Robot – uklízeč i do českých domácností

16. 4. 2002
Robot – uklízeč i do českých domácností
Dobrá zpráva pro všechny hospodyňky – a hospodáře! A špatná pro výrobce vysavačů a strojů na čištění parket… Firma Matsushita oznámila, že brzy uvede na trh prvního robota – uklízeče.

Robot – uklízeč i do českých domácností!


Třetina evropských mužů pomáhá podle výzkumů svým manželkám s domácími pracemi. Není divu, že tito muži jsou ochotni zaplatit za robota – uklízeče stejně jako za osobní vůz střední kategorie. Jeho cena však bude mnohem nižší, takže si robota budou moci dovolit i české domácnosti. Firma Matsushita chce po uklízeči vyvinout robota – žehliče.

Dobrá zpráva pro všechny hospodyňky – a hospodáře! A špatná pro výrobce vysavačů a strojů na čištění parket… Firma Matsushita oznámila, že brzy uvede na trh prvního robota – uklízeče, který zvládne většinu běžných domácích prací! Sen o automatizované domácnosti se tak konečně stane skutečností. Podle marketingových průzkumů výrobce čekají na zahájení prodeje robotů – uklízečů hlavně evropští muži, kteří musí s úklidem stále častěji pomáhat manželkám. Ti jsou za robota ochotni zaplatit stejnou částku, jako za vůz střední kategorie! Robot však má stát mnohem méně, takže si ho budou moci dovolit i české domácnosti!

Podobu robota zatím společnost tají. Prozradila jen, že má tvar fotbalového míče. Robot má v sobě zabudováno padesát zvukových a infračervených senzorů, pomocí nichž se pohybuje v prostoru. Dokáže se tak přemístit místností, aniž by narazil do zdí nebo schodů. Díky kulatému tvaru nebude mít žádné problémy s pohybem po podlaze. Může se kutálet vertikálně i horizontálně, a přitom vakuově čistit podlahu!
Cena pomocníka se odhaduje v přepočtu na padesát tisíc korun. Cena ale může ještě klesnout. Chod přístroje je napájen z baterie, díky které bude robot pracovat hodinu bez přestávky.

„Dlouhá léta usilujeme o plnou automatizaci domácností,“ tvrdí šéf společnosti Matsushita Yoshitaka Hayashi. „Dočkáme se brzy i doby, kdy budou roboti ničit požáry a bránit se zlodějům, zatímco jejich majitelé budou spokojeně spát,“ usmívá se ředitel technologického gigantu.
Nyní pracovníci projektu „vychytávají“ v programu kulatého robotka poslední chybičky. Přístroj je naprogramován tak, aby se zastavil šest palců před překážkou. Kvůli tomu nemůže uklidit v rozích a těsně u nábytku. Až bude odstraněn i tento poslední nedostatek, nebude už japonské firmě nic bránit v uvedení revolučního uklízeče na světový trh.

zdroj: Plus

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Ozve se vám spolužák, kterému se vede velmi dobře. Musí vám být jasné, že to není jenom tak. Pozvěte ho na návštěvu, abyste se dozvěděli víc. Vypadá to, že by pro vás mohl mít velice…

Nejčtenější články