Rozvod a hypotéka. Co s tím?

31. 8. 2013
Rozvod a hypotéka. Co s tím?
Když jste se brali, oba jste věřili, že vše bude jako v pohádce: A žili spolu šťastně až do smrti. Jenže život není pohádka, a tak klepete na dveře rozvodového právníka. Kromě jiných nepříjemných záležitostí vás možná čeká i dohadování o střechu nad hlavou. Problém je o to složitější, pokud jste si vaše „hnízdečko“ pořídili díky hypotéce. Nebojte, ani tato situace není beznadějná. Dále v článku se dozvíte, jak z této zapeklité situace ven.

Nemovitost prodáte

Prodej nemovitosti je prvním způsobem jak nastalou situaci vyřešit a je celkem jedno zda jde o rozvod či rozchod partnerů. Sahají po ní většinou bezdětné páry, které k nemovitosti nic moc neváže a oba mohou volní jít „svou cestou“. Nebojte, banka žádné obstrukce v tomto případě nedělá. Prodej nemovitosti zatížené hypotékou je dnes naprosto normální. „Nový majitel vašeho bytu či domu zaplatí kupní cenu, ze které část půjde na uhrazení předčasné splátky vaší hypotéky,“ vysvětluje Eva Rosenbaumová, finanční specialistka společnosti Broker Consulting.

O případný zbytek kupní ceny se následně rozdělíte. Pro poměrně jednoduchý způsob (a jistou definitivnost řešení) je také jediným možným způsobem, jak řešit tuto situaci, pokud se se svým skoro ex nejste schopni dohodnout na jiném řešení. Nevýhodou tohoto řešení je to, že pokud prodáváte nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem před koncem fixace úrokové sazby, banka Vám velmi pravděpodobně naúčtuje poplatek za předčasné splacení. Výše tohoto poplatku se samozřejmě liší banku od banky, ale připravte se na to, že se může jednat o vysokou částku.

Hypotéka zůstane jen jednomu z vás

Další možností, jak situaci řešit je, že hypoteční úvěr i nemovitost připadne jednomu z Vás. Tento způsob je pro změnu nejčastějším řešením v případě, že ve vztahu jsou děti. Postup je takový, že bance předložíte žádost o vyvázání spoludlužníka. Pokud bude banka souhlasit, hypoteční úvěr bude převeden pouze na jednoho z partnerů a na katastru nemovitostí se následně zařídí i převod nemovitosti. Je zde několik „ALE,“ na která musíte brát zřetel: Jste vůbec schopni se se svým „skoro ex“ na tomto dohodnout? Máte na to, abyste hypotéku táhla z jednoho platu?

V případě že ne, banka vyvázání spoludlužníka neschválí. Nemějte strach. Stačí přibrat k hypotéce někoho jiného, tedy dalšího spoludlužníka: Rodiče, sourozence, kamaráda, zkrátka kohokoliv, kdo vám v této nesnadné situaci bude ochoten pomoci. V případě vyvázání spoludlužníka musí klient - dlužník vždy prokázat dostatečnou bonitu. Změna úvěrových podmínek je zpoplatněna dle sazebníku jednotlivých bank.

A co v případě, že se znovu vdáte? I na to zná Eva Rosenbaumová odpověď: „Pokud se klient vdá/ožení a bude chtít hypotéku přefinancovat, vždy do smluvního vztahu vstupuje nový partner. Toto neplatí, pokud mají klienti rozdělené nebo zúžené SJM.“

Hypotéku dál platíte oba

Skoro se chce říci, že se vlastně nic nemění. Snad jen to, kdo jakou část splátky bude platit a kdo zůstane v nemovitosti bydlet. Často to bývá ex manželka s dětmi, aby nepřišly o domov a aspoň trochu se tím setřely nepříjemné následky rozvodu. I zde je zásadní podmínkou to, že se ex manželé musí být ochotni domluvit, a to často bývá ten nejzásadnější problém.

Jak dlouho máte na domluvu?

Je jasné, že takto důležité téma nevyřešíte během jednoho rozhovoru. Na veškeré dohady máte 3 roky od pravomocného rozvodu. Má se tak stát notářským zápisem. Pokud k tomu během následujících tří let nedojde, může o to požádat soud. Nedojde-li k tomu ani nyní, považuje se, že majetek byl rozdělen na dvě ideální poloviny – majetek, ale i závazky (dluhy, půjčky, pohledávky). Jako ve všem, i zde existují výjimky.

Slovy finanční konzultantky: „Už jsem měla případ, kdy soud přihlédl k tomu, jak oba partneři zamýšlejí s nemovitostí zacházet. Manžel chtěl prodat, manželka nechtěla, chtěla majetek zachovat pro děti a soud na toto přihlédl a manžela nevyplácela přesnou polovinou, ale jen asi třetinou.“

Závěrem

Moc bych vám přála, abyste tyto řádky četly jen ze zájmu. Ale doufám, že ty z vás, které už onoho „Černého Petra“ držíte v ruce, zde najdete návod, jak tuto situaci vyřešit – ideálně ke spokojenosti všech zúčastněných stran.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Dneska si rozhodně přispěte, ranní vstávání vám beztak nedělá dobře. Dopolední lenošení propojte povídání s dětmi a partnerem. Vůbec do ničeho se nenuťte, jen byste si zkazili den. Na…