Bill Nighy z Lásky nebeské: Idioty hrát zvládám, bohové jsou mimo můj dosah

24. 12. 2018
Je milý, zábavný, nešetří pověstným britským humorem a ochotně nám odpovídá na otázky. Slavný britský herec Bill Nighy, který mimo jiné ztvárnil zkrachovalého muzikanta Billyho Macka ve filmu Láska nebeská, jenž dnes na Štědrý den běží v televizi, nedávno zavítal do Prahy, kde s námi vedl rozhovor.

Málokdo si od roku 2003 dokáže představit Vánoce bez filmu Láska nebeská. Jednou z nejvýraznějších postav je právě muzikant Billy Mack pokoušející se o comeback. Tuto roli ztvárnil sympatický britský herec Bill Nighy, držitel Zlatých globů i ceny BAFTA a hvězda dalších známých filmů Piráti na vlnách, Piráti z Karibiku nebo Underworld. Letos poprvé zavítal do Prahy a my jsme měli možnost si s ním popovídat. I když mu je už 68, stále srší energií a je nesmírně vitální. Prozradil nám, že momentálně natáčí ve filmu o pokémonech, kde hraje jen on a 60 těchto postaviček, a že by si přál k Vánocům jednu zcela obyčejnou věc, kterou mu ale zatím nikdo nedal. Napovíme, že se jedná o "měkký dárek".

Jak si zatím užíváte návštěvu Prahy?

Nikdy jsem v Praze nebyl a cítím se kvůli tomu hloupě a zahanbeně. Není to zas tak daleko a každý, koho znám, tu byl a všichni říkali, jak je to tu krásné. A je to pravda, to není žádné PR, protože jsem tu. Praha je magické místo. Dnes jsem se procházel kolem řeky pod nádherným podzimním sluncem. Včera jsem seděl u Vltavy, popíjel kávu a díval se na západ slunce a Karlův most. Na to nezapomenu stejně jako na toho halibuta, co jsem měl včera k večeři. Děkuji za to, že jsem tu mohu být.

V České republice vás lidé milují zejména kvůli postavě Billyho Macka ve filmu Láska nebeská. Jak jste se k roli dostal?

V Anglii je tradice, že se dělají čtené zkoušky se scénářem, který se tak podle toho testuje. Vždycky nám říkají, že to není role, že za to nebudeme placení. Byl jsem požádán, abych otestoval scénář Lásky nebeské a sklidil jsem hodně smíchu. Původně tu roli chtěli dát někomu velmi velmi slavnému, ale z podivných důvodů ji dali mně. Pak se mě zeptali, jestli chci vědět, kdo ta velmi slavná osobnost je. A já řekl ne.

Takže součástí castingu nebyl zpěv?

Ne, nemusel jsem zpívat, protože už předtím jsem zpíval ve filmu Still Crazy. A také se po mně nechtělo, abych byl nějak dobrý. Díky bohu, že jsem neměl hrát rockového boha, ale rockového idiota. Idioty zvládám, bohové jsou mimo můj dosah.

Chystá se láska Láska nebeská 3?

Myslím, že režisér Richard Curtis strávil velkou část života tím, že se vyhýbal (filmové) společnosti Universal Pictures, protože ta velmi touží natočit pokračování. Jen pro charitu jsme udělali akci, krátké video, abychom ukázali, jak jsou na tom postavy z Lásky nebeské teď po třinácti letech. Skvělá zpráva byla, že jsem se stále vešel do svých  kalhot.

Podívejte se na trailer ke krátkému filmu Láska nebeská 2:

Jak si užíváte Vánoce od doby, co vyšla Láska nebeská?

Je pravda, že Láska nebeská se dostala do povědomí lidí v mnoha zemích po světě. V Anglii je to tak, že na Vánoce běží v televizi Láska nebeská a pak až projev královny. Až umřu, na můj náhrobní kámen vytesají: „Děti, nekupujte si drogy. Staňte se rockovou hvězdou a budete je dostávat zadarmo“ (citát postavy Billy Mack ze zmíněného filmu). Když šla Láska nebeská poprvé do kin, děti z mého sousedství za mnou běhaly a pokřikovaly tuto větu.

Ale jsem schopný si Vánoce i užít. Akorát mě zastavují lidi na ulici a chtějí zpívat moji písničku z Lásky nebeské. Nejhorší jsou pak rozlučky se svobodou nevěst a družiček. Jakmile takovou partu vidím, musím se schovat. Už mě honila i parta žen oblečená v pytlích na odpadky a křičela: „Svlékni se!“ To je můj život.

Co sledujete na Vánoce vy, když se celý svět dívá na Lásku nebeskou?

Já na Lásku nebeskou nekoukám. Sleduji fotbal. Miluju fotbal a koukám se na něj víc než na cokoliv jiného. Ale na Štědrý den televizi vůbec nepouštím.

Máte ve skutečném životě něco společného s postavou Billyho Macka?

V reálném životě popravdě už nenosím úzké kalhoty. Tohle sice není odpověď na vaši otázku, ale když jsem točil Piráty na vlnách (2009), dospěl jsem k názoru, že mám nadváhu, takže jsem držel šílenou dietu a hrozně jsem zhubl. Vedlo to k tomu, že mi na natáčení dali velmi úzké kalhoty a ty doteď mám, ale nenosím. Co dál? Zpívám ve sprše, ale jinak toho nemám s Billym Mackem zas tak moc společného. On vždycky říká přesně to, co si myslí, a já takový nejsem. Občas si i přeji, abych řekl věci, které nakonec nikdy neříkám. Myslím, že s ním mám společné nadšení pro věci, že vidí na věcech to zábavné, o což se také snažím. A miluju svého manažera.

Pamatujete si hit Christmas Is All Around z filmu Láska nebeská? Podívejte se na video:

Měl jste nějaký skutečný hudební vzor, když jste nacvičoval roli Billyho Macka?

Vyloženě ne. Ale jsem obrovský hudební fanoušek, jsem schopný vám vyjmenovat, kdo hraje na basovou kytaru v jakékoliv kapele za posledních čtyřicet let. A celý život jsem sledoval muzikanty a jsem fascinovaný jejich vystupováním, oblečením a vším kolem. Takže bych řekl, že mě inspirovalo větší množství lidí, kteří s věkem začali být vtipní. Myslím tím, že když řeknete jejich jméno, lidé se zasmějí. Když řeknete Ozzy Osbourne, Keith Richards, lidé se smějí. Cítí k nim náklonnost, protože s nimi vyrůstali a protože jsou to pionýři rock’n’rollu.

Jak vzpomínáte na režiséra Richarda Curtise, se kterým jste točil nejen Lásku nebeskou, ale i Piráty na vlnách a další filmy?

Richard Curtis mi změnil život. A je to úžasný člověk. Během natáčení zařídí na placu opravdu skvělou atmosféru, protože je slušný a milý a zábavný. Dělal jsem s ním pět filmů a mám vážně velké štěstí, že jsem s ním mohl točit. Teď napsal scénář k filmu, který režíruje Danny Boyle, kde je hlavní postava jediný člověk na světě, který kdy slyšel o Beatles a zná všechny songy.

Co vám momentálně zabírá nejvíc času?

Točím teď několik filmů. Jeden z nich se jmenuje Sometimes Always Never a je o muži, který je posedlý scrabblem. Mého syna tam hraje úžasný Sam Riley, kterého si budete pamatovat z filmu Control o kapele Joy Division, v němž hrál hlavní roli frontmana Iana Curtise. Také hraji ve filmu – a teď se uklidněte a nebuďte moc nadšení, až to řeknu – Pokémon: Detektiv Pikachu. Ale vlastně jsem z toho docela nadšený. Ve filmu je šedesát pokémonů a já. Jak určitě víte, ve skutečnosti je pokémonů 820, ale produkci u šedesátého pokémona došly peníze. Takže jestli máte ve svém okolí nějaké děti nebo jste sami tajnými fanoušky pokémonů, tak to určitě bude skvělé.

Co si přejete k Vánocům?

Vždycky jsem si přál ponožky, ale nikdo mi je nedal. Fakt ponožky miluji, takže když mi je dáte k Vánocům, budu velmi šťastný. Ale nikdo mi to nevěří. Také bych chtěl knihy. Knihy a ponožky zbožňuji. Co dál? Ještě bych si přál, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V tomto týdnu jste jako rozjetý vlak, který nic nezastaví. Mnoho lidí kolem vám závidí, protože jste nad věcí a poradíte si s každičkým problémem. Je skvělé, že se na svět nedíváte jen…