Reichstag - nejnavštěvovanější parlament světa

1. 9. 2013
Berlín se po sjednocení Německa stal opět hlavním městem a cílem miliónů turistů z celého světa, které láká jeho atmosféra, historie a výjimečnost. Jednou z dominant Berlína je budova Reichstagu, sídlo současného německého Spolkového sněmu. Nachází se na pomezí bývalého západního a východního Berlína, kousek od nového hlavního nádraží. Jako město samotné i Reichstag má svou pohnutou historii.

Velkorysý architektonický návrh Paula Wallota v novorenesančním stylu se začal realizovat v roce 1884 a stavba byla dokončena o deset let později. Od svého slavnostního otevření až do 27. února 1933, kdy vyhořela, sloužila budova jako sídlo Říšského sněmu. Kolem osudného požáru panují stále jisté nejasnosti. Z jeho založení byl obviněn Marinem van der Lubbe, nizozemský komunista, jenž však čin pravděpodobně nespáchal. Převládá názor, že požár způsobili přívrženci Adolfa Hitlera, který jej použil jako záminku k upevnění své moci a prosazení tzv. zmocňovacího zákona.

Po dobu druhé světové války stavba sloužila k vojenským a propagandistickým účelům. Další zásahy utrpěla během bitvy o Berlín v roce 1945. Poté byla zakonzervována a až do šedesátých let se nepoužívala. Zůstala na západní straně města, těsně u hranice. Od roku 1964 sloužila jako výstavní plocha. O definitivní obnově památky a návratu sídla parlamentu se rozhodlo až po sjednocení Německa, v roce 1990. Zakázku získal britský architekt, Sir Norman Foster. Samotná rekonstrukce pak probíhala v letech 1995 - 1999. Z budovy zbyly v podstatě jen obvodové zdi a 3 vnitřní patra byla vybudována zcela znovu v souladu s přísnými ekologickými normami.

Dominantou stavby se stala moderní skleněná kopule, sloužící jako vyhlídka na město. Je posazená ve výšce 24 m na střeše budovy, má průměr 38 m a je vysoká 23,5 m. Konstrukce je pokryta 3000 m2 skla. Jejím středem vede soustava zrcadel, která přivádějí světlo do hlavního sálu. Po vnitřním obvodu kopule se vinou elegantní rampy, sloužící k výstupu na vrchol, ze kterého se naskýtá úchvatný pohled na celý Berlín. Fosterovi se podařilo skvěle skloubit původní stavbu s futuristickým prvkem, jenž je ozdobou města a jedním z největších turistických lákadel. Reichstag navštíví každoročně až 3 milióny lidí, a je tak nejnavštěvovanějším parlamentem světa.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na fasádě průčelí, kde se skví císařem Vilémem I. nenáviděný nápis „Německému lidu“ z roku 1916, jsou stále patrné stopy po kulkách sovětských vojáků a záměrně byly zachovány i některé jejich nápisy z května 1945. Právě z balkónu této budovy byla v roce 1918 vyhlášena také republika a konec císařství.

Protože se v minulosti před budovou tvořily nekonečné fronty, byl vybudován důmyslný jmenný rezervační systém. Návštěvníkům se nabízí několik prohlídkových okruhů, z nichž některé zahrnují i pohled na zasedání parlamentu a návštěvu dalších parlamentních budov. Registrovat prohlídku se vyplatí několik dní předem, můžete tak učinit naproti Reichstagu, v rezervační kanceláři spojené s kavárnou a prodejnou suvenýrů. I tam se stojí fronta, ale většinou ne déle než 30 minut. Vstup na okruhy je zdarma, jen vás čeká bezpečnostní prohlídka podobně jako na letišti. Návštěva se nejvíce vyplatí buď za slunného počasí, nebo po setmění.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Lidé kolem vás mají obrovský strach z covidu, ale vy se negativním myšlenkám bráníte. Nechcete jim podlehnout a oslabit tak své schopnosti. Ať už pracujete z domu anebo z pracovišti,…

Nejčtenější články

Doporučujeme