Patříte dlouhodobě mezi singles? Pozor na samotu, může ohrozit vaše zdraví!

Patříte dlouhodobě mezi singles? Pozor na samotu, může ohrozit vaše zdraví!

Ministerstvo pro osamělé lidi je již několik let oficiálním a zcela seriózním orgánem státní správy například ve Velké Británii a v Japonsku. Dá se bohužel předpokládat, že tento trend bude ve vyspělých zemích i nadále pokračovat. Osamělost má bohužel dle mnoha studií prokazatelný vliv na lidské zdraví, a to nejen na duševní, ale i na fyzické. Pokud bude počet osamělých lidí i nadále narůstat, mohou se problémy osamělých stát závažným celospolečenským tématem s výraznými dopady v sociální i ekonomické oblasti. Ministerstvo pro osamělé lidi cílí svou činnost nejen na oblast prevence, ale i na řešení jednotlivých okruhů problémů osamělých lidí. Pocit osamělosti a samoty a s tím související problémy přibývají věkem a umocňují jej bohužel i speciální společenské situace – kupříkladu covidová krize či strach z válečných konfliktů.

Samota zhoršuje imunitu

Závěry metastudie s příznačným názvem Social Relationships and Mortality Risk, tedy Sociální vztahy a riziko úmrtí, kterou publikovali Juliane Holt-Lunstad a Timothy Smithe, dokonce tvrdí, že dlouhodobá samota, kterou prožívají osoby s absencí pevných sociálních vazeb, je z pohledu zdraví srovnatelná s účinky pravidelného kouření! Zdravotní rizika jsou dle studie dokonce vyšší než nebezpečí vyplývající z obezity a absence pohybu. Existují i data, která dávají do souvislosti osamocení a zhoršenou imunitu!

Pokud aktuálně nežijete v partnerském vztahu a ani na něj nemáte do budoucna výhled, neznamená to, že automaticky patříte do ohrožené skupiny. Záleží na rodinných a přátelských vztazích, zda je aktivně pěstujete, pečujete o ně a vyhledáváte je.

Pocity vlastního selhání nám brání požádat o pomoc, a potom už bývá pozdě. Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Singles v ohrožení

Skupinou ohroženou neblahými důsledky samoty na zdraví jsou dle studie kupříkladu singles. Počet osob, které žijí osamoceně neustále narůstá, důvodů, proč se to děje, je celá řada a naprosto nelze označit jeden za ústřední. Jednou z příčin může být trochu paradoxně i to, že oproti našim předkům máme mnoho možností, jak trávit volný čas – můžeme cestovat, celoživotně se vzdělávat, pěstovat koníčky, každý den se bavit, a co si budeme nalhávat, rodina a děti nás v takovém rozletu vždy zčásti zabrzdí. Roli mohou hrát i sociální sítě a internet, kdy část populace tráví většinu svého volného času pěstováním virtuálních vztahů namísto vztahů skutečných, ty nám pak mohou v pokročilejším věku velmi chybět.

Pokračování 3 / 4

Pracujte na prevenci

V mládí i ve středním věku máme mnoho možností, jak pocit samoty eliminovat, jak otupit její ostré hrany, a to i v případě absence partnera. Pokud nechceme být sami, musíme pěstovat vztahy. To se zpravidla neobejde bez mnohdy nepohodlného vykročení z komfortní zóny... 

Ne každá návštěva příbuzného se hodí, ne na každou schůzku s kamarádkou se nám chce, ne vždy je pohodlné blízkým pomoci, vyslechnout je, zvednout telefon a podobně.  Bohužel jen tak jdou pěstovat vztahy, které mají hloubku a jsou pevné a trvanlivé. Bez investovaného času a energie to není možné. Hezký vztah se sestrou, tetou, přáteli ze sousedství či bratrancem sice nenahradí partnerský vztah, ale pocit samoty i jeho důsledky tak lze zjemnit a zmírnit.

Pokračování 4 / 4

Příjemná samota mívá jisté podmínky…

Samota může být samozřejmě i příjemná, ale obvykle to bývá tehdy je-li zároveň poblíž někdo blízký. To potvrzují i lidé, kteří samotu vyloženě vyhledávají a touhu po ní „mají v genech od pánaboha“. Je velmi příjemné vyrazit někam na týden bez partnera, či celé rodiny, udělat si úklid ve svém nitru, relaxovat, číst si a pár dní si užít naprosto podle svého gusta, pokud se však ze samoty vracíte opět do samoty, či spíše osamocenosti svého domova, bývá samoty příliš velká porce a ztrácí příjemnou a osvěžující příchuť.

Doporučujeme

Články odjinud