S dítětem v letadle. 10 tipů, jak to zvládnout bez nervů

7. 6. 2014
S dítětem v letadle. 10 tipů, jak to zvládnout bez nervů
Známe to všichni. Jedním z nejstresovějších momentů je pro rodiče s malými dětmi cesta letadlem. Stejně tak je ovšem létání náročné i pro dítě samotné. Jak nejlépe přestát cestování v oblacích s malou ratolestí vám poradíme na následujících řádcích.

Známe to všichni. Jedním z nejstresovějších momentů je pro rodiče s malými dětmi cesta letadlem. Stejně tak je ovšem létání náročné i pro dítě samotné. Jak nejlépe přestát cestování v oblacích s malou ratolestí vám poradíme na následujících řádcích.

Desatero pro všechny cestovatele s dětmi připravil Petr Duchek (obchodní ředitel British Airways), a pyšný otec rok a půl staré holčičky.

1. Na průběh cesty s malým dítětem je třeba myslet již při rezervaci a pořízení letenky, kdy je nezbytné do rezervačního systému letecké společnosti zadat údaje o spolucestujícím malém pasažérovi, společně s veškerými požadavky na servis s tím spojeným. Důležité je vědět, že při přepravě letadlem se děti rozdělují do dvou skupin, na novorozence, tzv. infants ( ve věku 0 – 2 roky) a děti (ve věku 2 – 12 let). Novorozenci standardně cestující bez nároku na vlastní sedadlo, děti ovšem vlastní sedačku mít musejí.

2. Dalším úskalím může být balení zavazadel. Budu mít dostatek prostoru na speciální dětskou stravu? Kam zabalím pleny na týdenní pobyt u moře? „Pro cestující je důležité, zjistit si dopředu limity pro odbavovaná i kabinová zavazadla poskytované jednotlivými leteckými společnostmi,“ říká Petr Duchek. Ty se totiž mohou výrazně lišit. „Například u BA má novorozenec i dítě nárok na stejný počet a hmotnost zavazadel, jako dospělý cestující, což dává dostatek prostoru pro veškeré vybavení, které bude dítě během cesty potřebovat – přes plínky, vlhčené ubrousky, dudlíky, lahvičky až po hračky a knížky, které zabaví dítě během letu,“ dodává Petr Duchek.

3. Další problém vyvstává rodičům s přepravou kočárku. „U tradičních leteckých společností je přeprava kočárku zdarma, cestující neplatí nic navíc. S kočárkem procházíte bezpečnostní kontrolou a odcházíte s ním až k samotnému vchodu do letadadla, kde vám teprve bude odebrán a uložen do zavazadlového prostoru,“ vysvětluje Petr Duchek. Ihned po přistání je cestujícím kočárek při výstupu z letadla vydán.

4. Další komplikací při cestování s dítětem může být velikost sedačky, která je pro malého pasažéra zkrátka příliš velká. Některé společnosti umožňují cestujícím využít vlastních autosedaček. Ty je možné vzít si s sebou na palubu. Ovšem pozor, musejí splňovat předem specifikovaná kritéria. V každém případě se doporučujeme poradit buď s cestovní kanceláří, která vám letenky prodala, či přímo s leteckou společností.

5. Pokud jde o stravu pro malé dítě, můžete si s sebou na palubu vzít tolik jídla a pití, kolik budete potřebovat, a to včetně tekutin. Je však nutné mít vše v uzavíratelných nádobách, jelikož při letištní kontrole budete požádáni, abyste vy, či vaše ratolest veškeré tekutiny či pyré ochutnali. Mléko či jídlo pro vaše dítě vám posádky na palubě letadla na požádání rády ohřejí.

6. Dalším velkým problémem v letadle může být přebalování. Zde opět záleží, jak jsou letadala dané letecké společnosti vybavena. Obecně platí, že v tradičních leteckých společnostech jsou vybaveni o něco lépe, než nízkonákladové aerolinky.

7. Cestujete-li s novorozencem (do 10 kg) na dálkových letech, požádejte nebo si vyberte sedačku v první řadě. Tu si v tomto případě můžete zdarma rezervovat hned při koupi letenky nebo jako součást standardního on-line odbavení na internetu 24 hodin před odletem. První řada v dané kabině je v letadlech určených na dlouhé lety vyhrazena zpravidla právě pro cestující s dětmi. Je zde totiž prostor pro umístění malé vaničky, do které uložíte své dítě.

8. Je-li vaše dítě větší a tedy schopné jíst pevnou stravu, je nutné se dopředu zamyslet nad otázkou stravování. Letecké společnosti zpravidla nabízejí na dlouhých letech zdarma speciální dětské menu, které je však třeba zarezervovat nejlépe již při koupi letenky, nejpozději pak 48 hodin před odletem.

9. A nakonec skutečný oříšek a v podstatě na celé věci to nejdůležitější: jak zabavit dítě!? Co třeba film? Na dálkových letech bývají k dispozici vlastní obrazovky se širokou nabídkou filmů a hudebních kanálů. K dispozici jsou také filmové kanály pro děti, které malé pasažéry během i toho sebedelšího letu spolehlivě zabaví. Doporučujeme tedy cestujícím, aby se při koupi letenky předem informovali o tom, zda letecká společnost disponuje zábavním programem pro děti.

10. Vezměte s sebou oblíbenou hračku vašeho dítěte, pohodlný polštář a vlastní deku. V letadle na dálkových letech sice deku a polštář dostanete, dítěti se však bude lépe usínat, pokud bude mít s sebou na palubě známé věci z domova.

Zdroj: Převzato z TZ.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Přelom týdne proběhne bez větších komplikací. Ke všem kolegům se chováte slušně a nenadřazujete se. Vaše schopnosti jsou totiž aktuálně mnohem lepší. I přes pomalejší pracovní tempo si…