Domácí pekárna upeče chleba, ale pomůže také s přípravou těsta na rohlíky. Že pekárnu nemáte? Nevadí, těsto můžete zadělat i ručně, jen to dá trošku víc práce. Pojďme si tedy ukázat, jak na to.
Suroviny:
- 260 ml vlažné vody
- 20 g oleje
- 10 g soli
- 500 g polohrubé výběrové mouky
- 17,5 g čerstvého droždí (můžete nahradit 1,5 lžičky instantního droždí)
- 5 g cukru
Postup:
Pokud máte domácí pekárnu, všechny přísady dejte do nádoby v předepsaném pořadí a zapněte program na přípravu kynutého těsta.
Pokud pekárnu nevlastníte, doporučuji zadělat nejdříve kvásek z 2 lžic vody, droždí, cukru a 1 PL mouky. Kvásek nechejte na teplém místě vzejít a pak přimíchejte ostatní přísady. Těsto nechte cca 40 minut kynout.
Martina Machová
20. března 2020
Jakmile máte takto připravené těsto, postupujte dle našeho videa:
Pokud chcete mít rohlíčky krásně lesklé, můžete je před pečením pomašlovat vajíčkem a třeba i posypat solí, sýrem nebo prostě tím, co máte rádi. Pečeme v předehřáté troubě cca 10–15 minut při 200 °C.
Pokud máte rádi k snídani teplé rohlíčky a nechce se vám vstávat o několik hodin dříve, můžete si večer těsto zadělat (stačí opravdu jen zadělat, kynout nemusí), vytvarovat rohlíky, dát na plech a přikryté mikrotenovým sáčkem nechat kynout v lednici nebo ve stejně chladné místnosti. Vzhledem k tomu, že ochlazování těsta je pozvolné, budou kvasinky ještě nějakou dobu pracovat a rohlíky tak nakynou. Přibližně za 3 hodiny se těsto ochladí natolik, že kvasinky přestanou být aktivní.
Markéta Žídková
24. října 2024
Nemusíte se obávat toho, že by tím těsto ztratilo na kvalitě – naopak. V těstu se plně rozvinou všechny chuťové vlastnosti a rohlíky tak budou lepší. Ráno stačí vytáhnout nachystané plechy do tepla, a než se předehřeje trouba, kvasinky se opět proberou a začnou pracovat.
Tento postup můžete použít nejen na rohlíky, ale i na loupáčky.
Také milujete jemné rohlíky? Vyzkoušejte karlovarský. Recept najdete ve videu: