Komentáře k článku zpět na článek

masule 4. 9. 2014 | 20:45

j66: srovnávat sexuální orientaci a zlodějnu je myslím dost ...nesrovnatelné...je to slušný člověk-nepatří snad v naší společností mezi uznávané projevy slušnosti - nekrást, nezabíjet, pracovat, být slušný ? Nikdo by nepřijímal tuhle věc s radostným výskotem, ale přestat své dítě milovat a začít ho nenávidět? Něco je špatně, moc špatně a ne u dětí...

helza 28. 8. 2014 | 22:21
Rybushka 28. 8. 2014 | 14:39

helza: vůbec jsi to nezamotala a je to celý moc hezky napsaný...já tu furt přemýšlela, jak napsat, že souhlasím s tím, že rodiče mají právo se dětí zřeknout, ale že je mi jich strašně líto. Jinak bych řekla, že to právo jim tu nikdo neodpíral, jen se všichni vyjádřili ve smyslu, že je to podle nich hloupý rozhodnutí a holt jsme lidi a máme tendenci odsoudit toho, kdo se chová jinak, než si myslíme, že je správný (a můžu si tisíckrát říkat, že nemám právo soudit.).....vlastně se tu většina zachovala tak, jako ti rodiče. Odsoudili proto, že to podle nich není správný.

helza 26. 8. 2014 | 22:50

kočina: Teď dočítám tvůj příspěvek. A napsala jsi to, co si myslím. Jsem-li máma, budu milovat i toho sadistického vraha. Jsem věřící. A v kostele se vypráví o mateřské lásce tento příběh: »Jedna maka měla syna a ten se zamiloval do krásné dívky. Dívka jej ale odmítala, až jednoho dne mu řekla. "Vezmu si tě, když zabiješ svou matku a její srdce mi přineseš." Syn to udělal, ale když běžel se srdcem matky v rukou, zakopl a spadl. A duše matky vykřikla. "Synáčku, snad ses neuhodil!?"«
Prostě máma miluje své dítě ať je jakékoliv, ale pravdou je, že i když nic na světě není větším štěstím, než takto milovat, je to její právo, nikoliv povinnost. Alespoň mezi námi lidmi. Já si myslím, že před Bohem je to jiné, před Bohem si máme odpouštět, chápat se navzájem a milovat se. Ovšem stejně odpouštět i těm rodičům a chápat je a zkrátka jsem to pěkně zmotala, ach jo.

helza 26. 8. 2014 | 22:32

Myslím si, že svooda dnešního člověka spočívá v tom, že každý má právo mít svůj názor, svůj život a svůj postoj a j66 mápravdu v tom, že neodsuzujeme-li homosexualitu, nemůžeme odsuzovat ani postoj rodičů. Neopustili přeci nedospělé děti, nic neprovedli. Vždyť to koneckonců znáte s diskusí - jak mnoho je různých názorů, jak mnoho je odlišných postojů. A každý má na ten svůj právo.Já ale považuji za nejkrásnější svobodu člověka to, že mám právo milovat své dítě, ať je jakékoliv, ať udělá, nebo i spáchá cokoliv, třeba i těžký zločin. Ne, nikdy nemohu odsoudit rodiče, kteří neumí své dítě milovat láskou ničím nepodmíněnou, protože i oni mají právo mít děti a milovat je nejlépe jak umí. Ale je mi jich líto. Jich i všech, kteří v takovéto, ničím nepodmíněné lásce nevyrůstali. Protože potom, v dospělosti, udělají spoustu chybných rozhodnutí pouze proto, aby je měl někdo rád a nepochopí-li včas, v čem se stala chyba, předají tuto štafetu lásky něco za něco dál.

kočina 26. 8. 2014 | 19:21

j66: To, že dáš člověka, o kterého se nejsi schopna se postarat, do ústavu, ještě neznamená, že se ho zříkáš. Jenom volíš to nejlepší řešení. Ale to jistě sama dobře víš.
Pomalu v každé rodině je (nebo se teprve narodí) někdo nevhodný (a je fuk, jestli je dementní, psychotik anebo má jinou orientaci), většina lidí se s tím prostě nějak srovná. Někdy jsou to pseudoproblémy (brácha gay by mi fakt nevadil) a někdy to holt s rodinou zamíchá. Ale i když je nejlepší řešení ústav, neznamená to, že se člověka zříkáš. Existují i návštěvy apod.
Nevím sice proč do tohohle v podstatě banálního příběhu o omezenosti cpeš pořád rodiče sadistického vraha, ale budiž, do jejich myšlení a pocitů se nedokáže vcítit nikdo, kdo nezažil, ale rozhodně to poslední, na co bych se ohlížela, je to, aby mě lidé pochválili za to, že jsem se ho zřekla. Lidem je houby do toho, co cítí a nevidím důvod, proč by ho nemohli přijít třeba navštívit do vězení. Čekat na to, až mě sousedi pochválí za to, že jsem se ho zřekla, tak to mi teda fakt přijde jako většinový "SPRÁVNÝ" názor poplatný době.

j66 26. 8. 2014 | 17:22

Silvie.F: Všichni mají plná ústa slov o toleranci, nezřeknutí se nemocných dětí, starání se o nemouhoucí rodiče atp. Prostě říkáte většinový "SPRÁVNÝ" názor poplatný době. Co to je zřeknout se? Dcery, která onemocní byste se nezřekla . A co dcery, která se narodí postižená? Stane se narkomankou a postitutkou, doma krade ? A co syna, z kterého se stane sadistický vrah? Vždyt to jsou taky něčí děti!!! Budete se starat léta o rodiče, které se stanou ve stáří dementní a zlí? Tak jak to, že jsou různá sociální zařízení plná takových lidí, když mezi námi žijí samí světci
V daném případě syn se nějak rozhodl a rodiče taky. Vždyt je dobře , že obě strany se mohou rozhodnout samostatně a nemusí lhát a přetvařovat se ani jedna strana. Jakou toleranci vůbec chcete? Litovat mě můžete, ale já vím , že rozhodnutí člověk dělá až když musí a nese za ně zodpovědnost sám před sebou.

Silvie.F 26. 8. 2014 | 16:28

j66: Jejich děti se zachovaly jen tak, jak byly naučené. Děti se nechovají, jak jim říkáme, děti se chovají tak, jak my se chováme. Na rovinu - měla bych se zřeknout dcery, protože je tělesně i mentálně postižená a přitom se narodila zdravá? Jak si mohla dovolit onemocnět? Takhle mám přemýšlet? Mám se jí zříct jenom proto, že jsem to nečekala? Je mi Vás líto.

Leiah 26. 8. 2014 | 12:36

Mata69: Oni nechtějí, aby se přemohl a zůstal sám. To by pořád bylo z jejich hlediska uplně špatně. Oni chtějí, aby se přemohl (v jejich očích - přestal blbnout) a našel si ženu a měl s ní děti. To je jediný model, který uznávají a který jsou schopni a ochotni akceptovat.

kočina 25. 8. 2014 | 21:34

j66: Ani já nemám ráda hry na jeden správný názor. Ovšem taky nemám ráda omezenost a ta zrovna z těchhle rodičů čiší na míle daleko, stejně jako to, že právě oni jsou nositeli toho správného názoru.
Budiž, je to jejich život a jejich rozhodnutí, že přijdou nejenom o jedno, ale o obě děti.
Jsem moc ráda za svoje rodiče, kteří mě už jako malé děcko naučili, že když oni nemají někoho rádi, mě se to netýká a není důvod, abych to měla stejně. Čím jsem starší, tím víc tenhle jejich postoj oceňuju a jsem ráda, že jsem se nenarodila někomu takovému, jako jsou právě tihle dva.
Ale jen a´t si svou ublíženost užijou.
Budiž jim přáno.
.
A jen tak mimochodem, zrovna pedofil se může do společnosti začlenit, aniž by komukoli ubližoval. Nevidím jediný důvod, proč bych měla někoho chválit za to, že zatratí svoje dítě jenom proto, že není takové, jaké by si představoval.

Mata69 24. 8. 2014 | 23:12

j66: pořád je v tom rozdíl...pedofil nebo sadista ubližuje druhým. Komu ubližuje gay, který žije svůj spořádaný život? Rodičům asi...protože není podle jejich představ?
Nevyřešíme na tom nic, je to rozhodnutí těch rodičů. Připravili se o obě své děti. Nešťastní nakonec budou všichni.

j66 24. 8. 2014 | 22:10

Mata69: Co s tím? Někdo se narodí jako pedofil nebo jako sadista abych neopakovala stejná klišé. Má právo na své štěstí? Asi né, bude muset muset dodržovat celibát nebo skončí ve vězení a rodiče se ho zřeknou a všichni je naopak pochválí. A taky si to nevybral. Tyhlety hry na jeden správný názor nemám ráda.

Mata69 24. 8. 2014 | 21:38

j66: a k té kamarádce...matka jí dělá vlastně ze života peklo, protože netrpí "uvnitř" že jí dcera zradila...ona to s ní stále řeší, stále vyčítá...Netrpí si pro sebe, aby nezůstala sama, ale dává to dceři celé ty roky doslova sežrat. A že dcera kvůli tomu vyhledala i pomoc psychologa....Trestá svoje dítě za něco, na čem nenese nejmenší vinu.

Mata69 24. 8. 2014 | 21:36

j66: když potíž je v tom, že rodiče sice mají právo jeho rozhodnutí nepřijmout, jenže on se nerozhodl. On se takový narodil.

Durga 24. 8. 2014 | 19:48

j66: Souhlasím s tebou, že rodiče mají právo jeho rozhodnutí nepřijmout. Je to jejich rozhodnutí. Každopádně nemají právo bránit jeho sestře, aby jeho rozhodnutí přijala. Jeho se nikdo neptal, jestli chce nebo nechce být homosexuál. Prostě matka příroda to tak udělala. Rodiče mohou dát najevo, že je to mrzí, ale ne se k němu chovat tak, jakoby to byla jeho volba. Pokud se jedná o jeho sestru, tam je pochopitelné, že je při něm. Je to dáno i věkem - i když si myslím, že je dost starších lidí, kteří to chápou /mezi ně patřím ve svých 70 letech i já/ a dost jeho vrstevníků, kteří to pochopit nemohou. Jestliže to ale nemohou překousnout rodiče, neměli by bránit sestře, aby stála při něm.

j66 24. 8. 2014 | 17:05

lebahu: A kolik je třeba konkrétně žen, kterým vadí druhá manželka jejich ex, přestože s jejich rozvodem nemá nic společného? Já teda pár takových znám.

j66 24. 8. 2014 | 16:53

Durga: Ale moje poznámky nejsou o tom jestli se má syn překonat a zůstat sám. To je jeho věc, ale jeho rodiče mají stejné právo jeho rozhodnutí nepřijmout. Všichni tady chcete toleranci, tak mějte toleranci k té druhé straně taky. Nebo co je lepší falešně se na sebe usmívat a říkat nám to nevadí protože dneska tady jsou všichni tolerantní až na půdu. Tak jako předtím by to mnohým rodičům nevadilo, že je syn gay, tak kvůli sousedům (internetové diskuse nebyly) se ho zřekli a třeba ho navštěvovali tajně, tak ted zase to všichni musejí přijmout , protože tak se to dneska dělá a když to někomu vadí, tak je černá ovce.

j66 24. 8. 2014 | 16:46

Mata69: A o tom to je. Ta paní se s dcerou stýká, protože třeba nechce zůstat sama a umřít v ústavu, ale ve skutečnosti si myslí , že ji dcera zradila . Pořád je to mezi nima. To se nedá nadekretovat tolerancí ani ničím jiným. To záleží na každém jednotlivém člověku jak to prožije, kdy a jestli odpustí byť i domnělé křivdy.Tak možná je lepší se přestat stýkat a třeba se to změní, třeba taky ne.

Durga 24. 8. 2014 | 16:40

j66: Sexuáln orientace je daná. Jistě, syn se mohl pro rodiče překonat a zůstat sám. A byl by šťastný? Myslím, že dobří rodiče mají na myslí především štěstí svých dětí. I když třeba to, co děti považují za štěstí oni považují za katastrofu.

Mata69 24. 8. 2014 | 16:07

Mám kamarádku, má potiž se svojí matkou. Špatně spolu vycházejí, protože matka jí vyčítá, že se stýká se svým otcem, se kterým se ta matka před 18ti lety rozvedla, protože on si našel jinou. S otcem i jeho novou partnerkou vychází dobře, dokonce lépe co má sama děti. Ovšem matka to nějak nechce pobrat, narušuje to i vztah k jejím vnoučatům, protože oni za dědou chodí a rádi. Celých 18 let v sobě živí křivdu, že jí manžel opustil a totéž vyžaduje od své dcery a vnoučat. I takové jsou vztahy rodičů a dětí.

Mata69 24. 8. 2014 | 16:03

j66: chápu jak to myslíš....ale ten syn se ničím neprovinil, oni ať si věří čemukoliv, ho odsuzují za něco, za co on nemůže. To je jako kdyby ho odsuzovali (kdyby nebyl gay), že se mu nenarodil syn, nebo že nemůže mít děti...protože VĚŘILI že jim dá vnoučata, pokračovatele rodu.
A není to jako kdyby se dal na islám (nebo jinou víru), to by totiž bylo JEHO rozhodnutí. Ale být gay se on nerozhodl. Takový se narodil.
Přestože jeho orientace nějak prostě neodpovídá tomu, jakou měli oni představu o svých dětech a ve své omezenosti si asi myslí, že on to nějak může ovlivnit - přestože mají právo na to, být zklamaní, vzdali se svého zdravého syna, notabene i dcery. Vzdali se jich proto, že syn je takový jaký je a nic s tím dělat nemůže.
Byli by raději, kdyby zůstal svobodný, nepřiznal veřejně svoji orientaci? Hlavně, aby "lidi nevěděli", "aby se to nikdo nedozvěděl, že otec zplodil buzeranta"? Raději by byli, aby byl syn celý život nešťastný, byl sám? To opravdu rodiče pro své dítě chtějí??? Jen hlavně, aby vypadali jako "spořádaná správná normální rodina"?

lebahu 24. 8. 2014 | 15:46

j66: Musím reagovat na tu "zradu" od dcery. Zradou bych nazvala to, že je oprčí o peníze, prodá jim dům nad hlavou nebo je šupne do starobince... a ne to, že se dál stýká s někým s kým oni se rozhádali. To mi přijde na úrovni dětí tak do třetí třídy.. když se chceš kamarádit se mnou, nesmíš půjčovat kyblíček Mařence, jinak s tebou nejsu...

j66 24. 8. 2014 | 13:25
j66 24. 8. 2014 | 13:23

Silvie.F: Život nikdy nebyl fér, není a nebude. Reakce rodičů není sobecká, když vychází z jejich přesvědčení. Na koho by asi tak měli myslet když ne na sebe. Jejich děti je zradili, tak proč by je měli podporovat.

j66 24. 8. 2014 | 13:18

Mata69: Já to beru tak, že rodiče mají nějaké přesvědčení nebo víru nebo cokoliv co jim v tom prostě brání. Nemůžou přijmou jednání syna a a jednání dcery berou jako zradu. Když Vás někdo zradí tak co pomůže, že se s ním budete stýkat. A je to jedno jestli je to gay nebo přestoupil na islám nebo něco jiného. Oni mají na své jednání stejné právo jako mají jejch děti právo na své jednání. To není ničí vina !!!

Mata69 24. 8. 2014 | 12:05

Durga: provotní reakci asi lze opravdu pochopit, určité zklamání, člověk se s tím musí nějak porovnat, ale tihle rodiče zavrhli i svoji dceru, protože bráchu podporuje. To je opravdu šílené....jestli si rodiče myslí, že je tím "donutí" cosi změnit. Je to smutné.

Durga 24. 8. 2014 | 11:57

šiška: Já do jisté míry PRVNÍ reakci rodičů chápu. Zvlášť, když se jedná o syna, od kterého očekávali pokračování rodu. Co ale nechápu je neschopnost se s daným stavem smířit a připravit se tak o dítě. Kde je psáno, co bude s dcerou - může se třeba někam odstěhovat. A oni zůstanou sami jen proto, že nedokázali pochopit. Myslím, že by se nenašlo moc rodičů, kteří se s tímto stavem okamžitě smíří a přivítají synova partnera s otevřenou náručí, ale je to pořád jejich dítě, tak proč si to proboha neuvědomí.Taky by mě zajímala reakce rodičů toho druhého muže.

Durga 24. 8. 2014 | 11:37

Syn se dlouho neměl k chození s nějakou dívkou. Byl to takový hezký, kudrnatý kluk, trochu víc fixovaný na maminku. Občas mě napadla i tahle možnost, ale věděla jsem, že pokud se to opravdu stane, tak to s manželem ustojíme. Nebylo to třeba, oženil se /dokonce 2x / s děvčetem - jen se nějak nemůžeme dočkat vnoučat. Ale i kdyby tomu bylo jinak, stejně by to byl pořád náš syn. Mnozí rodiče mají syny gaunery a dcery si vydělávají prostitucí a přesto je nezavrhují. Proč tedy zavrhnout syna, který za svoji orientaci nemůže. Držím palce a přeji jim dlouhý společný život.

šiška 22. 8. 2014 | 10:51

Naprosto nechápu reakce rodičů když se dozví že má jejich dítě jinou sex.orientaci.Pokud je to dítě inteligentní,slušné a není narkoman,ochlasta,zloděj a podob.Můžou být šťastný za tak kvalitního potomka!Jsou to omezenci bez IQ. Zřejmě by jim vyhovoval více,zloděj ,nemakačenko a jiné, jen aby byl hetero,že. Ach jo, lidská blbost je nesmrtelná.

Rybushka 22. 8. 2014 | 10:13

j66: kdyby je okradl, asi by se měli zamyslet sami nad sebou, kde udělali chybu ;) no, vlastně možná teď taky dumají, kde udělali chybu ve výchově a proto ta šílená a nesmyslná reakce....možná se uklidní, až jim dojde, že chybu neudělal nikdo z nich

stínovlas 22. 8. 2014 | 10:10

Skoro bych nevěřila, že v dnešní době můžou být takové reakce rodičů. Rozumím tomu, že jim to může být líto, že nebudou vnoučátka a především, že syn nemá jednoduchý život. Ale vybrat si raději sezení ve dvou u prázdného stolu, to fakt nechápu :( Čeká je prázdný a zbytečný konec života.

Mata69 22. 8. 2014 | 08:31

j66: a není trochu rozdíl jestli je někdo gay a nebo zloděj? Být gay si nikdo dobrovolně nezvolí, takový se prostě narodí. Ovšem, jestli něco někde šlohne, to je už jeho volba. To je fakt kulhající srovnání.
Zcela chápu, že z toho rodiče nejsou odvaz. To si umím představit, že to asi pro žádné rodiče není radostné zjištění. Ale takto od sebe svoje dítě odstrčit? Vyhodit ho? To je jako kdyby zjistili, že má třeba cukrovku....taky by ho vyhodili? Že není OK....Nebo, kdyby se zjistilo, že je neplodný a nemůže mít děti? Taky by se ho zřekli, protože jim nepořídí vnoučata?
Ano, mají právo na to, být z toho rozčarovaní, zklamaní. Ale trestají jeho, sebe, i dceru za něco, co nikdo z nich nemohl ovlivnit.

lebahu 22. 8. 2014 | 07:25

j66: Ale on neudělal nic, prostě je takový, nevybral si to, nemůže za to, prostě to tak je. Má se přemoct, oženit se, představovat si, že je manželka kamarád Karel, aby na ni byl schopný vlízt a užduchat děti? Aby byli oni nešťastní, ale rodiče spokojení?
Kdyby je okradl, je to snad něco jiného. Ale tohle je totéž, jako by s ním vyrazili dveře, protože měl úraz a přišel třeba o nohu... co by tomu řekli lidi, že máme doma mrzáka... Nebo nedostudoval a vyrazili s ním dveře, protože otec inžinýr, matka učitelka nechtěj doma popeláře... Jo, rodiče na to mají asi nárok být takoví, ale pak se musí smířit taky s tím, že jednou budou umírat sami někde v ústavu a vnoučata od dcery neuvidí. Jejich volba.

Silvie.F 22. 8. 2014 | 01:11

j66: Na jednu stranu máte pravdu, má to však háček. Nedali mu šanci cokoli říct a to není fér. Mám kamarádku, která se mi na střední škole přiznala, že je lesbička odpověděla jsem jí, že ji neodsuzuji za to, že je na holky, ale mám ji ráda proto, kým je. A ona je báječná. Po maturitě to řekla rodičům, vyhodili ji a přitom v rodině už mají gaye - herce pana Marcela Vašinku. Její bratr to nesl těžce a začal brát drogy už v pubertě, díky tomu se mu rozvinula schizofrenie a je závislý na péči lékařů a domů už nesmí, je nebezpečný sobě a okolí. Poučení? Žádné se nekoná, otec s matkou stav svého syna svedli na svoji dceru, že je vinna v plném rozsahu za to, že začal brát drogy a je nesprávný. A ona se jen odstěhovala do zahraničí a žije si svůj život. Kdo za to může?

j66 21. 8. 2014 | 22:54

A proč to vlastně mají rodiče chápat? Jejich syn udělal něco co je neslučitelné s jejich přesvědčením, tak proč by to měli tolerovat. Jen proto, že je to jejich syn? Kdyby je například okradl tak by taky měli tolerovat, protože je jejich syn? Třeba se časem smíří, třeba ne, takový je život .
Rodiče mají na svoji reakci úplně stejné právo jako jejich děti na svou. Pokud chci toleranci pro sebe musím ji dopřát i ostatním.

Mata69 21. 8. 2014 | 20:24

Velice, opravdu velice omezená reakce rodičů. A zavrhnout i svou dceru, to jsou vážně sobci. Děti nemají povinnost pořídit svým rodičům vnoučata. Rodiče by měli respektovat svoje děti. Zahodili všechna ta léta, kdy svoje děti vychovávali, jen pro nějaké předsudky...hodně smutné...

sara22 21. 8. 2014 | 18:08

Rodiče v tomto příběhu potrestali hlavně sami sebe. Samotou bez dětí i vnoučátka. Mám taky děti. Navíc pracuji přes třicet let jako učitelka ve školce. Takže vím, že tím, že někdo přizná svoji opačnou orientaci se nestává ze dne na den horším člověkem. Nebyla to jejich volba. Všichni, kteří homosexuály odsuzují, by si měli uvědomit, že nikdy nevíme jestli ten malý rošťák či malá princezna, prostě ti, které tak milujeme, ať je to syn, dcera, vnuk, vnučka,...jednou nepřijdou s touto pravdou. A my? Přestaneme je mít rádi? Jsou to stále naše děti! Reakce rodičů je velmi sobecká. Myslí jen na sebe a co tomu řeknou lidé...

Přečtěte si také

Horoskopy

Když pomyslíte, že je říjen za dveřmi, malinko znejistíte. Aktuální práce vás nenaplňuje, a proto si…