Růst prsou během menopauzy: Proč se v přechodu zvětšuje objem hrudníku a o kolik? | Foto: iStock

Foto: iStock

Růst prsou během menopauzy: Proč se v přechodu zvětšuje objem hrudníku a o kolik?

Návaly horka, výkyvy nálad a ztráta menstruace nejsou jediné problémy, které vás při menopauze mohou potrápit. Jedním z méně známých signálů je také zvětšení prsou o číslo nebo i o několik velikostí. Tohle je pět důvodů, proč k tomu dochází.

Hormonální změny

Během menopauzy dochází k dramatickým hormonálním změnám. Hladiny estrogenu a progesteronu, které jsou zodpovědné za vývoj ženských pohlavních orgánů, začínají klesat. Přestože jich je méně, mohou se stále aktivovat některé struktury v prsou, a tím způsobit jejich dočasné zvětšení, tedy zvýšení objemu a pocitu plnosti.

Co je menopauza? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Zadržení tekutin

Po přechodu většinu žen trápí také větší zadržování vody v těle. Za to jsou odpovědné opět nižší hladiny estrogenu, které způsobí stoupání hladiny sodíku, jenž váže tekutiny. Některé tkáně včetně prsou pak zadržují víc tekutin, než je zdrávo, a dochází k zvětšení prsou. To většinou doprovázejí také otoky a bolestivé pnutí.

Pokračování 3 / 5

Zbytnělá tuková tkáň

S přibývajícím věkem se také zpomaluje metabolismus a dochází ke ztrátě svalové hmoty. Prsní žláza produkující mateřské mléko se ztrácí a postupně ji nahrazuje tuk. Ten je velice odolný a diety ani cvičení v takovém případě příliš nepomáhají. Díky těmto změnám se sice prsa mohou zvětšit, zato ztrácejí pružnost, jsou ochablejší a povislá.

Pokračování 4 / 5

Přibývání na váze

Životní styl a stravovací návyky mohou také hrát významnou roli. Ke zvětšení prsou dochází i tehdy, když ženy začnou přibírat na váze. Tomu se dá účinně bránit zdravou stravou a pravidelným pohybem. Cvičení pak navíc zabrání i bolestem zad, které zvětšení prsou obvykle doprovázejí. Pomáhají také potraviny obsahující fytoestrogeny. Ty mají podobné účinky jako estrogeny v těle, kterých je během menopauzy nedostatek. Hodně jich najdete například v sójových výrobcích, celozrnném pečivu nebo fazolích. 

Pokračování 5 / 5

Genetická predispozice

Každá žena reaguje na menopauzu odlišně a vliv na to mají i geny. Pokud tedy ženám ve vaší rodině během menopauzy rostla více prsa, pravděpodobně k tomu bude docházet i u vás. Na vině je opět především predispozice k většímu ukládání tuku v oblasti hrudníku.  

Doporučujeme

Články odjinud