Režisér Martin Frič: Zabila ho rakovina, nebo neunesl vpád sovětských vojsk?

29. 3. 2019
Režisér Martin Frič: Zabila ho rakovina, nebo neunesl vpád sovětských vojsk?
Jakmile se vysloví názvy filmů Kristián, Cesta do hlubin študákovy duše nebo Císařům pekař a Pekařův císař, všichni vědí, která bije. Právě za těmito snímky stojí režisér Martin Frič. Byl talentovaný jako málokdo, ovšem osud lehký neměl. Trpěl depresemi, onemocněl rakovinou a nakonec zřejmě raději dobrovolně odešel ze světa. Právě dnes, 29. března, je 117. výročí jeho narození.

Říkal si Mac Ferry

Narodil se 29. března 1902 v Praze do intelektuální rodiny. Martin Frič (na fotce vpravo, vlevo Jiří Suchý). Byl vymodlené dítě a v genech měl skutečně mimořádné schopnosti. Jeho předkem byl vlastenec a politik Josef František Frič, který obhajoval Karla Havlíčka Borovského, v rodině se našli přírodovědci a ředitelé muzea, novináři a spisovatelé či podnikatelé. Není divu, že i Martin Frič byl tak trochu mistr talentů. Už jako dítě se zajímal o všechno možné a rád rozvíjel své schopnosti. Hrál na kytaru, krásně zpíval, maloval a zajímaly ho technické vynálezy.

Začal studovat reálnou školu, ale pak přešel na UMPRUM, kde úspěšně rozesmával spolužáky parodiemi na tehdejší komiky. Jeho herecký talent ho přivedl na jeviště kabaretu Červená sedma. Bylo mu devatenáct a měl nahradit slavného komika Ference Futuristu, který odcházel jinam. Martin se nebál, nestyděl se nikdy a byl exhibicionista. Brzy pak odjel na Slovensko, kde vystupoval pod pseudonymem Mac Ferry. Přezdívka „Mac“ mu už zůstala. Tam se stal hvězdou, a dokonce i ředitelem. Zdálo se, že na co sáhne, tam se mu daří.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Venuše a Merkur jsou k vám otočení zády, takže jste nevrlí a profesní otázky řešíte ze špatného konce. Potřebujete se nadále vzdělávat, ale i odpočívat. Tento týden budete mí dostatek…