Rozhádali jsme se kvůli volbě prezidenta. Doteď to mezi námi visí

4. 2. 2013
Zdroj: Shutterstock
Rozhádali jsme se kvůli volbě prezidenta. Doteď to mezi námi visí | Zdroj: Shutterstock
Historicky první přímá volba prezidenta vzbudila vlnu emocí po celé zemi. Zpočátku mi to přišlo úsměvné, ale to jsem ještě netušila, že kvůli odlišným názorům na to, kdo by měl být budoucí hlavou státu, bude dusno i v mém vztahu.

Já ani můj přítel se o politiku nijak zvlášť nezajímáme, asi jako kterýkoli jiný běžný Čech či Češka. K volbám jsme vždycky pravidelně chodili, obvykle jsem se i shodli na tom, kterou stranu volit.

O to víc mě překvapilo, když Jakub už několik týdnů před prvním kolem volby naprosto jednoznačně prohlásil, že bude volit Miloše Zemana. „Ale prosím tě, ty takový pravičák?“ smála jsem se, protože mi to k němu nějak nešlo. On na to odpověděl, že Zeman je mezi tím „panoptikem“ jediná osobnost a že jinou volbu nevidí.

Já jsem byla naopak od začátku rozhodnutá dát hlas Karlu Schwarzenbergovi, protože z mého pohledu je zas tou osobností on. Nějak jsme to tehdy ale zamluvili a k tématu se znovu vrátili až několik dní před prvním kolem.

Hádka přišla nečekaně

Sledovali jsme v televizi jednu z předvolebních debat, kde pan Zeman opět perlil. „To mi řekni, jak můžeš takovýho arogantního narcise volit,“ prohodila jsem. Jakub ale vyletěl jak čertík z krabičky. „Tak se podívej na toho svýho knížete, jak tam zas chrní!“ Ani jedno nebyl asi argument, podle kterého by se měl volič řídit, jako rozbuška k hádce to ovšem stačilo.

Sama nevím, kde se to v nás vzalo, protože nikdy jsme takové věci neřešili, ale ten večer jsme se pohádali jak snad ještě nikdy. Do postele jsme šli oba napružení a místo běžného usínání v objetí jsme leželi zády k sobě každý na své straně postele. Věděla jsem, že Jakub nespí, stejně jako on to věděl o mně, ale ani jeden nic neřekl.

Hlavou se mi honilo všechno možné, měla jsem vztek na sebe, že se kvůli takovým věcem vůbec hádáme, ale čím dál víc i na Jakuba, že má názory, kterým vůbec nerozumím. Dusno mezi námi bylo i ráno. Nakonec jsem pro klid obou navrhla, že se o tomhle tématu nebudeme raději vůbec bavit. Jeho to ale ještě víc popudilo!

„To je vidět, že nemáš žádný pořádný argumenty, jinak by ses o tom chtěla bavit. Ale nemáš co říct, viď…“ posmíval se mi, až mi bylo do breku. V téhle atmosféře jsme se pak vydali volit. Když se Zeman a Schwarzenberg dostali do druhého kola, měla jsem na jednu stranu radost, na druhou jsem si v duchu říkala, že pro naši domácnost je to ta nejhorší varianta.

Druhé kolo nás ještě víc rozdělilo

Jestli jsem si ale myslela, že těch čtrnáct dnů nějak vydržíme a pak se tomu zasmějeme, tak jsem se spletla. Kampaň před druhým kolem se zvrhla a naše chování úměrně tomu také. Svoje odhodlání dělat mrtvého brouka jsem záhy porušila, protože to, co Jakubův favorit předváděl, mě prostě nadzvedlo ze židle.

„Fakt nechápu, jak člověk jako ty může chtít za prezidenta tohle,“ řekla jsem mu. Následovala hádka ještě mnohem horší než ta předchozí. Nepamatuju si, co všechno jsme na sebe vytáhli, ale ve zkratce Jakub křičel, že volím „Kalouskova podržtašku, kterému jde jen o to, aby se dostal k dalšímu majetku, a že mi zřejmě imponují zloději,“ a já ječela, že někoho, kdo žebrá o podporu u komunistů a kampaň založí na lživých obviněních, může volit jenom stejný bezcharakterní křivák.

Nakonec jsem se hystericky rozbrečela a zamkla se v ložnici a Jakub nocoval na gauči v obýváku. Pak jsme spolu týden skoro nepromluvili. Doma jsme se potkávali až večer, oba jsme se snažili, abychom spolu byli co nejméně, spát jsme pod různými záminkami chodili každý v jinou dobu. Modlila jsem se, aby už to bylo konečně za námi.

Úplně jsme se odcizili

Pak jsme odvolili a v sobotu za naprostého mlčení sledovali v televizi výsledky. Naštěstí se Jakub nesnížil k tomu, aby se mi smál, když bylo jasné, že vyhraje Miloš Zeman. Ale to, že neřekl nic, bylo snad ještě horší. Já jsem z toho byla mnohem víc špatná, než bych si kdy myslela. Když jsem poslouchala první projev novopečeného prezidenta z volebního štábu, bylo mi do breku. „No, asi má národ to, co si zaslouží…“ řekla jsem jen tiše a šla radši pryč. Od té doby uplynul už víc než týden, ale náš vztah je pořád poznamenaný. Uvědomila jsem si, že naposled jsme spolu spali před tou první hádkou ještě před prvním kolem volby!

Teď už spolu sice mluvíme, ale prostě je to divné. Nevím, co cítí Jakub, ale připadá mi, že u něj je to hlavně vztek, i když nevím proč – on by měl být spokojený, jak to dopadlo, a nad ostatní se už povznést. Já cítím hlavně smutek. Jak kvůli výsledku, který je pro mě obrovským zklamáním, tak kvůli tomu, co to s námi udělalo.

Ráda bych si s Jakubem o tom promluvila, ale při jakémkoli náznaku se sarkasticky ušklíbne a řekne: „Chtěla jsi, abychom se o tom nebavili, tak nebudeme.“ A mě pak úplně přejde chuť na nějakou rozumnou debatu. A tak vedle sebe dále tak nějak fungujeme, ale jako by mezi námi byla zeď. Nevím, jak to prolomit. Začínám mít strach, že už to nepůjde vrátit. Nikdy by mě nenapadlo, že politika je něco, co by nás mohlo tak rozdělit.

Romana, 28 let

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Když pomyslíte, že je říjen za dveřmi, malinko znejistíte. Aktuální práce vás nenaplňuje, a proto si hledáte pomalu něco nového. Pokud byste se rozhodli zůstat, počítejte s tím, že stejně…