Roztočte to s kruhem. Vyzkoušejte nový cvičební hit!

3. 4. 2013
Roztočte to s kruhem. Vyzkoušejte nový cvičební hit! | Zdroj: Pavel Horák
V Americe uchvátil tanec s obručí hvězdy showbyznysu i první dámu. Hooping je hit, kterým skvěle zformujete postavu a ještě se u toho budete parádně bavit. Vyzkoušeli jsme ho za vás!

Cvičení s obručí si možná pamatujete z dětských let. Zatímco tehdy mně osobně připomínalo spíš přípravu na spartakiádu, v roce 2013 jsem se na hodině hoopingu cítila jako hvězda klipu z MTV.

Horká novinka z hollywoodu

Novinka - cvičení Hoopnotica s různými názvy Hula hoop, Hoop Dance nebo Hooping - vznikla v roce 2006 v Hollywoodu a od té doby se ve Spojených státech amerických stala naprostým hitem. Cvičí ji Selena Gomez, Catherine Zeta-Jones i manželka amerického prezidenta Michelle Obama.

Do České republiky toto cvičení prostřednictvím programu Hoopnotica přivezla lektorka Edita Deveroux. Hoopnotica je hravé cvičení spojené se žhavými tanečními prvky a manipulací s ručně vyrobenými kruhy „hoop“. Přibližně půlkilový kruh je navržený tak, aby pracoval s vaším tělem a docílil maximální úbytek na vaší tělesné váze.

Cvičením spalujete až 600 kalorií za hodinu, což se rovná zhruba hodině běhu s tím rozdílem, že „hooping“ je spíš tanec než cvičení. Zpevníte si tělo, budete ohebnější a váš pas se zúží o pěkných pár centimetrů. Cvičení zvládne opravdu každý a obruč je k dostání i v cestovní verzi, takže ji bez problémů během pár minut složíte i rozložíte.

V pražské Holmes Place Academy máte možnost výběru ze tří variant tréninku: Hoop Fit, Hoop Dance a Hoop Mix. Během šedesátiminutového kurzu Hoop Fit si dáte pořádně do těla. Hoop Dance uspokojí všechny vaše taneční touhy. Hoop Mix je pak ideální kombinací cardio fitness tréninku i kreativní taneční lekce. Na tuto hodinu pod vedením Edity Deveroux můžete vyrazit i do pražského Sokola Vinohrady, kde jsem její program Hoopnotica vyzkoušela já.

Malá lekce na začátek

Cvičit můžete v legínách a tílku, boty stačí klasické sportovní, kruh vám půjčí lektorka. Čím větší průměr pomůcka má, tím snadněji se bude používat. Začátečnice by proto nikdy neměly používat obruč s průměrem menším než 80 centimetrů. Kurz, který jsem navštívila, je sice pro začátečnice, protože ale holky už měly několik týdnů odcvičeno, začátečnicí jsem byla vlastně jenom já.

Moje počáteční obavy, že celou hodinu budu kazit, rozptýlila lektorka Edita hned na začátku. Vzala si mě stranou a vysvětlila mi základní postavení, které se v angličtině nazývá basic forward stance. Stojíte s jednou nohou vykročenou dopředu, druhá zůstává vzadu. Kolena musí být mírně pokrčená, pánev je podsazená, břicho by mělo zůstat zastrčené. „Pohyby u hoopingu nejsou krouživé, jak si všichni myslí, ale houpavé,“ upozorňuje mě Edita.

Taneční kreace na párty

Nejdřív přijde na řadu krátké rozehřátí, kdy točíme obručí ve dvou základních postaveních, a protažení s obručí. Poté následují další prvky, které Edita vzájemně kombinuje a vytváří tak krátkou taneční kreaci. Později zařazuje do hodiny i samostatnou posilovací část. Pak následuje freestyle - v následujících sedmi osmi minutách si můžeme s obručí trénovat prvky podle libosti. Některé pohyby, které se naučíte při hoopingu, se podle mého bez uzardění dají využít na nejbližší taneční párty.

Jsem si víc než jistá, že nejen muži půjdu do kolen. A propos, když jsme u kolen a nohou-" Velkou výhodou tohoto cvičení je to, že nezatěžuje klouby. Proto je vhodné pro lidi s nadváhou nebo pro seniory. Tanec s kruhem si ale mohou užívat i děti. Cestovní kruh se dá totiž jednoduše rozložit a zmenšit pro potřeby dítěte už od čtyř let," říká Edita Deveroux. Funguje to bezvadně!

Tento text píšu druhý den po lekci a zodpovědně mohu říct, že nejen můj mozek, ale rovněž moje ruce vědí, že jsem na ní byla. Tančit s kruhem můžete i doma. Pokud chcete s pomocí cvičení Hoopnotica vytvarovat postavu, podle Edity Deveroux je ideální cvičit alespoň deset patnáct minut denně. Můžete využít i instruktážní DVD, a pokud by vás hoopnotica nadchla, můžete se stát i její instruktorkou. Díky Editě Deveroux a její Hoopnotica Academy je tato možnost dostupná i v České republice. Víc na: www.hoopnoticaeurope.com

Taneční mánie ve fitness centrech

Chcete si užít ladné taneční pohyby v rytmu hudby a zároveň si pořádně zasportovat? Tady jsou další možnosti!

ZUMBA FITNESS - strhující fenomén posledních let, vychází z latinskoamerických rytmů (salsa, merengue, hip hop a další) JAZZ DANCE - spojení evropských a afrických tradičních pohybů doprovázené jazzovou hudbou

AFRO DANCE - tance žhavých západoafrických rytmů a nespoutané energie. Důraz je kladen na typickou izolaci jednotlivých částí těla a přirozenou koordinaci pohybů.

LATINO DANCE - velmi oblíbená směs latinskoamerických tanců, jako je například salsa, merengue, reggaeton nebo čača

PORT DE BRAS - tanečně-kondiční trénink, který vychází z klasického tance a baletu

FLIRT DANCE - sexy kombinace orientálních tanců, moderny a jazzu

POLE DANCE - tanec u tyče. Skvělý trénink, při kterém se formuje postava a probouzí až rafinovaná ženskost.

HOUSE DANCE STREET DANCE, HIP HOP - jde o uvolněné a houpavé pohyby v typickém rytmu Pokud si chcete taneční lekce ve fitnessu užít, vyíbrejte kvalitní a pohodlné oblečení a hlavně dobře odpružené boty.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Nutno říci, že lehce navážete na pracovní úspěchy z minulého týdne, ale pokud jde o prosazování svých názorů, držte se zpátky. Hleďte si spíše své práce a nezaostávejte nad ostatními.…

Nejčtenější články

Doporučujeme