Rozhovor s ředitelem Internetradia Adamem Křikavou

25. 1. 2001
Internetradio se snaží dělat program pro všechny, tak aby si každý našel to svoje rádio, které mu bude vyhovovat. Všechny ovládací prvky jsou přizpůsobeny především uživatelům, kteří mají s internetem malé zkušenosti a jsou tedy co nejjednodušší.

Rozhovor s ředitelem Internetradia Adamem Křikavou.

Čím se VaKlepněte pro větší obrázek še Internetradio liší od klasických rádií?
Především programem. V současné době nabízíme více než třicet samostatných, především hudebních rádií. U těchto rádií si až na výjimky sami vytváříme program. Děláme tedy jenom to pro co klasická rádia nemají prostor tj. máme rádio jazz, folk, blues, house, celtic atd.


Kdy a jakým způsobem Internetradio vzniklo?

Internetradio se začalo připravovat v únoru 2000. Prvotní myšlenkou bylo především poskytnout potencionálním posluchačům takovou hudbu, kterou v jiných médiích neuslyší. Zároveň za tímto projektem stojí, podle mého názoru reálný podnikatelský záměr a ne nějaká utopie, jak je někdy na internetu zvykem.


Jakým posluchačům je určeno a co vše k poslechu potřebují?

To je jednoduché. Internetradio se snaží dělat program pro všechny, tak aby si každý našel to svoje rádio, které mu bude vyhovovat. Všechny ovládací prvky jsou přizpůsobeny především uživatelům, kteří mají s internetem malé zkušenosti a jsou tedy co nejjednodušší. K poslechu Internetradia potřebujete počítač se zvukovou kartou, reproduktory, připojení na internet a jeden ze dvou přehrávačů (Winamp, RealPlayer), které jsou zdarma.


Kolik máte posluchačů?

V současné době nás denně naladí v průměru 800 posluchačů.


Která rádia jsou nejposlouchanější?

Rádio Eros, Rádio Bigbeat, Rádio Folk, Rádio House, Rock 90.léta, Rock 80.léta


Nabízíte také firemní rádia na objednávku�O co vlastně jde a jaký je o ně zájem?

To znamená, že jsme schopni nabídnou jakémukoliv jednotlivci, nebo firmě vytvoření vlastního rádia na míru. Pro naše klienty kompletně zajistíme technické odbavení, vytvoříme program a na jeho produkty mu natočíme a odvysíláme reklamu.Teď provozujeme těchto firemních rádií pět a další jsou v přípravě.


Jak velký máte hudební archiv?

Máme 20 000 skladeb a neustále do našeho archívu přidáváme.


Jak to vypadá obchodně? Na Vašich stránkách je vidět mnoho inzerentů�

V současné době se pomalu dostáváme do stavu kdy jsme schopni z příjmů za reklamu hradit měsíční provoz rádia to znamená i náklady na mzdy a odměny. S návratností investice, která byla do Internetradia vložena počítáme v horizontu několika let.


Máte nějaký vzor v podobném zahraničním serveru?

Alespoň v začátcích pro nás byla velká inspirace u www.netradio.com , což je obrovský americký projekt. Naše Internetradio je jediné svého druhu v Evropě a jsme jediní na světě, kteří nabízí vytvoření vlastního rádia.


Kdo a jak tvoří program? Tedy spíše playlisty, protože mluveného slova pokud vím moc není.- Neplánujete alespoň stručné zpravodajství např. každé dvě hodiny?

Playlisty nám píší odborníci na jednotlivou hudbu. Formát jednotlivých kanálů určuje samozřejmě vedení rádia. Těšte se ještě do konce roku máme připraveny různé druhy rádií, aň už hudebních nebo s mluveným slovem. Co se týče zpravodajství plánujeme pravidelné zprávy ze světa IT a Internetu na vybraných rádiích. V horizontu několika měsíců připravujeme zprovoznění redakce, která bude vytvářet obecné zpravodajství a také specializované zprávy pro naše úzce zaměřené menšinové hudební žánry.


Neplánujete také rádio pro ženy ?

To jste se zrovna trefili. Takové rádio už máme dlouho v plánu. Kdoví, třeba ho zrovna ve spolupráci se serverem dáma spustíme.


Myslíte že internetová rádia mohou někdy ohrozit klasická rádia? Pokud ano, tak kdy?

S postupnou globalizací kultur lze očekávat, ač se to v současné době zdá nereálné, vytvoření jakýchsi "centrálních médiích" které budou vysílat z jednoho místa, v jednom jazyce, budou vysílat stejnou hudbu atd. Toto umožní pouze drastické snížení nákladů na komunikaci, získávání zpravodajství a vytváření programu jakého jsme svědky právě v této době. Tyto "oficiální" média budou doplňovat různé alternativní menšinové média, která budou rozlišovat různé zájmy a kulturu lidí. Menšinová média, ale rozhodně nebudou menšinová počtem posluchačů, nebo diváků, v dnešním slova smyslu (víte kolik je na světě vyznavačů jazzu, nebo poesie) - i oni ze globalizují tj.snaží se získat co nejvíce příznivců - nic jiného jim nezbývá, chtějí - li přežít. A co se týče otázky kdy začnou ohrožovat internetradia standardní rádia ? Včera. Jestliže standardní rádia nedokáží uspokojit potřeby menšinového posluchače a internetradia jim už teď berou stovky posluchačů (zatím stovky), tak už je přeci ohrožují teď.


Už jste někdy poslouchali InternetRádio? Jak se vám líbí?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nenechte se svést na špatnou cestu. Pokud vám začne někdo mluvit do života, tak se na to vykašlete. Jen se do vás zbytečně naváží, protože závidí. Na hádky nemáte náladu a už vůbec ne na…

Nejčtenější články

Doporučujeme