Roman Fojta: Životní hodnoty mám srovnané

30. 8. 2014
Ačkoli o sobě oblíbený moderátor a vedoucí vydání odpoledních zpráv na FTV Prima Roman Fojta (36) říká, že velké životní změny moc rád nemá, jednu si o minulém víkendu s radostí dopřál. Na zámku v Buchlovicích se totiž oženil.

Jaké jsou vaše „svatební“ dojmy?

Jednoznačně pozitivní. Svatba byla super a musím říci, že nám vlastně všechno vyšlo. I počasí. Dohromady jsme měli asi 70 hostů, byla to nejbližší rodina a přátelé. Obřad byl na zámku v Buchlovicích, kde to máme se ženou oba moc rádi. Často tam jezdíme a navíc se tam brali i moji rodiče. Hostinu jsme si pak užili v nedalekém Baloncentru Na Břestku, které najdete v malé vesničce v Buchlovských horách. Je to krásný srub, kde je dostatek prostoru také na venkovní aktivity, což ocenily hlavně děti, dokonce měly k dispozici skákací hrad. Navíc jsme nad plán dostali jako svatební dar let balónem a proletět se mohli i svatební hosté, takže reakce byly nadšené a na celé odpoledne postaráno o ne úplně obvyklou zábavu. Málokdo před tím balonem letěl, takže nám ještě pár dní po svatbě volali přátelé i příbuzní a děkovali za neobyčejný zážitek.

Prozradíte něco o své manželce?

Jmenuje se Marcela a je manažerkou jedné firmy na dopravní značení. S televizním světem nemá v tomto směru vůbec nic společného. Pochází z Uherského Hradiště, stejně jako já a aniž bychom se tehdy znali, chodili jsme spolu na stejnou základní školu. Máme stejné životní hodnoty, vždycky se na řešení jakéhokoliv problému domluvíme. Je to hodná, tolerantní ženská do nepohody a hlavně si nepamatuji, že bych se s někým tak nasmál, jako právě s ní.

Kde jste se seznámili?

Potkali jsme se úplnou náhodou. Společně s naší společnou kamarádkou se objevila v restauraci, kde jsem byl na pivu s dalším kamarádem. Chvilku jsme si povídali. Jako chlapovi se mi líbila, ale neřešil jsem to, protože jsem byl tenkrát zadaný. A asi po třech měsících jsme se tenkrát s mou tehdejší přítelkyní rozešli a moje současná žena mě pozvala na kafe. Od té chvíle jsme spolu a klape nám to. Nakonec jsme zjistili, že zná 90 % mých kamarádů z Uherského Hradiště. Je trochu s podivem, že jsme se nepotkali dříve. Je to ale možná dobře, protože si říkám, že potkat ji před 10 lety, asi bychom spolu nebyli. Každý z nás byl jiný a zřejmě by nám to nefungovalo. I proto jsme si dali na svatební oznámení motto „našli jsme se v pravou chvíli“.

Co se vám na ženách líbí obecně?

Nemám jeden vyhraněný typ. Když se ohlédnu za svým životem, každá z mých bývalých přítelkyň byla vzhledově úplně jiná. Zaujme mě žena, z níž vyzařuje něco, co se nedá pojmenovat. Prostě to musí zajiskřit. Obecně mám rád ženy, které jsou spíše „kliďasky“.

Ženy vás obklopují i v práci. Jaké jsou vaše partnerky v odpoledních zprávách na FTV Prima?

V současnosti se vedle mě střídají Monika Leová a Sandra Parmová. Jsou to obě moc fajn a pohodové holky. Jsme takový malý tým, spíše rodinný manšaft. Možná je to i tím, že naše zprávy jsou laděné pozitivně a taková je i nálada v redakci. Myslím, že to holky baví stejně, jako mě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

Přicházím do práce před devátou hodinou. Pročítám agentury a zjišťuji, co se kde děje. V půl desáté máme poradu, na níž jsou vedoucí vydání všech relací, a kde se dohadují témata, která se pojedou točit. Dohadujeme se současně mezi sebou, kdo co zpracuje, a jaké téma se bude vázat s konkrétní zpravodajskou relací. Na poradě se rozdá práce reportérům. Potom přijedou reportéři z terénu, napíší reportáž a já jim musím odsouhlasit text. Během dne ještě konzultujeme, jak konkrétní téma pojmout, co se podařilo natočit, co se nepodařilo apod. Po schválení textu jdou reportéři do střižny. Já si udělám kontrolní produkci, kdy se podívám na danou reportáž, jestli se mi líbí nebo co by se na ní mělo případně změnit. A pak už jde materiál do vysílání. Já si musím ještě paralelně s tím napsat studia, zajít do maskérny a převléknout se. Když jdu do studia tak, zprávy musí být nachystané tak, abych měl spočítanou stopáž a věděl přesně, co vysílám.

Veřejnost vás vnímá jako moderátora, ale vy jste vlastně současně vedoucí vydání..

Ano, to moderování je vlastně do jisté míry třešinkou na dortu. Já mám ty zprávy na starosti jako celek. Musím redaktorům rozdělit práci, kontroluji texty, kontroluji hotové reportáže. Je to pestré a právě to mě baví. Podobně jsem to měl na předchozím působišti v České televizi. Tam jsem působil několik let jako zahraniční reportér. Hodně jsem cestoval a točil jsem v terénu, a současně jsem moderoval na ČT24. Každý den byl jiný a to mě bavilo stejně jako moje současná práce.

Prozradíte své plány do budoucna?

Víte, v dnešní době se dá plánovat těžko. Nechci, aby to znělo jako klišé, ale přeji si hlavně zdraví nejen svoje, ale i svých nejbližších, protože to je nejdůležitější. Doufám, že budu mít hezké manželství a s manželkou nám to bude klapat. A také bych si přál co nejdéle vydržet v odpoledních zprávách na Primě, protože mě moc baví. Ale ke všemu přistupuji s pokorou, což je možná výsledkem životních zkušeností.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Poslední fáze září bude přínosná a plná nových výzev. Blýsknete se v práci i při navazování nového milostného vztahu. Přechodové období je jako stvořené pro cestování, profesní nasazení,…