Rozhovor se Sais@nkou

25. 10. 2000
Rozhovor s další finalistkou Miss Internet.

Rozhovor se Sais@nkou - další finalistkou Miss Internet

Klepněte pro větší obrázek simona.cz: Dobrý podvečer!
saisa: Dobry :o)
simona.cz: Začněme tradiční otázkou. Jak jste se dostala k Miss Internet?
saisa: Já vlastně ani nevím, tu soutěž znám už nějaký ten pátek (vlastně od prvního ročníku).
simona.cz: Toto je Vaše první aktivní účinkování na této soutěži?
saisa: Ano, toto je můj první ročník, ale kamarádi mne přemlouvají už od roku 98, kdy jsem vytvořila svůj první web. Teprve letos byli úspěšní :o) .. ale přihlásila jsem se samozřejmě sama.
simona.cz: Právě si prohlížím Vaše stránky. Líbí se mi ta jednoduchá, ale přitom výstižná úprava. Jak se učíte programování webovských stránek?
saisa: Ono je to trochu jinak .. já o svůj původní web přišla a tenhle je takový prozatimní než dostanu pořádnou inspiraci. Stránky jsem se naučila dělat tak, že jsem si vytiskla jednu + její zdroják a porovnávala to. Ještě ten den večer jsem stvořila svou vlastní. To bylo na podzim 1998
simona.cz: To je skvělé. Updatujete svůj web téměř denně, návštěvník má pocit, že Vaše stránky skutečně "žijí".
saisa: No, denně rozhodně ne, to bych ani neměla co sdělit. Teď právě vytvářím kompletní grafický re-design, takže jsem pár týdnů neupdatovala .. musím to ještě doladit, což bude trvat tak 3 týdny až měsíc. Co se týče té jednoduché úpravy .. tak se spíše bojím, aby to nebylo nakonec přesložité .. mám k tomuhle trochu sklon .. Pokaždé se musím klepnout přes prsty a něco nakonec ubrat, nerada bych třeba, aby na návštěvníky padaly přehršle barev (na někoho to může působit až depresivně). Poslední verze stránek nemá kupříkladu navigační prvky ... (což považuji za dost podstatný nedostatek a hodlám to co nejdříve napravit)
simona.cz: Musím Vám dát za pravdu, že mnoho stránek je "přeplácených", příliš mnoho grafiky, appletů, animace a tak. Prozradíte něco z nové verze?
saisa: Hlavně bych chtěla vrátit na své stránky Shakespeara a recepty, mívala jsem taky v menu položku "astrologie" .. (než jsem o ten web přišla). Vlastně nového ani moc ne, ráda bych se dostala aspoň tam, kde jsem byla tak před rokem. Chtěla bych zkusit flash, jenže mám na jeho tvorbu příliš slabý počítač. Rozhodně ale plánuji odstranit tu růžovou (už se mi okoukala :o), která působí asi trochu neobvykle. Původně to totiž měla být oranžová, ale hrála jsem si s filtry a průsvitností a vykouzlila tuhle nádhernou růžovou. Když jsem to prvně uviděla, musela jsem se smát a už jsem si ji neodpustila. Teď zkouším vytvářet skiny pro winamp (zatím však ne příliš úspěšně ..)
simona.cz: Vystudovala jste genetiku. Jak jste se k tomuto oboru vůbec dostala? Není zas tak moc obvyklé.
saisa: Neměla jsem jinou volbu. Ve čtrnácti letech jsem se zamilovala do biochemie a v 16 už jsem byla vášnivou molekulární bioložkou. Genové inženýrství je vlastně jedna odnož molekulární biologie. Rodiče mi to rozmlouvali, ale já byla tvrdohlavá. Věděla jsem, že bych stejně na tohle myslela a jakémukoliv jinému studiu bych leda zazlívala, že mne vzdaluje od molekulární biologie. Chtěla jsem se jí vážně věnovat. Byla jsem s tímhle koníčkem na světě úplně sama a na univerzitě jsem najednou měla možnost povídat si se stejně "postiženýma" lidma. To bylo fajn.
simona.cz: Vášnivá molekulární bioložka. To zní jako ze Star Treku.
saisa: Ze Star Treku ?? :o)))))))))))))) A já si vždycky myslela, že je docela běžné, když se lidi snaží dělat, co je baví (pokud mají tuhle možnost). Ten Star Trek mne rozesmál, genové inženýrství není nic nadpřirozeného, jak si spousta lidí díky informacím (povětšinou pořádně vytrženým z kontextu) myslí.
simona.cz: Uveřejňujete i řady svých fotografií. Spolupracujete s nějakým fotografem?
saisa: No, já bych byla ráda, kdybych měla tu čest spolupracovat s někým jako je pan Jadran Šetlík.
simona.cz: Máte ráda fotografie jako takové? Co modeling? Nezkoušela jste štěstí také v této oblasti? Vzhled na to máte.
saisa: Fotografie se mi líbí hlavně černobílé (mají jakési kouzlo, které barvě chybí). Můj táta kdysi dost fotil, dokonce se snažil i o výtvarnou fotografii. Už coby osmiletá žába jsem se něco naseděla pod pětistovkami žárovkami, které buď nesnesitelně pálily do vlasů anebo oslňovaly. Ale musela jsem to vydržet .. když máma modelku dělat odmítla :o) Modeling mne tedy nikdy nijak zvlášň nelákal. Raději bych měla zdravé děti a šňastnou rodinu .. což se s věčným harcováním od castingu ke castingu asi moc neslučuje.
simona.cz: Jste ráda středem pozornosti?
saisa: Středem pozornosti .... nevím ... asi by to bylo příjemné .. na druhou stranu taky trochu náročné. Navíc jsem v podstatě osoba stydlivá a chvíli by asi trvalo než bych se přestala červenat .. museli by to být asi trpěliví fotografové :o)
simona.cz: Děláte sama něco, jak se říká rukama? Třeba ruční práce.
saisa: Na ruční práce teď nezbývá příliš času. Začínala jsem samozřejmě šitím na panenky (asi jako každá holka), zkoušela jsem vyšívání, háčkování, drhání, pletení .. ale asi na to nemám dostatek trpělivosti. Zůstalo mi vlastně jen to šití, protože si můžu vytvořit oděv přesně podle svých představ (střih, materiál, vzor). Troufnu si i na plavky nebo dokonce na podprsenky. Hlavně ty podprsenky mne baví, protože jsou náročné na přesné zpracování. Odměnou je pak příjemný pocit, navíc můžu tvořit z přírodních materiálů (hedvábí, bavlna), které tolik nedráždí pokožku.
simona.cz: Takže kromě chytré hlavy i šikovné ruce. Máte ještě jiné záliby?
saisa: Jistěže, ráda sním (třeba o velké lásce :o)), před 2 lety mne uchvátila například astrologie ..baví mne přemýšlet nad horoskopy .. spřádat ty nitky, ze kterých pak vznikne celkový obraz. Hodně lidí se astrologie bojí, protože mají strach, že by někdo mohl vědět "co je čeká" nebo dokonce "co si myslí". Myslím, že je to škoda.
simona.cz: Koukala jste se někdy do své budoucnosti?
saisa: To bychom si nerozuměly. Já nenahlížím pomocí astrologie "do budoucnosti" (tu si přeci vytvářím sama), ale ptám se sama sebe, jaká vlastně jsem a proč (potažmo jací jsou lidé okolo mne -> což je vlastně totéž). Astrologie je o vztazích. Nikde není napsáno co kde jak koho neodvratitelně čeká.
simona.cz: Berete to rozumně. Co pověrčivost? Černá kočka přes cestu a podobně?
saisa: Kočky byly vždycky mé přítelkyně. I ty plaché se nebojí ke mne přijít, otřít se o nohu a stočit se mi do klína. Na barvě nezáleží. Ale musím se přiznat, že poslední dobou sbírám všude po chodnících takové tu umělohmotné kuličky, kterými po sobě děti střílejí. Věřím, že přinášejí štěstí. Už jich mám několik desítek. Nevím, ale jestli se to dá nazvat pověrčivostí, nikdy jsem nikde nic takového neslyšela, napadlo mne to jaksi spontánně. Ty kuličky jsou takové "opuštěné" a já si připadám jako jejich "zachránce". Čemu ale věřím jsou sny, které se mi zdají. Ty se mi jistě nezdají jen tak ... Myslím, že odrážejí mé myšlení.
saisa: Nezní to egocentricky ? :o)
simona.cz: Vraňme se však zpět k vlastní soutěži. Co myslíte, že Vám tato zkušenost přinese?
saisa: S účastí ve finále jsem nepočítala, takže to pro mne bylo příjemné překvapení. V hlasování veřejnosti jsem se neumístila. Mrzí mne třeba, že se do finále nedostala Iva Janischová. V hlasování skončila jako čtvrtá, web má udělaný nadprůměrně a rozhodně patří k nejkrásnějším dívkám v soutěži.
simona.cz: Vy jste se ale do finále probojovala. Váš web také nepatří mezi ty špatné.
saisa: Probojovala. A jsem moc ráda. Uvítala bych třeba, kdyby mezi cenami v soutěži bylo kupříkladu "zaměstnání webdesignéra" .. vlastně něco takového bych očekávala, i když je mi samozřejmě jasné, že je tady taky tlak na to aby ty děvčata byly hezké (modeling). To láká sponzory.
simona.cz: Zajímavý nápad. Uvidíme, zda se toho někdo ujme a místo cen, které se hodí spíše na soutěže královen krásy, se v příštím ročníku objeví právě Vámi navrhované místo webdesignérky.
saisa: No ono to zřejmě s tím zaměstnáním nebude tak jednoduché, taky by to asi chtělo byt (pro mimopražské).. takže je to asi spíše utopie.
simona.cz: Jaké nějaké plány, jak využít svou popularitu z této soutěže?
saisa: Jistě, snad se mi konečně podaří přesvědčit rodiče, aby si domů nechali zavést internet :o)))))) Ne, vážně .. nepočítala jsem s tím, že se do finále dostanu, takže to přemýšlení teprve teď začne. Mám sice už několik let jednu ideu, ale tu bych zatím nerada prozrazovala. Vlastně ani trochu nesouvisí s touto soutěží.
simona.cz: Co Vám Internet přinesl a přináší?
saisa: Internet používám nejčastěji jako encyklopedii. Když něco nevím, nejdu do knihovny, ale zadám onen termín do vyhledávačů. Je to rychlejší. A v dnešní době už i docela použitelné. V dobách přednetscapovských se toho člověk kromě oblasti počítačů moc nedozvěděl. Dnes si můžu vyhledat třeba přesné složení jakéhokoliv léku a pak pátrat po účincích jeho jednotlivých složek.Když budu chtít dočtu se, kdy je nejlepší zasít papriku (pokud to nevím). Z mého oboru jsou na Internetu dostupné databáze se sekvencemi DNA. To mne láká, každý si může najít co potřebuje. A když bude chtít, může se brouzdáním naučit třeba španělsky.
simona.cz: A co říci závěrem?
saisa: Děkuji všem, kteří mi v soutěži fandili a samozřejmě těm, kdo mi dali svůj hlas. Bylo příjemné si s Vámi povídat.
simona.cz: Nashledanou a mnoho štěstí ve finále.
saisa: Děkuji a nashledanou ve finále

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

O vašem štěstí ve vztazích nelze pochybovat a vy si to patřičné užíváte. Na víkend si naplánujte zábavu, protože by byla škoda sedět doma. Rozhodně získáte i zajímavou obchodní nabídku či…

Nejčtenější články

Doporučujeme