Relax podle nejpovolanějších osobností. Inspirujte se a vyzkoušejte jejich techniky!

29. 8. 2013
Zdroj: Robert Tichý
Odpočívat můžete různými způsoby. Nic proti poležení u televize, ale co vyzkoušet také některý ze způsobů skutečných znalců. Možná vám změní pohled nejen na relaxaci, ale i na váš životní styl.

Andrew Alois Urbiš, propagátor terapie tmou

Léta působil ve vrcholném managementu, aby se po letech stresu vrátil oklikou ke svému původnímu oboru. Dnes je známým propagátorem terapie tmou a v Beskydském rehabilitačním centru vybudoval apartmán, ve kterém si můžete blahodárné účinky tmy vyzkoušet na vlastní kůži. Sám ji považuje za to nejlepší, co můžete svému tělu i mysli poskytnout.

„V dnešním světě je narušena přirozená rovnováha mezi dnem a nocí, mezi světlem a tmou, a to ovlivňuje náš hormonální a nervový systém. Terapie tmou může alespoň částečně tuto dlouhodobou nerovnováhu vyrovnat,“ říká. Kromě světla je náš mozek také každý den přetěžovaný přívaly informací. Ve tmě a v naprosté izolaci je pak člověk ukrytý před světlem i informacemi a maximálně regeneruje. „Pokud mám chvilku volna, utíkám do tmy. Bohužel nemám čas, ale když už se podaří, že je apartmán volný, vlezu si tam alespoň na tři dny,“ říká Andrew Urbiš, který si léčebné účinky tmy vyzkoušel, když v ní strávil nepřetržitě padesát dní.

Kromě pobytu ve tmě relaxuje nejraději spánkem. „Když na mě třeba cestou autem padne únava, nikdy nejdu na kafe. Jak říkají Číňané, káva spaluje uhlí na další den. Takže zastavím někde na parkovišti, a na dvacet minut zavřu oči, to stačí,“ říká a na závěr doporučuje ještě jednu ze svých osvědčených technik, jak utužit tělo i mysl. „Trénujte stoj na jedné noze, skvěle to podporuje psychickou i fyzickou rovnováhu. Je to rozhodně lepší než brát Lexaurin.“

Urša Žgank, cvičitelka bikramjógy

Profesionální lektorkou bikramjógy (která se cvičí v sále vyhřátém na 42 stupňů) se stala před třemi lety. Původně vystudovala na FAMU obor režie, a ta je dnes také jejím hlavním povoláním. Už za studií objevila bikramjógu, která se stala nezbytnou součástí jejího života. „Dřív jsem hodně jezdila na koni a začaly se ozývat bolesti zad a kyčlí. V zimě trpím ještě víc, protože miluji teplo, takže když jsem se dozvěděla o józe, která se cvičí v teple, řekla jsem si, že to bude ten pravý relax pro mě,“ vzpomíná Urša na to, co ji před šesti lety do vyhřátého sálu přivedlo.

Prvních pár hodin bylo sice vším možným, jen ne relaxem, ale intenzivní cvičení Uršu přesto naprosto okouzlilo. Dnes každodenní cvičení už za relax rozhodně považuje. „Na bikramjóze jsem dnes závislá psychicky i fyzicky. Bikramjóga posiluje imunitní, lymfatický a kardiovaskulární systém, posiluje svalstvo a tělo úžasně detoxikuje,“ vysvětluje Urša a dodává, že jí bikramjóga také pomáhá při jejím hlavním povolání. „Režie je docela stresující a nejisté povolání, nikdy nevíte, co jak dopadne. Bikramjóga mi pomáhá udržovat vnitřní rovnováhu a klid,“ říká Urša.

Film zůstává přesto její hlavní vášní. Odpočine si prý při každém dobrém filmu, mezi její nejoblíbenější z poslední doby patří například film Amour od Michaela Hanekena, který prý musíte bezpodmínečně nutně vidět, nebo výjimečný film Holy Motors od Leose Caraxe. Stoprocentně si pak vždycky nejlépe odpočine u jakéhokoli kousku z dílny Monty Pythonů a u tvorby geniálního režiséra, scénáristy a komika Jacqua Tatina.

Klepněte pro větší obrázek

Petra Čapková, terapeutka v Chateau Mcely

Pokud se rozhodnete hýčkat své tělo v jednom z nejlepších spa hotelů v České republice, dostanete na výběr z několika unikátních terapií a rituálů. A pokud se při některém z nich dostanete do péče terapeutky Petry Čapkové, budete doslova v těch nejlepších rukou. Petra pracuje v zámeckých lázních třetí rok a jejím velkým koníčkem je aromaterapie. Voňavé oleje a byliny jsou základními ingrediencemi, které se používají při zdejších procedurách a rituálech.

Mcelská čistě přírodní kosmetika vychází ze zdejší tradice devatera kvítí, ze kterého se vyrábějí balzámy, séra a oleje založené na čistě přírodních ingrediencích. Byliny, ze kterých se kosmetika vyrábí, se dnes na zámek už dovážejí, ale přesto Petra ráda vyrazí s místní bylinkářkou na sběr slunečního kvítí, a nebo o svatojánské noci na sběr devatera bylin, která mají právě v tuto noc největší sílu. Jejím favoritem v esenciálních olejích je pak damašská růže OTTO, která má příjemné aroma a úžasné regenerační schopnosti, a kterou najdete i ve zdejší zahradě. "Růžové sérum, které se z ní vyrábí, je elixír nejen pro tělo, ale i pro duši. Každý večer se těším, až se nadechnu té báječné vůně, která mi pomáhá dodat vnitřní klid," říká Petra Čapková.

Při masážích a rituálech se uzavře do sebe nejen klient, ale i terapeut, a právě díky tomu, že tráví většinu pracovní doby zabraná sama do sebe, relaxuje Petra nejraději mezi lidmi. "Mám ráda společnost, takže si nejvíc odpočinu někde při kávičce s kamarádkami. A taky hrozně ráda vařím. Bylinky mám samozřejmě i doma na zahrádce, a mají společné to, že se všechny dají jíst," dodává.

Klepněte pro větší obrázek

Jan Bílý, lektor rodinných a firemních konstelací

„Pokud mám pocit, že nestíhám, nedaří se mi uvolnit, sednu si, nejlépe do přírody, na půl hodiny nebo i hodinu do speciální meditace, které říkám podle svého německého učitele Antona ,Stocksitzen‘, tedy sezení s holí,“ říká Jan Bílý. „Meditace pochází prý už z doby předkřesťanských druidů. Tím si samozřejmě nejsem jistý, ale o účinnosti této meditace nemám pochyb,“ dodává. Jan Bílý se už pětadvacet let intenzivně zabývá osobním rozvojem.

Vede také semináře pro muže: „Právě pro stresované muže (ale i pro ženy) je hodina absolutního nicnedělání naprosto zázračnou metodou, jak získat čas. Já vím, zní to paradoxně, a když to navrhnu nějakému manažerovi, má mě za blázna. Jenže když to zkusí, zjistí, že takto ,vyhozený‘ čas se najednou objeví - bude totiž zbytek dne svoji práci dělat s větším uvolněním, víc vědomě a tím i rychleji a lépe.“ Meditace je velice jednoduchá: budete potřebovat dřevěnou kulatou hůl o délce přesně 107 cm (ženy 104 cm) a průměru 2,5-4 cm tak, aby se vám držela hezky v rukou.

Jan doporučuje experimentovat s různými druhy dřevin, pro začátek stačí na míru seříznutá násada z obchodu pro řemeslníky, která je většinou z buku nebo jehličnanů. Můžete sedět na zemi nebo na židli, důležitá je rovná páteř (neopírat se o opěradlo) a otevřené oči. Díváte se přes hůl (nebo „skrz“ ni) do dálky a celou dobu sezení se nehýbáte. „Když vás něco svědí, když musíte kýchnout, tak to jednoduše ignorujte,“ radí Jan. „Hezkou meditaci!“

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Střelci, Venuše není zrovna v příjemném souladu s vaším znamením a komunikace s opačným pohlavím za účelem seznámení není dobrá. Do cesty vám vstupují nevhodné protějšky, a k tomu se…

Nejčtenější články

Doporučujeme