S docentem Měšťákem o plastických operacích - Silikonová ňadra - ani náhodou?

23. 6. 2003
S docentem Měšťákem  o plastických operacích - Silikonová ňadra - ani náhodou?
Jaký má názor docent Jan Měšťák, přednosta pražské kliniky plastické chirurgie 1. LF UK na Bulovce, se můžete dozvědět z následujících řádků.

"Řešíme řady vážných případů, velikých prsů a z toho plynoucích zdravotních problémů, například s páteří a neurologickými problémy a ženy s vážnými onemocněními prsů zejména na klinice na Bulovce. Pokud jde o privátní kliniku, tam většinou chodí ženy s malými a nevyvinutými prsy, asymetrickými, nebo povadlými po těhotenství a kojení. Většinou jde o kosmetické vady."

Z jakého důvodu chodí ženy na plastické operace opakovaně? Možná proto, že nevěděly, co to obnáší. Často k nám chodí manažerky, podnikatelky, nebo ženy vystupující na veřejnosti a mají tu pocit úžasného odpočinku. Měl jsem tu jednu zpěvačku, která mi řekla, že se v životě necítila tak krásně a dobře, jako v době operace a krátce po ní. Vždycky když končím operační program a jdu na vizitu, nemohu říct, že by si některé ženy naříkaly. Samozřejmě, je to operace, takže přináší určitý druh mírné bolesti, ale ženy sem přicházejí s nějakou svou slabůstkou, svěří se s ní, a my jim od ní pomůžeme, takže ten pocit štěstí převládá nad bolestí. Stává se, že když se ženy podívají do zrcadla a vidí výsledky práce, rozpláčí se štěstím a zase si připadají jako ženy, jako dokonalé ženy. A mnohé z nich, které určitý nedostatek považovaly jako překážku v partnerském vztahu, se na sebe každé ráno, nebo večer spokojeně dívají do zrcadla.

Takže jim pomáháte i po psychické stránce? Je zajímavé, že ženy své bolístky prožívají velice intenzivně, mnohem víc než muži, se kterými se často shodnu, že jejich partnerka operaci nepotřebuje. Jsou mnohem víc soustředěné na vzhled prsů a jejich kvalitu, než jejich muži. Ale z psychologického hlediska jsou určitě operativa prsů důležitá pro další šťastný život.

Existují také negativní zdravotní dopady u plastických operací? Může se stát, že vyoperované mateřské znaménko způsobí těžkou alergickou reakci, která ohrozí život pacientky. Záleží na zkušenostech chirurga, který by měl operovat pouze v případě, kdy se domnívá, že výkon nebude pro pacientku zatěžující, a výsledek bude mít mnohem větší úspěch, než kdyby operována nebyla. U někoho mohou vzniknout jizvy, nebo špatné hojení a záleží na operatérovi, aby takové situace dokázal předvídat.

Vyskytuje se u vás profesionální deformace, to znamená, že jdete po ulici a říkáte si, která žena by potřebovala plastiku? Když člověk vnímá krásu ženy, nevnímá, jestli je symetrická, má jedno ucho trochu odstáté, nebo se víc směje jednou polovinou obličeje... Všímáte si celku. Pokud je nějaká vada, která vystupuje do popředí, například u osob prezentujících se na veřejnosti svou krásou, jsem velice zdrženlivý jakýchkoliv hodnocení. Mně osobně je jedno, jestli má žena malá nebo velká prsa, a přesto ji mnohdy hodnotím vysoko oproti jiným, které mají prsa dokonalá.

Hanka Větrovcová: Šla bych klidně znovu

Hanka pracovala jako tanečnice a chtěla se začít živit striptýzem. Protože byla po kojení a nebyla se svými ňadry spokojená, rozhodla se pro operaci. "Nebylo to úplně dokonalé, měla jsem problémy, bolelo to, ale pořád jsem vypadala lépe než předtím. Při tancování a striptýzu to nevadilo. Kvůli problémům jsem ale musela na další, opravnou operaci, která se také nepovedla, tak jsem šla na třetí, kde mi implantáty vyndali," líčí Hanka, která si prý připadala jako malé dítě, kterému dali hračku a pak mu ji zase sebrali.

Za první operaci zaplatila přes třiačtyřicet tisíc, za druhou něco okolo dvaceti. "A stálo to za to. I když to nebylo dokonalé, byla jsem spokojená. Plastické operace jako takové nezavrhuji. Kdybych měla možnost a finance, podstoupím ji znovu. Jenom bych ráda doporučila ženám, které se na ni chystají, aby si dobře vybírali lékaře a byly o něm informovány. Žádný doktor vám na své klinice neukáže to, co se mu nepovedlo. Lepší je jít ke známým chirurgům, i když jsou třeba dražší, než na to takhle doplatit."

V současné době je Hanka nezaměstnaná a více než rok žije ze sociálních podpor. Kvůli problémům přišla o práci. "Tancovala jsem od svých sedmnácti let, pak přišel striptýz. Bylo to výhodné, protože jsem přes noc pracovala a ve dne jsem mohla být se synem. Vlastně jsem nikdy nic jiného nedělala. Jsem vyučená prodavačka, ale k tomu se vracet nechci. Neměla bych hlídání pro syna... navíc neumím jazyky, ani pracovat s počítačem, což teď všude vyžadují. Nepočítala jsem s tím, že skončím se striptýzem takhle brzo, vlastně ze dne na den. Kdybych to věděla, alespoň bych si něco našetřila...

a co na to říkají VIP?

Lucie Borhyová, moderátorka Můj přístup k plastickým operacím není příliš otevřený. Asi bych na operaci nešla. I doktoři jsou jenom lidé a může se stát, že to dopadne hůř než lépe. Navíc jsem nedávno viděla pořad o plastických operacích. Byly tam i případy, které se nepovedly a ty ženy se z toho několik let težce dostávaly. Takže já jsem k operacím spíš zdrženlivější.

Jitka Kocurová, 2. vicemiss ČR 1999 Myslím, že plastická operace má význam, když dotyčné zlepší sebevědomí. Určitě to hodně pomůže lidem, kteří se trápí se svým handicapem. Z mého pohledu je to tak, že jsem vyrůstala v rodině, kde ženy měly vždycky větší poprsí. Já jsem ale dělala od třinácti let modeling, držela diety a trochu si změnila metabolismus a zastavila vývoj. Proto jsem si nechala udělat plastickou operaci a teď jsem maximálně spokojená.

Michaela Salačová, miss ČR 2000 Plastické operace neodsuzuji. Já osobně bych si silikonová ňadra nenechala udělat, protože bych měla pocit něčeho cizího v těle. Myslím, že by se měl každý naučit žít s tím tělem, které mu bylo dáno. A když to neumí a měl by mít mindráky a komplexy, ať na operaci jde.

autor: Kateřina Beščecová

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dávejte si veliký pozor na pracovní prostředí, protože se v něm mohou vyskytnout velké problémy. Milí Kozorozi, neberte si hodně povinností navíc. Nezvládnete je. Jste totiž mentálně…

Nejčtenější články

Doporučujeme