Roomba 880: test domácího robotického vysavače

17. 12. 2014
Vyzkoušeli jsme nejvybavenější robotický vysavač ze současné nabídky značky iRobot. Roomba 880 se od svých předchůdců konstrukčně velmi liší. Například tím, že nemá žádné kartáče pro sběr nečistot.

Robotický vysavač slouží k automatickému vysávání místností a iRobot je asi nejznámější firma, která tyto pomocníky vyrábí. Aktuálně prodává sedm různých modelů a Roomba 880 je z nich ten nejvyšší. Kromě toho iRobot vyrábí také další roboty do domácnosti pro vytírání podlah, úklid bazénů nebo okapů zanesených listím.

Život s robotem

Aby byl člověk s robotem-vysavačem spokojený, měl by od začátku vědět, co od něj má čekat a jak se mu bude muset přizpůsobit. Vysávací výkon robotů je totiž nižší než u běžných, natož výkonných ručních vysavačů. Na druhou stranu ale robotům vůbec nevadí, když se na vysávací procházku po bytě vydají třeba každý den.

Pro robotické vysavače je ideální místnost, kde je minimum nábytku. Což o to, poradí si s ním, dokážou ho objet, stejně jako jiné předměty. Hodně to ale prodlužuje dobu vysávání a do určité míry také kvalitu. Doma, kde mi už dlouho vysává jedna starší Roomba, jsme proto rezignovali na nastavení automatického vyjíždění robota. Místnost mu raději trochu připravíme, zapneme ho a jdeme pryč.

Být totiž v jedné místnosti s vysávací Roombou starého typu nebyl zrovna příjemný zážitek. Robot je hodně hlasitý. A to také byla první věc, která mě u aktuálního nejvyššího modelu Roomba 880 nejvíc zajímala.

Nezamotal se

Nebyl jsem zklamaný, nový robot je tišší. Zejména na koberci je úroveň hluku podstatně nižší. Na parketách také, ale tam nadělá dost dalšího hluku rotující boční kartáček, jehož úkolem je vymetat rohy. A je to vlastně jediný běžný kartáč na celém robotu. Hlavní konstrukční novinkou aktuální řady je náhrada kartáčů dvěma protisměrně rotujícími válci s měkkým pryžovým povrchem. Dokážou prý sebrat totéž co kartáč a k tomu přidají vyšší vysávací výkon. Úzká štěrbina mezi válci totiž přispěje k lepšímu sacímu tlaku víc než velký otvor kolem dřívějších kartáčů. K tomu jsou válce docela bezúdržbové. Stačí je jen jednou za čtyři měsíce očistit. Na druhou stranu výrobce doporučuje výměnu už po jednom roce používání, stojí 799 Kč.

Podívejte se na video, které ukazuje, jak funguje úklid pomocí pryžových válců:

Nejnovější Roomba je stále nízký válec, má průměr 35 cm a výšku jen malinko nad 9 cm. Váží necelá čtyři kila a pro snadnější přenášení se dá z horní části vyklopit držadlo. Už je tam pak jen velký kulatý vypínač, čtyři malá tlačítka a různé provozní symboly prosvítající přes kryt.

Nádobka na nečistoty je dobře přístupná ze zadní strany. Dá se vysunout a obsah lehce vyklepnout do odpadkového koše. Jednoduše lze také jednou týdně poklepem vyčistit vzduchový filtr. Filtry by se měly správně měnit každé dva měsíce, sada tří filtrů stojí 669 Kč, z vlastní zkušenosti ale vím, že to není bezpodmínečně nutné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tělo robota je plné optických a mechanických senzorů. Roomba díky nim nespadne ze schodů a do překážky nenajede plnou rychlostí. Zpomalí před ní, ale nakonec stejně jemně narazí.

Když robot pozná, že se zamotal, například do kabelů, vypne pohyb kartáčku a válců, aby situaci ještě nezhoršil. A snaží se dostat ven. Zatímco starší Roombu jsem často rozhodil svým křeslem, novinka si s ním pokaždé poradila, stejně jako s dalšími situacemi. Vysavač se mi nikdy nezamotal tak, aby potřeboval moji pomoc.

Musíte věřit, že vysaje všude

Roomba začíná vysávat po spirálách od místa, kde ji pustíte. V případě testovaného, již používaného kusu, při pohybu v kruzích napřed docela vrzalo přední kolečko. Člověk by se o něj měl také starat a jednou týdně ho čistit. Jakmile robot narazí na překážku, snaží se jí vyhnout.

Velice dobře je vyřešeno objíždění nábytku. Tam, kde se starý robot často jen odrážel jako kulečníková koule, si nová Roomba drží směr a přesně se pohybuje podél rovných hran.

Uklízení je ale na pohled stále chaotické. Robot přejíždí sem a tam, jakoby bez plánů křižuje místností. Snažíte se věřit, že ví, co dělá, a že na nějaké místo nezapomene. Neměl by. K tomu si sám hlídá, jestli je pod ním už uklizeno. A když usoudí, že by si místo zasloužilo větší péči, zkusí po něm přejíždět tam a zpátky, dokud není spokojený.

Tato inteligence však trochu narazila na mém koberci. Je poměrně hrubý, vlněný, tu a tam z něj trčí nepoddajný vlas. A Roomba, přestože to byl už asi čtvrtý úklid v řadě, dlouho nebyla spokojená.

Přes hodinu?

Další věc, na kterou jsem byl velmi zvědavý, byla doba úklidu. Můj starý robot je velmi pomalý. I v malé koupelně je schopný strávit hodinu. Roomba 880 je na tom sice lépe, ale ani ona není žádný rychlík. Zvlášť když ji v tom necháte samotnou.

Vysavače pro vzájemné porovnání rád testuji ve dvou malých místnostech spojených dveřmi. Mají dohromady kolem dvaceti metrů čtverečních, a zatímco jiný robot Neato je kdysi zvládl vysát za čtvrt hodiny, moje stará Roomba skončila po hodině.

Nová ale také! Vysávání skončilo hodině a 14 minutách. Je ale pravda, že po čtvrt hodině se robot zastavil, oznámil, že má plný zásobník a chce vysypat. Mám podezření, že pak nedokázal pokračovat v rozjetém úklidu, začal úplně znovu.

Další zkouška s majáky

Tak raději další test a rovnou jsem z balení vytáhl takzvaný Maják/Virtuální zeď. Je to elektronické zařízení napájené bateriemi, které se Roombě postaví do cesty – typicky do dveří nebo za zárubeň. Ne doprostřed, stačí na kraj a do jen dveří nasměrovat infračervený paprsek.

Virtuální zeď funguje jako skutečná. Roomba se o ni zarazí a tímto způsobem ji udržíte tam, kde chcete. S modelem 880 se dodávají hned dvě tato zařízení. Dokoupit je možné také „zeď“, která vytvoří padesáticentimetrový nepřístupný okruh například kolem misek pro psa, aby je Roomba nehonila po podlaze.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V režimu Maják se robotu také staví do cesty neviditelný paprsek. Roombě říká „Dokud neuklidíš celou místnost, nesmíš jít dál.“ Má to neuvěřitelný vliv na rychlost vysávání. Když jsem Maják postavil mezi obě místnosti, první byla hotová za 18 minut, obě dvě pak za 34 minut. To jsou už rozumná čísla. A kdo si zvykne vysávat v době, kdy není doma, délku vysávání vůbec nemusí řešit.

Robot by měl v provozu vydržet zhruba tři hodiny, stejnou dobu trvá i nabíjení. Roomba si sama dokáže najít nabíjecí stanici a zapojit se k ní. Stále ale nevím, co bylo během nabíjení příčinou občasného nepřeslechnutelného zvuku připomínajícího tikání. Až jsem kvůli němu nabíječku vypojoval ze zásuvky. To by se přitom nemělo dělat, zaparkované Roombě dělá dobře, když je stále u energie.

Pomocí tlačítek na robotu můžete nastavit pravidelné uklízení: dny v týdnu a hodinu, kdy má Roomba vyjet do práce. V balení dostanete ještě dálkové ovládání. U starého robota jsem ho ale zkusil jen párkrát, hrál jsem si s ním jako s dálkově řiditelným autíčkem.

Roomba 880 od iRobotu je vynikající vysávací robot, špička mezi současnými roboty. Nižší hluk a otočné válce místo kartáčů jsou vážně dobré novinky, velmi dobře se také vyprazdňuje odpadní nádoba. Cena, která byla v době přípravy testu kolem 18 600 Kč, je ale hodně vysoká.

Základní parametry

• Rozměry 350 mm (průměr) × 92 mm (výška)

• Hmotnost 3,85 kg

• Doporučeno pro úklid až 4 pokojů s celkovou rozlohou až 150 m2

• Výdrž na jedno nabití baterie: až 3 h

• Doba nabíjení: 3 h

• Obsah balení: robot, 2× maják/virtuální zeď, dálkové ovládání, nabíjecí stanice,

• Aktuální cena, viz www.hledejceny.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Zůstaňte nohama pevně na zemi a zocelte se. Poslední dny nemáte tolik energie a do všeho se musíte nutit. Naštěstí nad vámi bdí Merkur, který vám dopřává hromadu motivace. Profesní oblast…