Rizikové vztahy: Kdy opustit partnera, i když ho stále milujete? | Foto: iStock

Foto: iStock

Rizikové vztahy: Kdy opustit partnera, i když ho stále milujete?

Někdy je bohužel životně důležité ignorovat srdce a ze vztahu odejít, jsou však situace, kdy stojí za zvážení, zda partnerovi přece jen nepomoct. Kdy je dobré zkusit zůstat a v jaké chvíli byste měla vzít nohy na ramena a neohlížet se?

Punc závislosti

„Láska je slepá“, říká se velmi pravdivě – pro lásku či zamilovanost nevidíme a neslyšíme věci, které naše okolí vnímá často naprosto jasně. Nejedna žena si pro slepou lásku s puncem závislosti zničila celý život. Obětovala jej kupříkladu násilníkovi, alkoholikovi, manipulátorovi či zadluženému nešťastníkovi, kterého roky zachraňovala. V jakých případech se vyplatí nedávat šanci nebo ji dát pouze jednou a ze vztahu nekompromisně odejít, a to i přestože ho stále milujete?

Proč utéct ze vztahu s psychopatem? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Alkohol, drogy, závislosti

Ať už se to stalo jakkoliv, že se po vašem boku ocitl alkoholik či na jiných látkách závislý muž, jste v opravdu nelehké situaci. Srdce a možná i rodinná situace vám velí dát mu šanci a zachránit ho, rozum tuší, že by to mohlo být fatálně destruktivní. Pokud je milovaný závislý člověk prokazatelně ochotný spolupracovat a léčit se, je jen na vás a vaší síle, zda mu dáte ještě šanci. Nemusí to totiž být špatně! Neměla byste na to ale být sama, měla by za vámi stát rodina nebo nejbližší přátelé. Je však smutnou pravdou, že vyléčení ze závislosti na alkoholu či drogách nebývají v mnoha případech trvalá, a naopak recidivy jsou poměrně časté. Nicméně šanci si zaslouží každý, avšak v tomto případě raději jen jednu! Dlouhodobá závislost vždy táhne ke dnu nejen závislého, ale i jeho partnera.

Pokračování 3 / 5

Násilí je zakázáno!

Jakákoliv forma násilí do partnerského vztahu nepatří! Absolutně nic nedává partnerům ve vztahu oprávnění na druhého vztáhnout ruku. Jsou však zcela výjimečné situace, kdy z jedné či druhé strany dojde k „úletu“, ať už jím je spontánní facka, či vržení kelímku s jogurtem nebo něčím podobným. Důležité jsou pochopitelně okolnosti takové situace – zda se tak dělo v atmosféře jednostranné moci, strachu a zastrašování, anebo jsou kulisy úplně jiné. V těchto případech se může osvědčit trefné přísloví: „Jednou jako nikdy, podruhé jako vždy.“ To však pochopitelně neplatí o formách hrubého násilí, tam na „pro jednou“ není absolutně místo! Partnerství s násilníkem nemá žádné dobré řešení, vždy skončí špatně a vždy je potřeba odejít.

Pokračování 4 / 5

Neodolatelný manipulátor

Pro zamilovanou ženu nebývá lehké poznat manipulátora. Když manipulátor „loví“, bývá okouzlující, nápaditý a neodolatelný. Život s ním je však peklo. Manipulátor ve vás bude pěstovat neustálý pocit viny, nedostatečnosti a nepatřičnosti. Všechno, na co sáhnete, bude špatně! Bude vás citově vydírat, klidně si i vymýšlet závažné nemoci, bude ve vás budit soucit i pocit viny. Manipulátor je psychopat, muž dvou tváří, své mocenské hry bude rozehrávat v mnoha rovinách, jen aby vás měl pod kontrolou a ve své absolutisticky zvrhlé moci. Bude kolem vás zasévat sváry, intrikovat, lhát, překrucovat a šikovně od vás odhánět všechny milované blízké, kteří na vás mají jakýkoliv vliv. Vliv i vy totiž patříte jen jemu! Manipulátor je „mozkomor“, jenž z vás vysaje život, chce z vás mít svou loutku, svou hračku. Od manipulátora utíkejte, co vám nohy stačí. Útěk nebude lehký, ale vnitřní síla a sebedůvěra, kterou tím získáte, bude posléze ohromná!

Pokračování 5 / 5

Dluhová past

Může vás milovat a vy jeho, může i slibovat, ale dělá-li z jakýchkoliv důvodů další a další dluhy, otočte se okamžitě na podpatku a ze vztahu odejděte! V případě rozvodu si však najměte výborného právníka; není lehké se ze společných dluhů vymanit a nespadnout do fatální dluhové pasti, která vám zkomplikuje mnoho následujících let.

Doporučujeme

Články odjinud