S čerty nejsou žerty patří mezi nejoblíbenější a nejznámější české vánoční pohádky Foto: ČSFD / Barrandovská studia

S čerty nejsou žerty patří mezi nejoblíbenější a nejznámější české vánoční pohádky Foto: ČSFD / Barrandovská studia

Hlavní roli Petra Máchala ztvárnil herec Vladimír Dlouhý, jeho kamaráda čerta Ondřej Vetchý Foto: ČSFD / Barrandovská studia
Herec Karel Heřmánek se údajně mistrně vžil do své role Lucifera Foto: ČSFD / Barrandovská studia
S čerty nejsou žerty patří mezi nejhezčí české pohádky Foto: ČSFD / Barrandovská studia
Některé scény z filmu jsou dodnes legendární Foto: ČSFD / Barrandovská studia
20
Fotogalerie

S čerty nejsou žerty: Vetchého odvezla sanitka, Nárožný rozbrečel sběratele

Dorota Máchalová, statečný Petr Máchal i hodná princezna Adélka. Všechny tyto postavy jsou většině z nás dobře známé. Jaké by to byly Vánoce bez pohádky S čerty nejsou žerty? Jaké to asi bylo s čerty na place a proč musela být po celou dobu natáčení v pohotovosti sanitka?

Zahraniční úspěchy

Pohádka režiséra Hynka Bočana si vysloužila zahraniční ocenění. V roce 1985 na mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež Lucas v německém Frankfurtu nad Mohanem za ni Hynek Bočan obdržel hlavní cenu v dětské sekci. Úspěch snímku ale došel dál, až do vzdáleného Porta v Portugalsku. Byl totiž jmenován na Mezinárodním festivalu fantastických filmů Fantasporto na umístění v kategorii pro nejlepší film.

Jaké chyby se v pohádce S čerty nejsou žerty objevily? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Z neprostorného pekla je klub motorkářů

Přijde vám peklo, které čerti v pohádce obývají, hrůzostrašně obrovské? Pak vás možná překvapí, že šlo jen o šikovnou filmařskou práci s efekty. Záběry pekla natáčeli kameramani pomocí širokoúhlého objektivu, který ho opticky zvětšil. Peklo představovaly uměle vytvořené pískovcové jeskyně poblíž České Lípy. Původně jedna z jeskyní dokonce sloužila jako skladiště brambor sovětské armády, které bylo kvůli natáčení dočasně vyklizeno. V současnosti se v oblastech jeskyní už nenachází pohádkové podsvětí, nýbrž klub motorkářů nazvaný Pekelné doly.

Pokračování 3 / 7

Románek mezi princeznou Adélkou a Petrem 

Na představitelku pohádkové princezny Adélky Moniku Pelcovou se paradoxně usmálo štěstí v neštěstí, když si ji režisér Hynek Bočan vyhlédl při neúspěšných přijímacích zkouškách na DAMU. Jak se později ukázalo, nakonec šlo o její jedinou filmovou roli a herečka se z ní nestala. Během natáčení pohádky Monika Pelcová prožila s představitelem Petra Vladimírem Dlouhým milostný románek nejen v rámci své role, ale také v soukromí.

Pokračování 4 / 7

Veselo na place i mimo něj

Ve snímku S čerty nejsou žerty se objevilo mnoho osobností se smyslem pro humor. Šlo o dobrou partu a i potom, co padla poslední klapka, se všichni bavili. V mlýně, kde bydlela Dorota Máchalová, bylo skutečně veselo. „Bydleli jsme na statku a každý večer tam byl oheň, pekla se masíčka a staří herci říkali historky. Nás akorát štáb předčasně zaháněl se slovy: ‚Princezny, po desátý spát. Ať nemáte pod očima pytle.‘ Ale je jasný, že když nás zahnali, že jsme se druhou stranou vrátily. Ráno jsme si pak kapaly kapky do očí,“ řekla představitelka princezny Angelíny Dana Bartůňková v jednom rozhovoru.

Pokračování 5 / 7

Sanitka v pohotovosti

Ondřeji Vetchému bylo na place opravdu horko, a dokonce jednou skončil v nemocnici, protože na něm vzplanul kostým od ohně z filmového pekla. Při natáčení se využívalo množství ohnivých triků, s kterými filmařům pomáhali vojenští pyrotechnici. Mimo jiné k nim využívali například plamenomety či aceton, aby ohně byly skutečné jako v opravdovém pekle. To vedlo k řadě nehod, při kterých se zejména představitelé pekelníků nejednou poranili.

Sanitka a hasiči tak museli být neustále v pohotovosti. Také představitel Lucifera (Karel Heřmánek) měl kvůli natáčení pekelných záběrů od ohnivých jisker propálený plášť a i další tři filmové čerty musela z natáčení odvézt kvůli vzplanutí sanitka. Důvod byl jednoduchý. Kostýmy čertů byly vyrobeny z hořlavé látky, takže pro vznícení hercům stačilo nešťastné šlápnutí do ohně.

Pokračování 6 / 7

Nárožný rozbrečel sběratele

Scéna, kdy kaprál v podání Petra Nárožného otevírá dveře barokního kočáru, zanechala v hercích rozporuplné vzpomínky. Když totiž kaprál alias Petr Nárožný rázně otevřel dveře kočáru, ulomily se. Zatímco představitelka Adélky Monika Pelcová měla co dělat, aby zadržela smích a scéna se nemusela natáčet znovu, majiteli kočáru ani trochu do smíchu nebylo. Při pohledu na rozbitý originální sběratelský kousek se prý rozbrečel.

Pokračování 7 / 7

Smrt dostihla mlynáře Máchala doopravdy

Petr Máchal (Vladimír Dlouhý) si v pohádce dělá starosti o tatínka mlynáře Máchala (František Vicena) kvůli zlé maceše Dorotě Máchalové (Jaroslava Kretschmerová). Ten nakonec nestíhal tempu mladší manželky a v pohádce umírá. Krutý osud potkal i jeho filmového představitele Františka Vicenu, který se oběsil, takže se nedožil ani premiéry pohádky.

Doporučujeme

Články odjinud