ROMANA (42): Kdysi jsem se rozhodla pro potrat, dodnes nelituji

6. 9. 2018
ROMANA (42): Kdysi jsem se rozhodla pro potrat, dodnes nelituji
Romana před lety stála před těžkým rozhodnutím a nakonec zvolila cestu, kterou řada žen nepochopí. Jak ale sama říká, ničeho nelituje a dnes je šťastná.

Bylo mi tenkrát dvacet. Bydlela jsem na ubytovně a pracovala ve směnném provoze v pekárně. S rodiči jsem moc dobrý vztah neměla. Byla jsem čtvrté, nechtěné dítě. Vždycky jsem pro ně byla až na posledním místě.

Dost dlouho mě to trápilo, ale hned, jak mi bylo osmnáct let, osamostatnila jsem se a odešla. Přestala jsem rodinu vyhledávat, stejně jsem měla pocit, že mi nic dobrého setkání nepřináší. V té době jsem už rok chodila s Honzou.

Potkali jsme se jednou v autobuse cestou do práce. Nevím, jestli to byla láska na první pohled, protože se mi moc nelíbil, ale fascinovalo mě, jak o mě pečuje. Tohle jsem totiž nikdy nezažila ani jako malé dítě. Moc ráda jsem se proto od něj nechávala hýčkat.

Jeho rodiče mě přijali s otevřenou náručí. Před pár lety jim tragicky zahynula Honzova sestra a byli rádi, že se v jejich rodině zase objevila mladá dívka, která jim ji aspoň trochu nahradila. Bylo mi u nich moc dobře, konečně mi někdo dával najevo, že mu na mně záleží.

 Jejich starostlivost a péče mi začaly vadit až ve chvíli, kdy se nám snažili mluvit do toho, že bychom se už měli vzít, mít děti, že se už nemůžou dočkat vnoučat. Jenže na tohle jsem zatím neměla ani pomyšlení. Byla jsem mladá, chtěla jsem si užívat život, toužila jsem po cestě do Paříže, chtěla se oblékat podle trendů. Uvažovala jsem také, že bych si dálkově dodělala maturitu.

Honza byl však na jejich straně, prý nač čekat, že všechno si přece můžu dopřát i jako vdaná paní a maminka dětí. Dobře věděl, že jsem proti, a tak na mě jednou „ušil boudu“. Věděl, že antikoncepci neberu, že má všechno ve svých rukou on. Přesto si, aniž to konzultoval se mnou, jednou pozor zkrátka nedal…

A napoprvé to vyšlo. Zlobila jsem se na něj, dokonce jsem se na pár týdnů odstěhovala ke kamarádce. Měla jsem pocit, že mě zradil, podvedl, využil ke svému plánu. Když jsem mu řekla, že uvažuji o interrupci, křičel na mě, že to nemůžu udělat, protože jde přece i o jeho dítě, a dokonce mě i párkrát uhodil.

V tu chvíli mi došlo, že s tímhle člověkem nechci mít nic společného, že jsem ho vlastně do této chvíle vůbec neznala. Na potrat jsem šla, i když jsem měla rozporuplné pocity. Jistě jsem však věděla to, že s Honzou být nemůžu a sama péči o dítě nezvládnu.

Dlouho mě pronásledoval, prosil, chtěl, abych se vrátila, sliboval, že už mě nikdy neuhodí, v ničem nepodvede. Já mu ale nevěřila. Za pár měsíců jsem si našla Otu, kterého jsem si za rok vzala. Dnes jsme spolu dvacátým rokem. Máme dvě děti a já jsem šťastná.

Sice si občas vzpomenu, že jsem mohla mít další, už velké dítě, ale říkám si, že jsem tenkrát udělala dobře. Možná by mě za moje slova hodně lidí ukamenovalo, ale já vím dobře, že bych to tenkrát jednoduše nezvládla.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dny volna jsou dávno v nenávratnu, ale již brzy vás čeká další víkend. V práci to nestojí za nic, ale nepodléhejte depresi. Vaše schopnosti a komunikace s kolegy jsou výborné. Jediný…