Šamani dostanou lékařské diplomy

19. 8. 2002
Šamani dostanou lékařské diplomy
Lékařská fakulta univerzity v keňské metropoli Nairobi vyhlásila, že bude přijímat místní tradiční léčitele - kouzelníky. Během povinného půlročního semestru se čarodějové naučí používat moderní laboratorní zařízení, osvojí si pravidla stanovení diagnózy, dávkování léků a vyplnění zdravotních karet pacientů pro evidenci.

Keňští čarodějové dostanou lékařské diplomy

Lékařská fakulta univerzity v keňské metropoli Nairobi vyhlásila, že bude přijímat místní tradiční léčitele � kouzelníky. Během povinného půlročního semestru se čarodějové naučí používat moderní laboratorní zařízení, osvojí si pravidla stanovení diagnózy, dávkování léků a vyplnění zdravotních karet pacientů pro evidenci. Po úspěšném složení zkoušek jim pak univerzita vydá řádný lékařský diplom!

Nová katedra byla vytvořena poté, co se keňská vláda rozhodla připravit návrh zákona, který oficiálně uznává metody alternativní tj. lidové medicíny. Vzhledem k tomu, že zákon ani v přípravné fázi nenarazil na protesty, předpokládá se, že jej keňský parlament bez problémů schválí.

Vedení univerzity už podepsalo smlouvu s indickým lékařem, který je mezinárodně uznávaným odborníkem na fytoterapii (léčení rostlinami). Nyní univerzita hledá kvalifikovaného čínského lékaře, specialistu na akupunkturu. Jejich účast umožní léčitelům, aby si rozšířili znalosti a vědomosti také v těchto i dalších oborech. V řadách profesorského sboru budou také význační keňští léčitelé, kteří už dlouhodobě s univerzitou spolupracují. A tak zatímco u nás jsou léčitelé odsouváni v lepším případě do šedé zóny šarlatánství, nebo jsou dokonce snahy o zrušení léčitelství jako takového, Keňa se vydala docela jinou cestou. Kromě toho, že budou mít diplomovaní čarodějové povinné znalosti, ponesou i trestněprávní odpovědnost.

Už několik čarodějů projevilo zájem o univerzitní studium. Jediné, na co si všichni kouzelníci stěžují je vysoké školné. Každého �čarodějnického učně� přijde studium na 47 tisíc keňských šilinků, což je v přepočtu asi 600 amerických dolarů. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Finále pracovního týdne je tady a vy jen s velkými problémy zakončujete směnu. Prostě se nemůžete zbavit pocitu, že není něco v pořádku. Přes víkend se dáte dohromady a budete zase jako…

Nejčtenější články

Doporučujeme