Scott Art – tři cyklodesigny od čtyř umělců

12. 4. 2010
Scott Art – tři cyklodesigny od čtyř umělců
Kolo SCOTT Jiří Votruby inspirované Elvisem je i nadále pojízdné a k vidění je - stejně jako bicykl Davida Černého polepený malými černými miminky a bicykl Velčovského a Berdycha ozdobené umělými růžovými květy sakury - v showroomu na rohu Dlouhé třídy a Týnské uličky v Praze a bude k vidění celou cyklistickou sezónu.Tři sportovní kola přetvořená do podoby uměleckých objektů – to je projekt SCOTT ART, který pro české zastoupení americké značky SCOTT vytvořili výtvarní umělci David Černý, Jiří Votruba a designéři Maxim Velčovský s Jakubem Berdychem. Kola Contessa zůstávají i po uměleckých zásazích pojízdná a budou už nastálo vystavena v showroom na rohu Týnské uličky a Dlouhé třídy.

David Černý na kolo SCOTT nedá dopustit a po Praze se na něm dopravuje úplně nejradši. A to přesto, že celou koncepci i stav cyklostezek v hlavním městě hlasitě kritizuje.

„Své“ kolo ze série SCOTT ART pojednal prostorově a na jeho pevné součásti umístil malá batolata z černého plastu. Ta jsou vedle růžového tanku jeho asi nejznámějším objektem. Ve větším provedení lezou vedle Sovových mlýnů parku Kampa a v úplně největší verzi šplhají po pilířích Žižkovské televizní věže.Jiří Votruba: božský Elvis

Celoživotní náklonnost k cyklovýletům, ale i ke komiksům a pop-artu odráží kolo malíře, grafika a ilustrátora Jiřího Votruby. Ten na něj umístil oboustrannou maketu s bíle oděným Elvisem Presleym. „Popkultura mě fascinuje a zároveň nutí k odstupu a ironii, “ říká Votruba, který kolo pro Scott Art pojal jako podivuhodnou mobilní reklamu na „božského Elvise“.

Pro něj osobně je kolo prostředkem k individuálnímu útěku z města do přírody. „Jezdím na něm často a rád, obvykle v Křivoklátských lesích, mimo vyznačené cyklostezky a v obyčejném oblečení,“ říká Votruba, momentálně zahajující práci na ilustracích pro knihu Zdeňka Svěráka připravovanou nakladatelstvím Albatros a současně připravující i domácí prezentaci svých nových obrazů ze série Global Portrait, která byla vystavena zatím jen v Českém centru v Berlíně.Velčovský s Berdychem: jarní kolo pro holky

Kontrastu přírody a high-tech materiálu využili při řešení kola Maxim Velčovský a Jakub Berdych: od sedla až po řidítka je polepili stovkami umělých kvítků japonské sakury. „Růžové, měkké kolo, rozkvetlé jarní kolo, třešňové kolo pro holky, “ charakterizuje společný výtvor Maxim Velčovský, podle něhož na kolo padl jeden celý umělý strom a mnoho tub různě silných lepidel.

„Vedle vytúněných karbonových děl dneska existují i eko-kola z bambusu,“ říká Velčovský, který si na cestách po světě zajímavě navržené bicykly fotografuje. „Příklonu lidí k eko a bio způsobu života si logicky všímají i designéři, kteří se na kola zaměřili - pozoruhodné věci vytváří třeba Marc Newson, známé je i kolo poseté umělými motýlky, které pro Lance Armstronga navrhl Damien Hirst,“ vypočítává Velčovský. I on sám kolo rád použije jako dopravní prostředek ve městě: a nejen proto, že si zatím neudělal řidičský průkaz.

„Na dokonale zpřevodovaném, skládacím minikolečku jsem projel kus Tokia, fantastické scenérie nabízí ze sedla i Amsterdam a rád bych si takhle prohlédl i New York,“ říká designér, který se s Jakubem Berdeychem věnuje dokončení porcelánových zvířátek určených pro český pavilon Světové výstavy Expo 2010 v Šanghaji.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Každý týden se těšíte na víkend, jak si odpočinete s milovanou rodinou. Pokud se do svých blízkých nebudete navážet, tak prožijete příjemný den. Sice nad vámi visí Damoklův meč, ale je to…

Nejčtenější články

Doporučujeme