013
Odborný poradce nového seriálu Sanitka II, ředitel pražské záchranky MUDr. Zdeněk Schwarz, se těšil na pokračování úspěšného seriálu v režii Jiřího Adamce již více než 10 let. Zdeňku Schwarzovi se líbilo natáčení, spolupráce se scénáristou. Je také zvědavý na postavu ředitele záchranky, kterého si zahraje Jiří Dvořák. Šéf záchranky se také netají, že některé případy a životní tragédie lidi pracující na záchrance rozpláčou. Bohužel na ni ale lidé myslí, až když...

Kdo vás jako první oslovil k odbornému poradenství seriálu Sanitka II?

Je to už docela dlouho, ale nakonec se to dokázalo a zrealizovalo. Byl to autor pan Ivan Hubač. Já to uvítal, protože jsem si přál více než 10 let. Již tenkrát jsem oslovil všechny televize s požadavkem na pokračování seriálu. Tehdy nikdo nereagoval. Od té doby jsem si to v tichu duše přál a o pokračování v současnosti alespoň snil.

Proč jste si přál pokračování seriálu?

Od první série se totiž mnohé změnilo, ale také mnohé problémy přetrvávají, takže dostatek témat pro zajímavý seriál. Nakonec první série byla velmi sledovaný a populární seriál, takže proč na to nenavázat, když ostatní populární kousky z tehdejší doby pokračování našly.

Na co jste chtěl v seriálu poukázat? Co pro vás bylo prioritou?

Já prioritu vlastně ani neměl. Byl jsem požádán o odbornou radu a možnost využít prostředky a prostor pražské záchranky, o které seriál je. Byla to pro mne totiž jakási forma pocty i uznání mé práce, kterou jsme společně s kolegy a mnohými lidmi z pražské záchranky a pražské radnice za těch více než 10 let udělali. Nejdříve jsme se dohodli, že ideální bude, když jako jeho otec bude u nás nějaký ten čas trávit, přímo ve výjezdech a mluvit o práci a organizaci s lidmi z provozu. Jedině tak načerpá atmosféru a tvůrčí nápady i možnost inspirace jaké případy divákům přiblížit.

Takže prioritou bylo umožnit přítomnost. Během toho jsem si uvědomil, že to bude ideální možnost, jak lidem ukázat, kde je dnešní záchranka, jakou má techniku a jak funguje, ale i fakt, že její lidé jsou normální smrtelníci jako každý a se stejnými starostmi a problémy, že nejsme roboti ani žádné bezcitné nebo chladnokrevné stroje. Každý vážný případ je i pro nás stresující a osudy lidí nás ovlivňují, a dokonce lidské osudy a životní tragédie nás některé i rozpláčou. A určitě byl i cíl propagovat pražskou záchranku a Prahu se všemi klady a zápory, které nás ovlivňují nebo nám komplikují práci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Do jaké míry jste se ztotožnil s novým ředitelem záchranky, kterého v nových dílech ztvárnil herec Jiří Dvořák?

Spíše bych řekl, jak se ztotožnil on s funkcí ředitele… Je to seriál a není to obraz skutečné situace, takže Jirka nehraje ředitele Schwarze, ale ředitele záchranky. Já jsem spokojen, on i ostatní své role zvládli a zahráli úžasně. Už na place jsem mnohdy říkal, že mohou hned druhý den nastoupit do služby, že jsou profíci a hrají naše lidi perfektně.

Obdivuji herce, kteří zvládnou svou roli tak, že jako divák ani nepoznám nebo nerozliším, že to jen hrají, že to vnímám jako realitu, jako by tu profesi dělali. Jirka hraje přísného, ale i citlivého ředitele, který má své soukromé problémy a… , ale to nebudu prozrazovat, to ať diváci poznají až při sledování seriálu…

A bývalý ředitel, v podání Josefa Vinkláře?

A pan Vinklář byl také pan herec a zahrál ředitele skvěle. Bohužel byl více od reality tehdejšího ředitele a i v seriálu byly stopy normalizace… Musel zahrát kladného socialistického, stranou kovaného šéfa… Musel se vypořádat s problémem emigrace, a to té nejhorší, kdy nám odcházeli ti nejlepší.

Bohužel i dnes se situace nelepší a mnozí perspektivní a kvalitní lékaři nám odcházejí do zahraničí. Určitě to byl i lidský ředitel a člověk, který musel brát ohledy na soukromé i jiné problémy zaměstnanců, musel bojovat s problémy tehdejší doby, nedostatkem financí, politiky, kteří komplikovali práci a moc pražské záchrance.

Byl to takový boj o přežití, přetahovaná a neustálým tlakem na ně si dokázal získat i podporu nebo pomoc. Ukázal, že někdy až neštěstí dokáže rozhýbat stojaté vody a záchranka konečně získá nějakou pomoc. Musel často bouchat na mnoho dveří a na některé opakovaně, aby získal pro záchranku a její lidi, co potřebují. Mám někdy pocit, že se ani tohle moc nezměnilo. Delší dobu říkám, že na záchranku lidé myslí, až když ji potřebují.

Jak podle vás další řadu seriálu Sanitka II přijmou diváci?

Uvidíme, jak bude veřejnost seriál vnímat. Jsem napnutý a těším se na to a snad mě veřejnost nezklame. Přece jen nesu i já malou část odpovědnosti za jeho úspěch. Já jsem ze seriálu nadšený a líbí se mi. Viděl jsem ho od zrodu až po finální podobu. Dívám se na něj s pokorou a uznáním, protože za každou minutou seriálu vidím neuvěřitelný kus práce a úsilí. Je to dílo, které tisíce lidí udělali z ničeho. Obdivuji všechny, které jsem při té práci viděl a poznal, bylo to velmi zajímavé a poučné. Ale to je profesionální deformace až úchylka… Divák a veřejnost bývají někdy krutí a kritičtí… Doufám, že se bude líbit.

Zdroj: www.viposobnosti.eu

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Sobotní radovánky budou probíhat mimo domov. Ani minutu se vám nechce sedět doma, tudíž jste v přátelském kontaktu a podniknete i výlety. V domácím prostředí panuje dobrá atmosféra, ale i…