Regenerace kůže po létě

Regenerace kůže po létě

Léto je určitě nejkrásnější část roku, ale třeba na stav vaší pleti nemá dvakrát dobrý vliv. Co tedy teď, s blížícím se podzimem, můžete pro svou pokožku udělat?

Když na návrat pokožky do formy nestačíte sami, můžete se obrátit na dermatology. S čím nejčastěji pomáhají na podzim? O tom jsme si povídali s dermatoložkou MUDr. Monikou Arenbergerovou, Ph. D., z Centra Zdravé vlasy, Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady:

* Po létě je kůže vysušená od chloru, větru, soli, nemluvě o tom, že se mnozí spálili… Jak vrátit pokožku do formy?

Většina z nás, kteří jsme trávili léto u moře, v bazénu při vodních sportech, má problémy s vysušením kůže. Kůže se šupí, svědí, je tenčí, vznikají na ní pigmentové skvrny. Klíčem k rychlé regeneraci je hydratační péče mastnějším základem s příměsí antioxidantů, jako jsou vitaminy C, E nebo panthenol. Na obličej se dají, jak už bylo řečeno, aplikovat hydratační masky, na tělo mléka, která využíváme jednou denně, vždy po koupání. Zde platí pravidlo 3 minut, kdy po opuštění koupele kůži do 3 minut promastíme, protože jsou rozvolněné mezibuněčné prostory a voda z krémového základu k nim snadno proniká.

* Zmínila jste pigmentové skvrny. Jak se dají odstranit?

Pigmentové skvrny ke svému vzniku vždy potřebují ultrafialové záření. Je jedno, zda se jedná o přirozené slunce či UV záření z umělých zdrojů, jako jsou solária. Nejčastěji se objevují v místech „slunečních teras“, jako jsou obličej, krk, dekolt, předloktí a hřbety rukou. To, že se u někoho pigmentové skvrny objeví po slunění a u jiného nikoli, je dáno genetickou dispozicí, fototypem pleti nebo vlivem ženských pohlavních hormonů. Po konzultaci s dermatologem se ale vždy najde ideální a individuální cesta k jejich odstranění. Já osobně volím v prvním stupni léčbu konzervativní lokálními prostředky, a teprve poté sáhnu k léčbě invazivní, pomocí peelingů nebo přístrojů, jako je IPL nebo laser.

* S jakými dalšími potížemi se na vás pacienti obracejí právě po létě?

Jsou to změny mateřských znamének, plísňová onemocnění na nohou a nehtech, bradavice, ekzém ze zapářky, alergické reakce na rostliny, včelí či vosí štípnutí. Ke konci léta pacienty značně trápí parazité ze zahrádek - nejvíce sametky (lidově svilušky) vyvolávající vyrážku.

* Můžu já jako laik doma poznat nebezpečné znaménko?

Znaménko, které je rizikové, splňuje alespoň dva z uvedených parametrů označených počátečními písmeny abecedy: A - asymetrie projevu, B (border) - nepravidelné ohraničení, C (colour) - barva různých odstínů, D (diameter) - rozměr větší než 5 mm, E (elevace) - vyvýšení. Pokud jsou alespoň dvě písmena pozitivní, doporučuji návštěvu dermatologa.

* A jak vznikají a léčí se bradavice?

Bradavice jsou virovým onemocněním, které je přenosné z člověka na člověka. Původcem je lidský papilomavirus. K jejich léčbě se používají různé prostředky od babského receptu s vlaštovičníkem přes volně dostupná lokální léčiva s kyselinou mléčnou či salicylovou až po léčbu radikálnější ve formě kryalizace (léčba tekutým dusíkem), chirurgie či laseru.

* Na podzim se také doporučuje řada preventivních zkrášlujících zákroků…

Nekoupeme se, sluníčko tolik nesvítí a jizvu tudíž není nutné úzkostlivě chránit před slunečními paprsky nebo krýt vodotěsnou náplastí. Na podzim lze proto doporučit všechny drobné chirurgické výkony, chemické peelingy, elektrokoagulaci hemangiomů, kyretáž stařeckých bradavic, depigmentační kúry, mezoterapii i laserové zákroky. Vhodná je i preventivní kontrola u dermatologa. Po létě každopádně přichází nejvíce žen s žádostí o peeling. Ten je málo invazivní, umožní sloupnutí rohové vrstvy, která je po létě zbytnělá vlivem UV záření. Kůži tak „uhladí“ a sjednotí barvu pleti. Výraznější hyperpigmentace lze pak řešit laserem nebo IPL. Tato cesta je ale finančně náročnější, proto doporučuji vyzkoušet efekt této terapie zprvu na malém okrsku kůže, a teprve pak pokračovat.

Novinka pro vaše znaménka

V poslední době se také hodně mluví o kontrole znamének a pih, a to jak před létem, tak i po létě. I zkušený dermatolog má problém je na těle člověka vyšetřit všechna. Na klinice Asklepion je nyní diagnostikují nejnovějším skenerem. Pomocí kožního skeneru FotoFinder je lékař schopen naskenovat všechna vaše znaménka a s odstupem času pak velmi přesně říct, které znaménko přibylo, změnilo svůj tvar či velikost. Díky tomu pak lékař ví, na které znaménko se konkrétně zaměřit. Více na www.asklepion.cz

Během dovolených to s námi pokožka nemá jednoduché a na podzim vypadá všelijak - co se krásy, ale i zdraví týče. Chcete to změnit? Začněte hned! Kráse i zdraví pokožky prospějete, když budete vyváženě, zdravě jíst, aby se do těla dostaly vitaminy, minerální látky, antioxidanty, které zabraňují stárnutí pokožky. Opomíjet stále nesmíte pitný režim, protože hydratace je tím nejzákladnějším, co kůže ocení. Pozornost ale zaměřte především na „povrchovou úpravu“ pleti. Jestliže chodíte ke kosmetičce, ihned se objednejte. Zná vás i vaši pokožku a snadno pozná, co je pro obnovení její krásy nutné udělat. Nemáte-li ji po ruce, pojďte spolu s námi o pleť pečovat tak, aby i na podzim zářila krásou!

1. krok: ČIŠTĚNÍ

„Základem každé péče je odlíčení, proto na začátku každého pečujícího rituálu sáhněte po odličovacím mléku a toniku, které pleť zbaví nečistot, mastnoty, prachu a připraví ji na další hýčkání,“ říká na úvod ing. Jitka Poláková z kosmetické společnosti La Ch`evre a dodává: „Co bude následovat, už záleží na tom, kolik vám je, jaký typ pleti máte, do jaké míry je citlivá, jestli bojujete s rozšířenými žilkami a podobně.“ Vhodný je na závěr čištění také jemný mechanický peeling, který odstraní odumřelé buňky.

2. krok: MASKA

„Protože po létě pokožka prahne po výživě a regeneraci, bude potřebovat minimálně jednou týdně vhodnou masku. Vybírat můžete revitalizační, výživné, antistresové, regenerační nebo speciální pro citlivou pleť. Zaměřte se ale i na její složení. Revitalizační masky mohou být například obohacené o syrovátku s vysokým obsahem kyseliny mléčné (tzv. AHA kyseliny), která odumřelým buňkám umožní jejich snadné oddělení od zdravé pokožky a následné odstranění,“ říká ing. Poláková. „Chybu neuděláte ani v případě masky s obsahem vitaminů, hlavně skupiny B, masky z čistě přírodních složek, jako jsou právě syrovátka, mléko, tvaroh nebo například med,“ dodává ještě zakladatelka značky La Ch`evre.

3. krok: SÉRUM

Až smyjete zbytky masky vlažnou vodou, případně ji sloupnete, bude čas na tzv. sérum. „To doporučuji každý měsíc aplikovat alespoň po dobu sedmi dní za sebou. Séra neboli koncentrované kosmetické prostředky dodávají do hlubších vrstev pokožky vitaminy a další látky, které vyživují pleť. Opět si to své vyberte v závislosti na věku a typu pokožky. Ve dvaceti letech vám udělá dobře sérum hydratační, zralejší pleť ocení spíše výživné,“ doporučuje ing. Jitka Poláková s tím, že sérum je nejlepší do pleti lehce vmasírovat nebo jakoby jej postupně zatlačovat dlaněmi, dokud se nevstřebá.

4. krok: KRÉM

Na podzim začínáme znovu používat krémový make-up, tedy další ochrannou vrstvu, proto ještě není nutné měnit lehký letní krém za jiný. Ani UV faktor není nutné vyřadit z každodenního používání. Jen může být nižší. „Na trhu je k mání i taková specialita, jako je krém s výtažky z chaluhy zlaté, které nahradí UV filtr. Na léto by taková ochrana nestačila, na podzim je ideální. Opět vybírejte krémy hydratující -například s kyselinou hyaluronovou, zpevňující, jež jsou vhodné pro zralou pleť a pleť s popraskanými žilkami, a krémy s obsahem vitaminů C, B, které pleť ochrání před volnými radikály i zklidní,“ doporučuje ing. Jitka Poláková. A co krémy noční? Sáhněte po stejné značce, jako máte krém denní. A zaměřte se na to, aby byl krém na noc co nejvíce regenerující, protože pleť má na regeneraci v noci nejvíce času.

Doporučujeme

Články odjinud