Režisér Nvota vyvedl Ivu Janžurovou na mělčinu

4. 5. 2012
Režisér Nvota vyvedl Ivu Janžurovou na mělčinu
Pověst mimořádně talentovaného tvůrce doprovází ze Slovenska do Čech mladého režiséra a herce Jakuba Nvotu. Nutno dodat, že Jakub ve svých režiích v českých divadlech nezůstal této pověsti nic dlužný. Za krátký čas mu „prošly rukama“ takové osobnosti, jako Jana Paulová, Pavel Zedníček a nyní nejnověji dokonce i herecká legenda Iva Janžurová.

S ní Nvota nastudoval v pražském Divadle Kalich chytrou komedii ze života Na mělčině.

Co podle vás vyvrhlo postavy této komedie "na mělčinu"?

Strach. Strach přiznat si, že už jste tam. Anebo se blížíte. Trčíte tu, je vám zima, jste sám. Měl byste skočit do hluboké vody a plavat ze všech sil. Jenže hluboká voda vede do neznáma a mělčina je v jistém smyslu jistota.

Je hra mladého nizozemského autora Franka Houtappelse spíš o ženách, nebo o mužích?

Do života třech žen výrazně zasáhl muž. Jejich otec. Nejen tím, jak zemřel, ale také tím, jak žil. Přeměnil si spolu s nimi život na přežívání, na dlouhou lepkavou letargii, ze které se dá jen velmi těžko probudit. Ta smrt je vlastně jeho dar. Dal jim možnost, aby ještě něco se svým životem udělaly.

S čím by z ní měli diváci odcházet?

Příběh této hry je konkrétní a všeobecný zároveň. V tisících variantách se opakuje a prožil nebo prožije ho každý z nás. Je to příběh modelový, který nám v jistém smyslu nastavuje zrcadlo. Pokud se nám toto podařilo, nevím, co víc můžeme ještě chtít.

ČTĚTE TAKÉ: MAMINKA.CZ - Web pro těhotné a maminky!

Vaříte rádi? Jděte na Recepty


Rádi vaříte a hledáte inspiraci? Navštivte Recepty.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Starost kolem dětí a pracovní povinnosti vám nejdou dohromady. Když už toho na vás bude moc, nevylévejte si zlost na těch, kteří za nic nemohou. Raději aktivně relaxujte, zklidněte se a…

Nejčtenější články

Doporučujeme