Jiří Macháček ve filmu Samotáři Foto: Lucky Man Films, ČSFD.cz

Jiří Macháček ve filmu Samotáři Foto: Lucky Man Films, ČSFD.cz

Jiří Macháček v současnosti Foto: Profimedia
Labina Mitevska ve filmu Samotáři Foto: Profimedia
Labina Mitevska v současnosti Foto: Profimedia
Saša Rašilov nejml. ve filmu Samotáři Foto: Lucky Man Films, ČSFD.cz
18
Fotogalerie

Samotáři po 21 letech: Co se dělo na natáčení a jak vypadají herci dnes?

Je to již dlouhých 21 let od natáčení legendárních Samotářů, kultovní snímek však nestárne a stále patří mezi nejoblíbenější české filmy. Jak ale tehdy probíhalo natáčení, kdo inspiroval režiséra a jak vypadají hlavní postavy v současnosti?

Hořící herci

Scéna, ve které Ondřej zapálí spící Hanku a Jitku, které se po požití konopných bramboráčků užasle dívají, jak jim po těle šlehají plameny, patří mezi legendární. Pro herce to ale až taková zábava nebyla, protože i když na sobě měli nehořlavé skafandry a radili se s kaskadéry, režisér David Ondříček jim situaci neulehčoval. Byl totiž zvědavý, co se stane, když budou hořet a neřekne stop.

Co prozradil Jiří Macháček o roli v Samotářích? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Macháčkovo přiznání

Jiří Macháček si ve filmu zahrál sympatického flákače Jakuba, který je většinu filmu pod vlivem marihuany. Po letech Macháček přiznal, že tento stav nemusel předstírat, protože byl zkouřený doopravdy. Kvůli tomu si herec údajně ani nepamatuje většinu natáčení. Ve filmu si pak Jakub z jointa potáhnul sedmatřicetkrát.

Pokračování 3 / 7

Polské nadšení

Samotáři byli filmem, který dokonce překročil hranice a oblíbili si ho i cizinci. Například v sousedním Polsku měl obrovský úspěch. Polští fanoušci byli z filmu tak nadšení, že jedna polská cestovní kancelář začala pořádat zájezdy na místa, kde se kultovní snímek točil.

Pokračování 4 / 7

Nekonečný casting

Casting Samotářů byl poměrně dlouhý a náročný. Režisér David Ondříček už několik měsíců před samotným castingem hledal v různých divadlech, filmech i nejrůznějších televizních pořadech herce, kteří by maximálně odpovídali jeho představám. Casting pak trval téměř čtyři měsíce, než se mu podařilo najít pro každou roli nejvhodnějšího představitele. Nutno dodat, že se mu to povedlo dokonale.

Pokračování 5 / 7

Problémová Hanka

Hanka byla problémová postava nejen ve filmu – alespoň podle její matky – ale i v realitě. David Ondříček totiž dlouho nemohl najít herečku, která by ji v jeho očích dokonale ztvárnila, a při castinzích s tím byl velký problém. Jitka Schneiderová tedy byla úplně poslední obsazenou herečkou v Samotářích. Vyplatilo se počkat, Hanku tehdy zahrála skvěle.

Pokračování 6 / 7

Povědomé tetování

Ve filmu si zahrála také Tatiana Vilhelmová, která ztvárnila prostitutku, s níž se zaplete rozhlasový moderátor Petr. Pokud vám tetování na rameni, které Vilhelmová před kamerou odhalí, bylo povědomé, má to důvod. To samé se totiž objevilo ve filmu Šeptej z roku 1996, kde si ho nechala udělat hlavní hrdinka Anna, již si zahrála také Vilhelmová. Film má i stejného režiséra Davida Ondříčka.

Pokračování 7 / 7

Igor Chaun jako předloha

Bezpáteřní Robert byl další výraznou postavou v Samotářích, které nebylo cizí natáčet si svoji umírající matku nebo pro své potěšení rozeštvávat vztahy. Předlohou pro tuto roli byl Igor Chaun, spolužák Davida Ondříčka z FAMU, který podobné věci skutečně dělal. Kdysi přišel večer domů opilý a začal natáčet svou matku, s níž vedl dost otevřený rozhovor. Nakonec z toho vznikl fantastický film, o kterém se tenkrát všichni studenti FAMU bavili, a Igor Chaun s ním dokonce vyhrál FAMUfest.

Doporučujeme

Články odjinud