Rodinná traumata jsou dědičná. Můžete trpět úzkostí, kterou prožila babička

13. 8. 2017
Rodinná traumata jsou dědičná. Můžete trpět úzkostí, kterou prožila babička
Deprese, úzkosti, touha zemřít i fyzické bolesti či třeba nespavost mohou pramenit ze zděděných rodinných traumat. Aniž si to uvědomujeme, můžeme v podvědomí nést v sobě ztrátu, kterou prožili naši předci. A to tak hluboko, že prožité trauma může dokonce ovlivnit i naši DNA.

Začarovaný kruh

Věděli jste, že rodinné příběhy v nás mohou žít dál? Na první pohled to zní bláznivě, ale psychoterapeuti, psychiatři i neurologové se tímto tématem seriózně zabývají už řadu let. Ukazuje se totiž, že člověk je schopen mít jako součást své osobnosti zabudované trauma, které prožili jeho předci až tři generace nazpátek. Tady by měli zpozornět všichni, kdo trpí obtížemi, které si nedokážou vysvětlit, fyzickými i psychickými, ať už jsou to úzkosti, strach, fobie, pochybnosti, deprese, pocity viny. Dokonce i v případě, že osoba, která původní trauma utrpěla, zemřela, její příběh byl zapomenut či se o něm nemluvilo, mohou vzpomínky a pocity žít dál v jejích dětech a vnucích.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Patříte k nepečlivějším znamením zvěrokruhu, a proto se vám nelíbí aktuální oslabení profesní stránky. Začínáte dělat zbytečné chyby, které vás připraví o dokonalé výsledky. Nemáte moc…