Samovyšetření prsou nestačí

18. 3. 2004
Samovyšetření prsou nestačí
Švédští lékaři se shodli na tom, že samovyšetření prsou nemůže být v žádném případě náhradou za mamogram, neboť samovyšetřením u sebe ženy odhalí rakovinu jen v mizivém procentu případů. Zprávu na toto téma přednesl 16. března na Evropské konferenci o rakovině prsu švédský lékař Lars Holmberg, který pracuje v Regionálním onkologickém centru v Uppsale.

Holmberg kroutí hlavou především nad tím, že mnoho žen bere samovyšetření prsu jako alternativu mamografického vyšetření, jemuž by se měly ženy pravidelně podrobovat.

"Je samozřejmě dobré, že se ženy pozorují, jsou dokonale seznámeny se svým tělem a dokáží tak registrovat jakékoliv neobvyklé tvary. Zarážející ale je, že mnoho žen samovyšetření prsou staví na stejnou roveň s mamografem. Pak mají pocit, že když si nic nenajdou samy, nemusejí lékaře navštěvovat," uvedl Holmberg, přesvědčený o tom, že ženy by měly lékaře navštěvovat, i když na svém těle, respektive na prsou, žádné změny nepozorují.

Holmberg tak reagoval na devítiletý výzkum nejmenovaného profesora, který pracoval se sto tisíci ruskými ženami. Přestože je učil, jak si mají správně kontrolovat bulky na prsou, počet úmrtí na rakovinu prsu se mezi nimi nesnížil. (Plus)

Přesto by ženy neměly samovyšetření prsu zanedbávat. Optimální doba pro vyšetření je asi týden po začátku menstruace. Před menstruací a během ní může být prsní žláza zduřelá a hrbolatá, protože obsahuje víc ženského hormonu estrogenu než obvykle. Vyšetření stačí provádět jednou měsíčně.

Požádejte svou gynekoložku, aby vám přesný postup vyšetření ukázala.

Vyšetření se provádí nejdříve jen pohledem. Stačí, když si stoupnete před zrcadlo, ruce budete mít podél těla a pohledem zkontrolujete. Pátrejte pečlivě po změnách ve velikosti či tvaru prsů. Sledujte pozorně, zda se na kůži prsů neukazují vtažená místa či naopak vyklenutí, případně barevné změny, zarudnutí či zvýšená žilní kresba. Stejné pohledové prozkoumání proveďte s rukama nad hlavou.

Vyšetření pohmatem provádějte také vestoje. K prohmatávání používejte prsty zásadně naplocho, protože právě tak lépe ucítíte tvrdé a větší hrbolky. Při doteku konečky prstů si můžete snadno splést normální žlázy a kanálky. Prohmatejte prsa ze všech stran a zvláštní péči věnujte bradavkám. Po stisknutí dvorce pečlivě pozorujte, neobjeví-li se výtok či krvácení z bradavky. Vyšetření pohmatem je dobré provést i vleže. Úplně stejným způsobem jako vestoje.

Při vyšetření je nutné si všímat jakékoliv bulky v prsu, neobvyklých útvarů a tvaru prsů. Prsní žláza může být hrbolatá, a u každé ženy jiná. Ať si nahmatáte jakoukoli "bulku" v prsu, neváhejte a navštivte ihned svého lékaře. Nepodléhejte panice. V prsní žláze se mohou objevit útvary různého druhu, které tam nepatří, a nemusí to být právě zhoubný nádor. Je však úkolem odborníka, aby vyloučil závažnější změnu v prsu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Okořeňte si trvalý vztah překvapením pro drahou polovičku, vytvoříte tak skvělou půdu pro romantický večer. Klidně obdarujte i své děti, ale tam to s cenou dárku nepřehánějte. Dnes se vám…

Nejčtenější články

Doporučujeme

Recepty pro vás Další recepty