Saunování - zahřeje tělo, potěší duši, posílí imunitu

9. 11. 2011
Saunování - zahřeje tělo, potěší duši, posílí imunitu
Saunování má na náš organismus pozitivní vliv, a to jak pro zdraví, tak naši psychickou vyrovnanost. Jaké zásady je potřeba dodržovat, aby saunování mělo správný efekt?

O zásadách správného saunování jsme hovořili s generálním ředitelem Aquapalace Praha ing. Radkem Steinhaizlem.

Jaké pocity prohřívání navozuje?

Prohříváním a následným ochlazováním posilujete svůj kardiovaskulární systém. Vysoká teplota během saunování navozuje také stav „umělé horečky“. Běžná tělní teplota cca 36,5 °C se zvýší na 38 °C a tím jsou preventivně aktivovány protivirové obranné látky v těle. Tento efekt vydrží celkem 7 - 10 dní. Takže pro dlouhodobé udržení imunity je doporučena návštěva sauny minimálně jednou týdně, a to celoročně.

Jak se správně saunovat?

Do sauny by měl člověk přijít osprchovaný, osušený a bez plavek. Důležité je najít polohu, která by nám vyhovovala a my se cítili uvolněně. Teplota v sauně je měřena ve dvou metrech. Je tedy potřeba vzít v úvahu, že spodní lavice jsou chladnější než horní, a tak aby tělo i hlava byly prohřáty rovnoměrně, doporučuje se poloha vleže.

Aklimatizace v sauně trvá cca 2 minuty, protože tělo se zpočátku zvýšené teplotě brání. Následným pocením se však začíná ochlazovat. Po celkovém prohřevu, kdy je teplota vlhkost v každé sauně nastavena jinak, by mělo následovat postupné zchlazení osprchováním, či v chladnějším bazénku. Jako první je vhodné zchladit zátylek. Rozhodně se nedoporučuje přímo skočit do ledové vody.

Po fázi prohřátí a zchlazení by měl následovat odpočinek, než se tento cyklus zopakuje. Po saunování není vhodné používání tělových krémů, ale je potřeba nechat pokožku volně dýchat. Velmi důležité je pravidelné doplňování tělních tekutin během saunování, vody, čaje, či ovocných šťáv.

Jaká jsou hygienická pravidla?

V zájmu vlastního zdraví, ale také ohleduplnosti vůči ostatním návštěvníkům sauny nesmíme zapomínat ani podceňovat základní hygienická pravidla. Proto je potřeba se nejen sprchovat před a po užití sauny, ale také ležet na vlastní osušce, aby pot nezkapával na lavici. Plavky v sauně nejsou vhodné, protože jsou mokré a v kabině s 80°C se v intimních místech tvoří pára a může docházet k zapruzení. Pokud se někdo stydí, může se zabalit do ručníku či prostěradla.

Jak relaxovat?

Po saunování je důležitý alespoň 20minutový odpočinek, který si můžete dopřát na lehátku v klidných relaxačních prostorách.

Druhy saun

Finská 90 °C, vlhkost vzduchu 10%, doba pobytu 10 min

Aromatická bylinná 65 °C, vlhkost vzduchu 25%, doba pobytu 20 min.

Vulkán 100°C, vlhkost vzduchu 10%, doba pobytu 8 min.

Caldarium 40 °C, vlhkost vzduchu 75%, doba pobytu 25 min.

Laconium 60°C, vlhkost vzduchu 50%, doba pobytu 25 min.

Tepidarium 38 °C, vlhkost vzduchu 35%, doba pobytu 30 min.

Solná lázeň 29 °C, vlhkost vzduchu 45%, doba pobytu 30 min.

Zemní baňa 95 °C, vlhkost vzduchu 15%, doba pobytu 12 min.

Srubová baňa 85 °C, vlhkost vzduchu 15%, doba pobytu 10 min.

Panoramatická 75 °C, vlhkost vzduchu 15%, doba pobytu 12 min.

Dětská 65 °C, vlhkost vzduchu 15%, doba pobytu 5-8 minut, popřípadě 12 min.

ČTĚTE TAKÉ: MAMINKA.CZ - Web pro těhotné a maminky!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Marně hledáte činnost, která by vás odpoutala od pracovního stresu. Ať už přijdete s jakýmkoliv nápadem či plánem do budoucna, partnerovi se nebude líbit. Máte pocit, že vás od všeho…