Robotický vysavač: opravdový pomocník nebo jen robotické koště?

14. 11. 2016 Reklama
O robotickém vysavači dnes již slyšel skoro každý. Před pár lety byl tento pomocník pro mnohé spíše „science fiction“ a málokdo věřil v jeho skutečnou účinnost. Čas ale ukázal, že se nejednalo jen o technický výstřelek a své místo v moderní domácnosti robotický vysavač určitě má. A tak více než 7 let roboti uklízejí hladké podlahy a vysávají koberce a dnes již dokonce i robotické mopy podlahu vytírají.

Velice oblíbeným pomocníkem v českých domácnostech se stal robotický vysavač, který je novinkou letošního roku a nabízí vysávání a mokré vytírání v jednom. Ale nenechte se zmást, že kombinace dvou funkcí může byt na škodu. Naopak, právě vysávání a současně vytírání funguje díky nejnovějším technologiím robotiky naprosto skvěle. Nejen že Vám ušetří spoustu času a finančních prostředků, ale výsledek úklidu se blíží dokonalosti, neboť posloupnost vysávání a vytírání nedá nečistotám a prachu žádnou šanci. Každý z vlastní zkušenosti jistě ví, že nejlépe je hladká podlaha uklizená, pokud se nejdříve zamete či vyluxuje a poté až vytře. Vytírat bez předchozího smetení podlahy znamená velmi obtížnou práci s mopem, na kterém ulpívají chuchvalce prachu, drobky nebo vlasy. Ale vyndat ze skříně vysavač, vysát a pak ještě vzít mop a vytřít je časově tak náročné,že člověk se často k tomuto „velkému úklidu“ odhodlá maximálně jednou za týden. Robotickému vysavači s vytíráním ovšem tato práce vůbec nevadí a je schopen bez problému uklízet denně.

Klepněte pro větší obrázek

Robotický vysavač s vytíráním nahradí kompletní úklid podlahy a doma udržuje stále dokonalý pořádek. Jen si to zkuste přestavit, ráno odvedete děti do školy nebo odejdete do práce a než se vrátíte je doma uklizeno. Robot sám dle naprogramovaného času začne s úklidem. Vysaje prach pod pohovkou, drobečky pod jídelním stolem, vlasy v koupelně. Díky bočním kartáčkům vymete bez problémů chuchvalce prachu v rozích místnosti i podél stěn. Po úklidu se sám zaparkuje do nabíjecí základny a je připraven na další den.

Majitelé robotických vysavačů potvrdí, že někdy je potřeba trochu uzpůsobit bytové prostory pro snazší pohyb robota, ale co by člověk neudělal proto, aby si ušetřil práci a čas. Vždyť půlhodina denně to je 210 minut týdně a 168 hodin ročně! A mnohdy stačí jen posunout skřínku o 20 cm, aby ji robotický vysavač nebo robotický mop mohl správně objet a uklízet bez problémů.

Klepněte pro větší obrázek

Jestliže s vámi žije v bytě domácí mazlíček, velmi dobře znáte nutnost každodenního úklidu,. Ten s robotickým vysavačem můžete jednou provždy hodit za hlavu. Robotický vysavač Duoro Xclean, je přímo pro takový úklid vybaven speciální sací hubicí, která si se zvířecí srstí nebo i s dlouhými vlasy vždy poradí.

Důležitým parametrem robotického vysávání je samozřejmě sací síla. Ty nejlepší robotické vysavače dnes využívají elektronicky řízené BLDC motory, které dosahují až 3x vyšší sací síly než klasické elektrické motory. Takový robot dokáže i na uklizeném koberci vysát ještě vrchovatý koš prachu. Je tedy při úklidu opravdovým pomocníkem. Často opomíjenou výhodou robotických vysavačů je jejich energetická nenáročnost. Hodina a půl robotického úklidu se pohybuje v řádech haléřů za elektrickou energii, tedy necelých 50 Kč ročně za každodenní úklid.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud bychom hypoteticky provedli test, zda uklízí lépe člověk nebo robotický vysavač, výsledek by vás možná dost překvapil. Robotické vysavače jsou díky celé řadě senzorů na vysávání mnohem lépe vybaveny než člověk, který má pouze dvě oči. Člověk tak často při vysávání hladkých podlah jenom tuší, které místo již uklízel a kde ještě ne. Nemá žádnou kontrolu nad tím, zda některé místo třeba nevynechal. Z ověřených výzkumů totiž vyplývá, že člověk při úklidu podlahy vynechává průměrně 20 % podlahové plochy. Nikdy neuklidí tak dobře pod nábytkem či sedací soupravou nebo podél stěn tak, jako robotický vysavač. Ačkoliv se nám může někdy zdát, že roboti jezdí zmatečně a uklízí zcela jiným systémem, než jsme my lidé zvyklí, ve výsledku uklízí lépe. Roboti uklízí neúnavně, vždy a všude stejně.

Výběr robotického vysavače není určitě vhodné podcenit. Není levnou investicí, ale pokud vyberete pro vás ten nevhodnější, robot Vám ji mnohonásobně vrátí. Není tedy na co čekat pokud ho ještě nemáte a třeba pod vánoční stromeček může být skvělým dárkem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

O víkendu zatoužíte po společnosti dobrých přátel a veselení. Klidně si vyhoďte z kopýtka, ale nezapomínejte, že máte i víkendové povinnosti a únava je vám v patách. Většinu času tedy…

Nejčtenější články

Doporučujeme