Scott Art – tři cyklodesigny od čtyř umělců

12. 4. 2010
Scott Art – tři cyklodesigny od čtyř umělců
Kolo SCOTT Jiří Votruby inspirované Elvisem je i nadále pojízdné a k vidění je - stejně jako bicykl Davida Černého polepený malými černými miminky a bicykl Velčovského a Berdycha ozdobené umělými růžovými květy sakury - v showroomu na rohu Dlouhé třídy a Týnské uličky v Praze a bude k vidění celou cyklistickou sezónu.Tři sportovní kola přetvořená do podoby uměleckých objektů – to je projekt SCOTT ART, který pro české zastoupení americké značky SCOTT vytvořili výtvarní umělci David Černý, Jiří Votruba a designéři Maxim Velčovský s Jakubem Berdychem. Kola Contessa zůstávají i po uměleckých zásazích pojízdná a budou už nastálo vystavena v showroom na rohu Týnské uličky a Dlouhé třídy.

David Černý na kolo SCOTT nedá dopustit a po Praze se na něm dopravuje úplně nejradši. A to přesto, že celou koncepci i stav cyklostezek v hlavním městě hlasitě kritizuje.

„Své“ kolo ze série SCOTT ART pojednal prostorově a na jeho pevné součásti umístil malá batolata z černého plastu. Ta jsou vedle růžového tanku jeho asi nejznámějším objektem. Ve větším provedení lezou vedle Sovových mlýnů parku Kampa a v úplně největší verzi šplhají po pilířích Žižkovské televizní věže.Jiří Votruba: božský Elvis

Celoživotní náklonnost k cyklovýletům, ale i ke komiksům a pop-artu odráží kolo malíře, grafika a ilustrátora Jiřího Votruby. Ten na něj umístil oboustrannou maketu s bíle oděným Elvisem Presleym. „Popkultura mě fascinuje a zároveň nutí k odstupu a ironii, “ říká Votruba, který kolo pro Scott Art pojal jako podivuhodnou mobilní reklamu na „božského Elvise“.

Pro něj osobně je kolo prostředkem k individuálnímu útěku z města do přírody. „Jezdím na něm často a rád, obvykle v Křivoklátských lesích, mimo vyznačené cyklostezky a v obyčejném oblečení,“ říká Votruba, momentálně zahajující práci na ilustracích pro knihu Zdeňka Svěráka připravovanou nakladatelstvím Albatros a současně připravující i domácí prezentaci svých nových obrazů ze série Global Portrait, která byla vystavena zatím jen v Českém centru v Berlíně.Velčovský s Berdychem: jarní kolo pro holky

Kontrastu přírody a high-tech materiálu využili při řešení kola Maxim Velčovský a Jakub Berdych: od sedla až po řidítka je polepili stovkami umělých kvítků japonské sakury. „Růžové, měkké kolo, rozkvetlé jarní kolo, třešňové kolo pro holky, “ charakterizuje společný výtvor Maxim Velčovský, podle něhož na kolo padl jeden celý umělý strom a mnoho tub různě silných lepidel.

„Vedle vytúněných karbonových děl dneska existují i eko-kola z bambusu,“ říká Velčovský, který si na cestách po světě zajímavě navržené bicykly fotografuje. „Příklonu lidí k eko a bio způsobu života si logicky všímají i designéři, kteří se na kola zaměřili - pozoruhodné věci vytváří třeba Marc Newson, známé je i kolo poseté umělými motýlky, které pro Lance Armstronga navrhl Damien Hirst,“ vypočítává Velčovský. I on sám kolo rád použije jako dopravní prostředek ve městě: a nejen proto, že si zatím neudělal řidičský průkaz.

„Na dokonale zpřevodovaném, skládacím minikolečku jsem projel kus Tokia, fantastické scenérie nabízí ze sedla i Amsterdam a rád bych si takhle prohlédl i New York,“ říká designér, který se s Jakubem Berdeychem věnuje dokončení porcelánových zvířátek určených pro český pavilon Světové výstavy Expo 2010 v Šanghaji.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Zaměřte se na relaxační pohybové aktivity, projděte se po lese anebo si vyjeďte na kole. Soustřeďte se na regeneraci vnitřních sil, neoplýváte zrovna přemírou energie. To vše se změní, jen…