Herečka Regina Rázlová Profimedia

Herečka Regina Rázlová Profimedia

Regina Rázlová vystudovala filmovou průmyslovku a herectví na pražské DAMU Profimedia
Na DAMU sama herectví učila Profimedia
Mezi její žáky patřili například Karel Roden, Ivana Chýlková, Marek Vašut, Veronika Žilková nebo Eva Holubová Profimedia
Byla členkou Národního divadla Profimedia
16
Fotogalerie

Regina Rázlová: Byla rok ve vazbě, důvěru v muže získala ve 3. manželství

Ví, jak vypadá život nahoře, ale i hodně dole. Hrála v Národním i seděla ve vazbě. Říká, že život ji naučil pokoře k tomu, co přichází, a že za každou šanci se má hezky poděkovat. Jaký život měla Regina Rázlová, kterou jste v současné době mohla vídat ve dvanáctidílné krimi sérii odehrávající se v Ostravě s názvem Stíny v mlze?

Tragické devadesátky

Byla příslušnicí socialistické zlaté mládeže – dcera prvního předsedy české vlády za sovětské okupace Ing. Stanislava Rázla vystudovala nejdříve filmovou průmyslovku – tehdy ji lákala režie a fotografie a pak ještě herectví na pražské DAMU. Tam ostatně později sama herectví učila. Mezi její žáky patřili například Karel Roden, Ivana Chýlková, Marek Vašut, Veronika Žilková nebo Eva Holubová.

Sametová revoluce zastihla herečku coby členku Národního divadla, kde hrála od roku 1980. Odtud ji ale v 90. letech kvůli politické minulosti jejího otce vyhodili. Co bylo dříve plusem, začalo být minusem. Národní bylo její třetí divadelní domovskou scénou v pořadí. Jinde ji pak vzít nechtěli, a tak se živila jako uklízečka, vykladačka karet, proutkařka, prodavačka chlebíčků… Jediná role, kterou si v devadesátých letech zahrála, byla v roce 1996 byrokratka ve filmu Kolja.

Co dělá Regině Rázlové největší radost? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Zaměstnaná a obviněná, nevinná a nemocná

Když ji oslovili ze Skloexportu a nabídli jí místo předsedkyně představenstva, souhlasila. Dva roky před koncem tisíciletí spadla klec. Reginu Rázlovou zadržela policie a obvinila ji z údajného zneužití informací v obchodním styku a ze škody za 400 milionů, měla se podílet na vytunelování firmy. Rok strávila ve vazbě a měla z ostudy celostátní kabát, stáhla se do ústraní.

V době, kdy soud probíhal, se u herečky rozvinula roztroušená skleróza. Právě kvůli ní přestala chodit na stání k soudu. V roce 2007 soudní spor skončil a všichni byli zproštěni viny. Herečka sice vysoudila u Evropského soudu na České republice odškodné, ale soud a rok ve vazbě ji poznamenaly nejen zdravotně, ale i psychicky. Docházela na terapie, několikrát byla hospitalizovaná na psychiatrii.

Pokračování 3 / 5

Terapie psaním

Z těžkého období se nakonec Regina Rázlová vypsala. Spolu s manželem o celé kauze napsala a o tři roky později vydala knihu s názvem Z uvedených odposlechů je zřejmé… „Když jsem ji dopsala, začala jsem žít, jako by se mi to nestalo,“ prozradila Českému rozhlasu. „Terapie psaním, vyprávění příběhů se pro mou povahu velmi osvědčily. A když jsem knížku dopsala, už jsem o tom nikdy nevyprávěla. Zachránilo mi to život,“ vzpomínala.

Pokračování 4 / 5

Nevěrná manželství

Jejím prvním manželem byl herec Petr Štěpánek. Regině se moc líbil. „Byl to krásný, jemný a něžný muž,“ říkala o něm. Jenže už půl roku po svatbě jí začal být nevěrný s režisérkou Vlastou Janečkovou. Jestli je – nebo není – právě on otcem Reginina syna Lukáše, ale prý nikdy nikomu neprozradí. Nevydařilo se jí ani druhé manželství s hercem a dabérem Petrem Olivou. Dceru Adélu, která se ze vztahu narodila, viděl naposledy v jejích dvou letech.

O to víc si Regina vážila třetího manžela, architekta Jindřicha Santara, s nímž žila dlouhých třináct let. Vzal si ji v době, kdy byla ve vazbě a úplně na dně. „Muži trpí ztrátou odpovědnosti. Zdá se, že je opravdu lepší neztrácet čas marným hledáním,“ rozpovídala se babička sedmi vnoučat v Blesku pro ženy. Bohužel v roce 2012 Jiří Santar zemřel.

Pokračování 5 / 5

Paní z Karlštejna

V Noci na Karlštejně si zahrála hned po škole v divadle na Kladně a teď se po letech objevuje ve stejnojmenném muzikálu produkovaném Janisem Sidovským na Karlštejně přímo pod širým nebem. Hraje v Divadle na Vinohradech i v Divadle Ungelt. Představení Miss Dietrich lituje, v němž hraje Marlene Dietrichovou, už má za sebou sto repríz.

Mezi její nesmrtelné role ale patří účinkování ve filmové komedii Utrpení mladého Boháčka, kde si zahrála po boku Pavla Landovského, komedie Zabil jsem Einsteina, pánové!, Tatínek na neděli, Hodíme se k sobě miláčku a také její účinkování ve třech dílech seriálu 30 případů majora Zemana, kde si zahrála agentku vyzvědačku Hanu Bízovou. Objevila se ale i v seriálech Nejmladší z rodu Hamrů, Létající Čestmír, Panoptikum města pražského a naposledy například v seriálech Ohnivý kuře, Policie Modrava nebo Případy 1. oddělení. Krimi seriály jsou jí zřejmě souzené, v současné době se totiž objevuje v krimi sérii Stíny v mlze, kterou uvádí Česká televize.

Doporučujeme

Články odjinud