Robot – uklízeč i do českých domácností

16. 4. 2002
Robot – uklízeč i do českých domácností
Dobrá zpráva pro všechny hospodyňky – a hospodáře! A špatná pro výrobce vysavačů a strojů na čištění parket… Firma Matsushita oznámila, že brzy uvede na trh prvního robota – uklízeče.

Robot – uklízeč i do českých domácností!


Třetina evropských mužů pomáhá podle výzkumů svým manželkám s domácími pracemi. Není divu, že tito muži jsou ochotni zaplatit za robota – uklízeče stejně jako za osobní vůz střední kategorie. Jeho cena však bude mnohem nižší, takže si robota budou moci dovolit i české domácnosti. Firma Matsushita chce po uklízeči vyvinout robota – žehliče.

Dobrá zpráva pro všechny hospodyňky – a hospodáře! A špatná pro výrobce vysavačů a strojů na čištění parket… Firma Matsushita oznámila, že brzy uvede na trh prvního robota – uklízeče, který zvládne většinu běžných domácích prací! Sen o automatizované domácnosti se tak konečně stane skutečností. Podle marketingových průzkumů výrobce čekají na zahájení prodeje robotů – uklízečů hlavně evropští muži, kteří musí s úklidem stále častěji pomáhat manželkám. Ti jsou za robota ochotni zaplatit stejnou částku, jako za vůz střední kategorie! Robot však má stát mnohem méně, takže si ho budou moci dovolit i české domácnosti!

Podobu robota zatím společnost tají. Prozradila jen, že má tvar fotbalového míče. Robot má v sobě zabudováno padesát zvukových a infračervených senzorů, pomocí nichž se pohybuje v prostoru. Dokáže se tak přemístit místností, aniž by narazil do zdí nebo schodů. Díky kulatému tvaru nebude mít žádné problémy s pohybem po podlaze. Může se kutálet vertikálně i horizontálně, a přitom vakuově čistit podlahu!
Cena pomocníka se odhaduje v přepočtu na padesát tisíc korun. Cena ale může ještě klesnout. Chod přístroje je napájen z baterie, díky které bude robot pracovat hodinu bez přestávky.

„Dlouhá léta usilujeme o plnou automatizaci domácností,“ tvrdí šéf společnosti Matsushita Yoshitaka Hayashi. „Dočkáme se brzy i doby, kdy budou roboti ničit požáry a bránit se zlodějům, zatímco jejich majitelé budou spokojeně spát,“ usmívá se ředitel technologického gigantu.
Nyní pracovníci projektu „vychytávají“ v programu kulatého robotka poslední chybičky. Přístroj je naprogramován tak, aby se zastavil šest palců před překážkou. Kvůli tomu nemůže uklidit v rozích a těsně u nábytku. Až bude odstraněn i tento poslední nedostatek, nebude už japonské firmě nic bránit v uvedení revolučního uklízeče na světový trh.

zdroj: Plus

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Nepolevujte ze svých nároků a vyburcujte se k ještě lepším výkonům. Jen tak se dostanete opět na hvězdnou dráhu. Kariéra sice stagnuje, ale nadřízený vám plně věří. Stačí přijít s dalším…

Nejčtenější články

Doporučujeme