Růže, levandule nebo heřmánek? Jak vyrobit květinovou vodu na obličej a vlasy krok za krokem | istockphoto.com

istockphoto.com

Růže, levandule nebo heřmánek? Jak vyrobit květinovou vodu na obličej a vlasy krok za krokem

V horkých letních dnech není nic příjemnějšího, než se osvěžit chladivou a voňavou květinovou vodou v podobě pleťové mlhy. Květinová voda na obličej je skvělý způsob, jak dodat pokožce hydrataci, zklidnit ji a zároveň si užít jemnou vůni přírody. Navíc si ji můžete snadno připravit doma z dostupných surovin. V tomto článku vám ukážeme, jak na to.

Květinová voda má mnoho benefitů pro pleť. Hydratuje, osvěžuje, zklidňuje podráždění a dodává pokožce zdravý vzhled. Můžete ji použít jako tonikum po čištění pleti, fixátor make-upu nebo jako osvěžení během dne.

Příprava vlastní květinové vody je jednoduchá a zábavná. Navíc budete mít jistotu, že používáte přírodní a čerstvé ingredience, které jsou pro vaši pleť nejlepší.

Co budete potřebovat:

  • čerstvé jedlé květy (růže, levandule, heřmánek, měsíček)
  • destilovanou vodu
  • skleněnou nádobu s rozprašovačem
  • malý hrnec
  • jemné sítko nebo gázu

Jak na to:

Výběr květů: Zvolte květy, které jsou známé svými příznivými účinky na pleť. Růže je skvělá pro hydrataci a zklidnění, levandule má antiseptické vlastnosti a heřmánek je výborný pro citlivou pleť.

Příprava květů: Květy důkladně opláchněte pod studenou vodou, abyste je zbavili nečistot a případných chemikálií. Používejte pouze chemicky neošetřené a jedlé květy.

Vaření: Do malého hrnce nalijte destilovanou vodu a přiveďte ji k varu. Jakmile se voda začne vařit, odstavte ji z plotny a přidejte do ní opláchnuté květy.

Luhování: Nechte květy louhovat ve vodě po dobu 30 minut až 1 hodiny. Tím se uvolní jejich vonné a léčivé látky do vody.

Filtrace: Po uplynutí doby luhování přeceďte květinovou vodu přes jemné sítko nebo gázu do čisté nádoby. Tím odstraníte všechny zbytky květů.

Plnění: Přelijte hotovou květinovou vodu do skleněné nádoby s rozprašovačem. Pokud chcete, můžete přidat několik kapek esenciálního oleje pro intenzivnější vůni a účinek.

Uchovávání: Uchovávejte květinovou vodu v ledničce, kde vydrží čerstvá po dobu až dvou týdnů. Chladná voda bude při použití ještě víc osvěžující.

Jak používat květinovou vodu

Tonikum: Použijte květinovou vodu jako tonikum po vyčištění pleti. Nastříkejte ji na obličej a nechte přirozeně zaschnout.

Fixátor make-upu: Nastříkejte jemně květinovou vodu na obličej po nanesení make-upu pro jeho lepší fixaci a svěží vzhled.

Osvěžení během dne: Kdykoli během dne, kdy pocítíte potřebu osvěžení, nastříkejte květinovou vodu na obličej. Okamžitě vás ochladí a dodá pleti zdravý vzhled.

Jaké květiny zvolit

Při výběru květin pro vaši domácí květinovou vodu je důležité zvolit ty, které jsou známé svými blahodárnými účinky na pleť. Různé květiny mají různé vlastnosti, které mohou vaší pokožce přinést různé benefity. Zde je několik tipů na květiny, které můžete použít, a jejich konkrétní přínosy.

Růže

Vlastnosti: Hydratace, zklidnění, anti-age efekt

Růže je klasickou volbou pro květinovou vodu díky svým hydratačním a zklidňujícím vlastnostem. Růžová voda je bohatá na antioxidanty a vitamin C, což pomáhá bojovat proti stárnutí pleti a udržovat ji pružnou a hladkou.

Levandule

Vlastnosti: Antiseptické, uklidňující, protizánětlivé

Levandule je skvělá pro citlivou a podrážděnou pleť. Má silné antiseptické vlastnosti, které pomáhají v boji proti akné, a její uklidňující vůně navíc působí relaxačně na smysly. Levandulová voda je také skvělá na zklidnění zarudnutí a podráždění.

Heřmánek

Vlastnosti: Protizánětlivé, zklidňující, hojivé

Heřmánek je známý svými silnými protizánětlivými a hojivými vlastnostmi. Je ideální pro citlivou nebo problematickou pleť, protože pomáhá zmírnit zarudnutí, podráždění a podporuje hojení drobných ranek a akné.

Měsíček

Vlastnosti: Regenerace, zklidnění, antibakteriální

Měsíček je výborný pro pleť náchylnou k podráždění a poškození. Jeho antibakteriální vlastnosti pomáhají udržovat pleť čistou a jeho regenerační účinky podporují obnovu pokožky, což je ideální pro hojení jizev a drobných ranek.

Ibišek

Vlastnosti: Hydratace, zpevnění, anti-age efekt

Ibišek je bohatý na antioxidanty a přírodní kyseliny, které pomáhají vyhlazovat pleť a zlepšovat její texturu. Ibišková voda je známá pro své hydratační a zpevňující účinky, což pomáhá udržet pleť mladistvou a pružnou.

Bezový květ

Vlastnosti: Osvěžení, zklidnění, detoxikace

Bezový květ je skvělý pro osvěžení a zklidnění pleti. Má detoxikační vlastnosti, které pomáhají čistit pleť a zlepšovat její celkový vzhled. Je ideální pro použití v létě, kdy pleť potřebuje extra osvěžení.

Doporučujeme

Články odjinud