Romantický Egypt

11. 7. 2007
Romantický Egypt
Egypt si jako turistická destinace už dávno vybudoval renomé u kulturních nadšenců, golfistů i vyznavačů vodních sportů. S dějinami Egypta jsou však spojeny i životy známých milenců a milovníků, což z této historií ověnčené země dělá ideální místo pro všechny romantiky a zamilované dvojice.

Egyptská historie nabízí spoustu příběhů o lásce. Julius Caesar si v roce 47 před Kristem podmanil spolu s Egyptem také Kleopatru. Již ve 14. století před Kristem si krásná devatenáctiletá Nefertiti vzala čtrnáctiletého Achnatona, se kterým měla šest dětí. Hlubokých citů se dožaduje také Aida ve Verdiho opeře – když je núbijská princezna zavlečena do Egypta, musí se vojevůdce rozhodnout mezi láskou k ní a svou věrností k faraónovi.

Romantický Asuán Kdo chce zažít romantický Egypt, měl by navštívit Asuán. Říká se, že nikde v Egyptě nenajdete takové světlo a takové ticho jako v Asuánu. Kdysi toto město na východním břehu Nilu, které si dodnes zachovalo svůj půvabný ráz, hojně navštěvovali bohatí Angličané jako zimní letovisko. Nil se zde třpytí tak modře jako nikde jinde, felúky s velkými bílými plachtami se ladně pohupují na hladině a malé ostrůvky lákají k výletům. Například na Kitchenerově ostrově se dá báječně relaxovat ve stínu nejrůznějších druhů palem, exotických stromů a dalších nádherně zbarvených rostlin.

Romantická je také plavba člunem na ostrov Fílé a návštěva stejnojmenného chrámového komplexu. Chrám je zasvěcen bohyni Isis, patronce manželství a lásky, která silou své lásky probudila svého manžela Osirise znovu k životu. Osamělý chrám okouzluje svým klidem a láká k posezení na břehu, kde se člověk může kochat pohledem na Nil.
Asuán je výchozím bodem pro výlety do 280 kilometrů vzdáleného Abú Simbel, kde se nachází proslulý chrámový komplex Ramsese II. se čtyřmi kolosy. Každoročně 22. února a 22. října zde na návštěvníky čeká fascinující hra světla, takzvaný sluneční fenomén. Pouze v těchto dvou dnech padají sluneční paprsky šedesát metrů hluboko dovnitř chrámu. Tři ze čtyř soch bohů, které zde stojí, se pak třpytí ve slunečním světle, pouze socha staroegyptského boha smrti zůstává zahalena tmou.

Neskutečná Bílá poušť Pěšky nebo na hřbetě korábu pouště půjdete sněhobílými písečnými poli kolem podivuhodných vápencových útvarů Bílé pouště. Až se člověku zdá, že vidí sněhová pole uprostřed moře písku. Cestovatelé označují tento kus země jako celosvětově nejvelkolepější, avšak zároveň nejneskutečnější krajinu. V poledne člověka téměř oslepí bílá barva, v ranním a večerním světle a ve svitu měsíce se skály barví těmi nejnádhernějšími žlutými, modrými a červenými odstíny. Tyto vápencové útvary vznikaly miliony let vlivem větru a eroze. Jejich pohádkové tvary na sebe berou podobu ptáků, sfingy nebo jiných postav – podle představivosti každého návštěvníka. Při bližším pohledu můžete na těchto bizarních skalách objevit zkamenělé ulity hlemýžďů, kousky dřeva a mušle. V této krajině tvořené písečnými dunami a skalami vás znovu a znovu překvapí malé palmové oázy a samostatně stojící akácie. Na závěr se jistě vyplatí navštívit oázu Bahariya, kde je možné se vykoupat v horkých pramenech a vychutnat si klid oázy.

Svatba snů Pro nejkrásnější den v životě si snoubenci přejí to nejkrásnější místo. Kdo má rád něco mimořádného, může uzavřít sňatek v Egyptě jako faraón a jeho královna. Své „ano“ si mohou snoubenci říci stejně jako dávný vládce Egypta v chrámu v Karnaku, chloubě faraónského stavitelského umění. Vzhledem k velké poptávce je ovšem počet svatebních obřadů omezen. O tento honosný svatební obřad se mohou každoročně ucházet sňatku chtivé páry z celého světa. Jedinečného obřadu v karnackém chrámu se nakonec může každý rok v polovině října zúčastnit na 40 párů. Přihlásit se je jednoduché – na webové stránce www.egyptfestivals.com mohou snoubenci podat přihlášku každý rok do 15. července.
Když se 40 vyvolených párů ve slavnostním průvodu nádherně zdobených koňských povozů blíží k majestátním sloupům chrámu, ovládne atmosféru antická důstojnost a nádhera. Svatebnímu páru jsou ve zlaté misce podány prsteny za působivé hudby tradičního faraónského hudebního souboru. Také šampaňské se už chladí pro celou stovku spolucestujících svatebních hostů, kteří si pak vychutnají majestátní svatební hostinu na Nilu – dokud se svatebního páru nedotknou první paprsky ranního slunce. Aby snoubencům nabídl autentický zážitek jako před pěti tisíci lety, zve pořadatel svatebního obřadu odborníky ze všech oblastí, archeology, kostýmní výtvarníky, profesionální herce, rekvizitáře i hudební skladatele. Při svatebním obřadu tak každý detail odpovídá tradici z doby faraónů.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V tomto říjnovém období se dočkáte příjemných chvil a nečekaných změn. Hned v pondělí zjistíte, že jde všechno jako na drátku a můžete si dovolit i nové věci. Nadřízený je s vámi spokojený…

Nejčtenější články

Doporučujeme