Rodič záchranář. Desatero první pomoci, které je dobré znát!

23. 11. 2014
Rodič záchranář. Desatero první pomoci, které je dobré znát!
Život přináší spoustu různých situací, bohužel včetně těch zdraví či život ohrožujících. Jak byste reagovala, kdyby se vašemu dítěti něco přihodilo? Zvládla byste poskytnout první pomoc?

Začnu pobíhat, zmatkovat.“ „Budu stát jako opařená.“ „Budu se bát, že něco pokazím.“ To jsou časté reakce nejen rodičů, ale všech lidí, kteří se zamyslí nad tím, co by dělali při jakékoli náhlé příhodě – a ta u malých dětí není nijak neobvyklá. Samozřejmě že to bude stres a hodně emocí, ale nebojte, ta správná reakce je někde hluboko ve vás zakořeněná. Pokud si však chcete být přece jen jistější, přečtěte si našich pár bodů, které vám pomohou připravit se (absolvujte kurz třeba www.ppzive.cz). Především si zapamatujte, že když zůstanete klidná a budete se soustředit na jednotlivé kroky pomoci, přenesete klid a odvahu i na své dítě.

1.JSTE V BEZPEČÍ?

Zastavte se a zvažte rizika ohrožení vlastního života. Stejně jako v letadle – abyste mohla pomoct svému dítěti, musíte přežít především vy.

2. VOLEJTE PRO POMOC

Vytočte 155, případně 112 (ta navíc funguje po celé Evropě), a to i když si nejste jistá, zda je situace vážná. Pokuste se klidně dispečerovi říct, CO se stalo, KDE se to stalo, odpovídejte na dotazy a jednejte podle jeho pokynů. Má trénink.

3 ZASTAVTE KRVÁCENÍ

Masivní krvácení zastavte přímým tlakem v ráně. Stlačte krvácející cévu prsty (ideálně v rukavicích), a pokud to situace dovolí, použijte tlakový obvaz. Nedaří-li se krvácení zastavit (tlakové vrstvy prosakují, jde o velké amputace…), je nutné přiložit zaškrcovadlo, třeba pásek nebo kravatu. Přikládejte pouze na stehno a paži, nikdy už jej nepovolujte a zapište čas přiložení. Častěji asi budete řešit rozbitá a odřená kolena. Malé a čisté oděrky stačí omýt a zalepit. Znečistěné rány šetrně vyčistěte, dezinfi kujte (pozor na alergii) a zalepte.

4. ZJISTĚTE STAV VĚDOMÍ

Spí, nebo je v bezvědomí? Nereaguje na oslovení? Mírně zatřeste jeho ramenem, vyzkoušejte bolestivý podnět. Stoupněte si za jeho hlavu a několika prsty zatlačte pod ostrý úhel dolní čelisti. Nic se neděje? Sledujte dýchání! I když dýchá, neodcházejte od něj, obraťte se znovu na 155 a stav kontrolujte.

5. NEDÝCHÁ? NEZTRÁCEJTE ČAS!

Věnujte minimálně 10 vteřin tomu, že budete sledovat pohyby hrudníku, přiložte ucho k ústům a pohmatem ruky na hrudník se přesvědčte, že dítě kvalitně dýchá. Kvalitním máme na mysli to, že se mu pravidelně a v podobné intenzitě zvedá hrudník. Při zástavě dechu se objevuje lapání po dechu a je možné pozorovat také promodrání v obličeji. Už v tuto chvíli je třeba zahájit oživování. Volejte 155, neodcházejte, a nedýchá-li nebo lapá-li po dechu, jednejte!

6. ZPRŮCHODNĚTE DÝCHACÍ CESTY

U dětí jde nejčastěji o vdechnutí cizího tělesa. Nepomáhá-li kašel, položte si kojence na své předloktí obličejem dolů tak, aby hlavička byla níž než nohy. Proveďte pět úderů mezi lopatky, směrem ven z dýchacích cest. Batolata a starší děti si položte hlavou dolů přes své nohy a opět několikrát rázně udeřte mezi lopatky. Nepodaří-li se cizí těleso dostat z dýchacích cest, můžete u dětí starších jednoho roku použít vypuzovací manévr (Heimlichův manévr), kdy si stoupnete za dítě, obejmete ho tak, aby vaše ruka sevřená v pěst byla mezi pupkem a koncem hrudní kosti, druhou rukou pěst uchopíte a silně stlačíte směrem dovnitř a nahoru. Uvedený manévr neděláme u těhotných, obézních a dětí do 1 roku věku a vždy po jeho provedení necháme osobu odborně vyšetřit. Nepodaří-li se cizí těleso dostat z dýchacích cest, zahajte oživování.

7. ZAKLOŇTE HLAVU

Dítě nic nevdechlo, a přesto je v bezvědomí a zdá se vám, že nekvalitně dýchá? Jednou z dalších možných příčin neprůchodnosti dýchacích cest je zapadlý jazyk. Nikdy ho nevytahujte, jen zakloňte hlavu, a to tak, že jednu ruku položíte na čelo dítěte, druhou ruku vložíte pod bradu a zvednete ji. U kojenců proveďte spíše neutrální polohu hlavy, bez výrazného zaklánění.

8. ŽÁDNÝ DECH = SRDÍČKO NETLUČE

Nereaguje, nedýchá? Položte zraněného na tvrdou podložku, zakloňte hlavu, u dítěte proveďte 5 krátkých vdechů (z úst do úst nebo u kojenců můžete z úst do úst i nosu zároveň), a pokud se stav nezlepší, zahajte nepřímou srdeční masáž. Frekvenci a intenzitu vdechů i stlačení vždy provádějte přiměřeně k věku a velikosti dítěte. Ke stlačení používejte u nejmenších dva prsty, u větších dlaň a stlačujte na středu hrudní kosti v úrovni prsních bradavek s frekvencí 100x až 120x za minutu. Volejte 155 (je-li více zachránců, volejte ihned) a jednejte podle pokynů dispečera.

9. KŘEČÍM NEBRAŇTE

Má křeče? Zachovejte klid, odstraňte předměty, o které se může zranit, volejte 155 a vyčkejte, až křeče přestanou. Nestrkejte nic do úst a po odeznění zkontrolujte, zda je dítě při vědomí a dýchá.

10. POPÁLENINY CHLAĎTE MINIMÁLNĚ 10 MINUT

Popáleniny patří k nejtěžším a bohužel velmi častým dětským úrazům. Důležité je zabránit dalšímu působení tepla a co nejrychleji začít popálené místo chladit. Mobil do ruky, vytáčejte 155 a studenou vodou oplachujte zasaženou část alespoň 10 minut. Po zchlazení můžete překrýt potravinářskou fólií. U rozsáhlejšího popálení musíte dát pozor na možný rozvoj šoku, nikdy nesprchujte celé tělo a myslete i na sundání všech volných předmětů, například náramků či prstýnků.

Článek vyšel v časopise Maminka.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

V neděli upřednostněte porozumění s druhými. Jenže to má jeden háček, musíte si navzájem naslouchat, protože komunikace hraje prim. Nabručený partner se nechce o ničem bavit, což byste…