Rozumíte etiketám kosmetických výrobků?

7. 12. 2012
Rozumíte etiketám kosmetických výrobků?
Proč byste si měla hlídat složení výrobků, datum trvanlivosti a složení? Třeba proto, že chcete, aby vaše pokožka byla zdravá. Přečtěte si informace k nezaplacení...

Zadní strana obalu totiž v sobě často ukrývá řadu zajímavých a poměrně důležitých informací. Co všechno tedy můžete o produktu zjistit? Například seznam obsažených látek, obsah výrobku, jeho trvanlivost, kde byl vyroben, jestli je přírodní, zda je obal recyklovatelný, v jakých podmínkách se má skladovat, a další důležitá sdělení, která je dobré znát.

Krabička s otevřeným víčkem určuje, že výrobek má omezenou trvanlivost. Přesnou dobu určuje další nápis, který najdete v obrázku krabičky nebo vedle ní. Například 6 M znamená, že po šesti měsících od otevření by se už kosmetika neměla používat. Trojúhelník s nevyplněnými čárami označuje výrobky zhotovené z recyklovaných materiálů. Trojúhelník s černými čárami pak zase informuje, z jaké látky je obal vyroben.

Materiál určuje číslo uvnitř trojúhelníku

Kolečko složené ze dvou šipek značí, že výrobce obalu zaplatil servisní poplatek za jeho zpětný odběr k recyklaci, pokud je tedy vhozen do speciálního kontejneru. Další, s čím se na obalech můžete setkat, jsou různé certifikáty, které potvrzují, že výrobek je bio nebo přírodní. Jsou to například:

CPK – certifikovaná přírodní kosmetika, český certifikát

CPK BIO – certifikát označující přírodní biokosmetiku, původem německý

BDIH – kontrolovaná přírodní kosmetika

ECOCERT – certifikát potvrzující, že výrobek pochází z ekologického zemědělství

Co se skrývá pod víčkem

Účinky kosmetických přípravků určují ingredience, které jsou v nich obsažené. Je tedy dobré znát alespoň některé základní látky a jejich účinky. Co všechno můžete najít pod víčky vašich každodenních kosmetických společníků?

Voda – je zřejmě nejvíce užívanou přísadou v kosmetických výrobcích. Je však důkladně zbavená všech nečistot a deionizovaná, aby nedošlo k nežádoucí reakci s ostatními látkami obsaženými ve výrobku.

Glycerin – podporuje přirozenou obranyschopnost kůže a přitahuje na sebe vodu, kterou pokožka potřebuje, a udržuje ji. Termální voda – tímto slovem se označuje voda, která mívá alespoň 20 °C, má vysoký obsah minerálů a stopových prvků, blahodárně působí na celé tělo.

Olivový olej – v kosmetice je využíván pro své regenerační a zvláčňující účinky obzvlášť na suché kůži, se sklony k ekzémům a vyrážkám. Bývá součástí přípravků na tělo, vlasy i nehty a najdete ho také v dětské kosmetice.

Mandlový olej – je vhodný pro citlivou a suchou pokožku, zklidňuje a dodává pocit jemnosti a hebkosti.

Makadamový olej – se pyšní hydratačními a regeneračními schopnostmi, hojně se využívá jako součást vlasových produktů určených pro péči o poškozené vlasy.

Měsíček lékařský – výtažky z něj zmírňují pocity svědění, má hojivé, regenerační a protizánětlivé účinky.

Levandule – pro své jedinečné aroma je často součástí mýdel a vůní, navíc je antiseptická a podporuje prokrvení kůže.

Kaviár – zpomaluje proces stárnutí, pleť vyživuje a zvláčňuje. Kolagen – udržuje elasticitu kůže a přidává se do zpevňujících omlazujících přípravků proti vráskám.

Aloe vera – hydratuje, zvláčňuje a regeneruje. Často ji najdete v přípravcích pro zklidnění sluncem spálené kůže.

Kyselina hyaluronová – má vysoce regenerační a hydratační efekt, vyplňuje i hluboké vrásky, proto je součástí přípravků pro omlazení pleti. Urychluje proces hojení ran, užívá se i pro léčbu jizev a popálenin. Dokáže na sebe vázat velké množství vody.

Bambucké máslo – působí do hloubky kůže, kde účinně vyživuje. Bývá obvyklou přísadou v tělové kosmetice, ale může se používat v čisté přírodní formě.

Pozor nejen na složení…

1. Rtěnka ani antiperspirant se nepůjčují, stejně jako zubní kartáček. Pokud trpíte na opary, kožní obtíže, koledujete si o problémy. Takže mějte své vlastní propriety a ani kdyby kamarádka rukama lomila, nesdílejte.

2. Více než polovina toho, co aplikujete na pokožku, se vstřebává. Uvědomte si proto, že prošlý krém je pro vaše tělo opravdovým rizikem a co teprve pro dítě, které ještě nemá uzavřenou epidermis. Respektive má citlivou epidermis, která je náchylnější na obranné reakce. Občas se vyplatí nešetřit na nepravém místě a používat zdravý selský rozum.

8 zásad, jak správně zacházet s kosmetikou, aneb co se určitě vyplatí vědět?

  • Nepoužívejte kosmetiku, která má prošlé datum spotřeby.
  • Jakmile zjistíte, že se změnila barva, konzistence nebo vůně výrobku, vyhoďte jej.
  • Po otevření spotřebujte kosmetiku dle pokynů výrobce uvedených na obalu (symbol otevřené plechovky).
  • Krémy nanášejte na obličej zásadně umytýma rukama, nebo ještě lépe pomocí plastové špachtle, která bývá u řady krémů automaticky přiložená. Mnohem praktičtější jsou v tomto ohledu přípravky s pumpičkou.
  • Po použití vždy pečlivě uzavřete kelímek či dózu a pokud možno odstraňte z dosahu dětí.
  • Kosmetiku nevystavujte v koupelně pod zářivku, vyhněte se i přímému slunečnímu záření a vysokým teplotám. Týká se to také parfémovaných a toaletních vod.
  • Svou kosmetickou výbavu uchovávejte v suchu a na tmavém místě, např. v kosmetické skříňce v koupelně.
  • Pokud nějaké přípravky delší dobu nepoužíváte, uložte je do chladničky.

ČTĚTE TAKÉ:
25 tipů pro mladší vzhled

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na začátku nového pracovního týdne jste sami sebou. Z minulého období si s sebou nesete sebevědomí a nápaditost. Nebuďte však na sebe moc přísní a nenuťte se do činností, které nejsou tak…

Nejčtenější články

Doporučujeme