Sean Connery: Nejslavnější Bond byl půl století šťastně ženatý. Jak to dokázal?

31. 10. 2020
Jako James Bond dobyl Sean Connery celý svět a také srdce téměř každé ženy. Když se dnes zeptáte, který Bond byl ten nej, skoro každý vám řekne, že Connery. Elegantní, přitažlivý, sexy. Tak si ho budou pamatovat všichni jeho fanoušci. Herec Sean Connery zemřel ve věku devadesáti let v soboru 31. října 2020.

Kdo sepíše Seanu Connerymu životopis?

Sean Connery se narodil 25. srpna 1930 uklízečce a řidiči náklaďáku ve Skotsku. Přestože ho celý svět zná dnes jako Seana, při narození dostal jméno Thomas. V dětství mu říkali Tommy. Vyrůstal v chudé rodině v obyčejném činžovním domě a prý neměli v bytě ani koupelnu či WC. On sám ve své knize Býti Skotem vzpomínal na nelehké dětství, kdy si svítili plynem a na toaletu chodili o čtyři patra níže na chodbu. Tak si zřejmě život nepředstavoval, takže už ve třinácti odešel z domu.

Sean Connery dokončil jen základní školu, pak ho učil život. Vystřídal spoustu profesí, začínal jako mlékař, pracoval v tiskárně, živil se jako zedník či natěrač rakví. Když mu bylo šestnáct, z nouze se dal k námořnictvu a sloužil v britském Royal Navy. Tehdy si taky nechal udělat svá dvě tetování – na jedné paži má nápis „Skotsko navždy“, na druhé „máma a táta“. Během natáčení si ho vždy nechával zakrýt make-upem. Možná by se z něj stal námořník, ale kvůli vředům na dvanácterníku musel odejít. Jako památka na námořnictvo mu zůstalo nejen tetování, ale taky pořádné svaly.

Michael Caine v něm vzbudil hereckou vášeň

Ty se později snažil „prodat“ v kulturistice, které se věnoval. Dokonce se zúčastnil soutěže Mr. Universe a v roce 1953 získal třetí místo. Později se smíchem říkal, že vůbec nechápe, že se věnoval právě kulturistice. V roce 1954 se seznámil s hercem Michaelem Cainem a stali se z nich přátelé. Možná právě Caine v něm probudil touhu stát se taky hercem. Živil se jako model, hlídal dokonce i děti, v padesátých letech se začal objevovat i ve filmech. Než dostal svou nejslavnější roli, natočil asi jedenáct nevýznamných snímků.

A pak přišel rok 1962 a bondovka Dr. No. Je to vlastně jako příběh z pohádky. Když autor Ian Fleming vymýšlel postavu špiona Jamese Bonda, ani omylem ho nenapadlo, že by roli dostal právě Connery. Prý byl moc „syrový“ a vypadal jako přerostlý kaskadér či řidič náklaďáku. Fleming byl aristokrat, snob a měl úplně jiné představy o tom, kdo by ho mohl hrát – třeba Marlon Brando nebo Cary Grant. Jenže jak už to tak bývá, za vším hledej ženu.

Nejlepší James Bond v historii

Manželka jednoho z producentů Seana Conneryho viděla ve filmu Darby O´Gill and the Little People a prohlásila o něm, že je to muž „To die for“. Prostě chlap s velkým sexuálním charismatem, po němž bude každá žena šílet.

Sean Connery roli Jamese Bonda dostal, ovšem ani on nebyl zpočátku nadšený. Kdyby tak tušil, co se po odvysílání Dr. NO odehraje. Doslova ze dne na den se z něj stala světová megahvězda. Producenti se museli určitě tajně Connerymu omlouvat za nedůvěru, protože postavě vtiskl něco, co málokterý další z představitelů Jamese Bonda. Charisma, neuvěřitelný šarm a humor. Ženy ležely fiktivnímu agentovi 007 u nohou a ležely u nohou i samotnému herci. Mimochodem, věděla jste, že už v době natáčení Dr. NO byl Connery plešatý? Tehdy měl na hlavě příčesek, aby mu zakryl plešku.

Z chudého kluka idolem

Jeho charisma ale ani pleš nemohla zničit. Stal se filmovou ikonou, byl vyhlášen nejvíce sexy mužem 20. století, pasovali ho na rytíře, získal několik cen BAFTA, Zlaté glóby i Oscara! A přestože na něj zřejmě až do konce věků budeme vzpomínat jako na nejlepšího Bonda, zahrál si i v jiných filmech, například ve snímku Jméno růže, Neúplatní (za roli policisty získal Oscara), Pevnost, Robin Hood: Král zbojníků, Šaman, První rytíř, Mstitelé či Past. Spoustu rolí taky odmítl – třeba v Pánovi prstenů či Matrix Reloaded. Režisér Steven Spielberg o něm prohlásil, že patří mezi pět nejlepších herců vůbec. Z chudého kluka se stal milionářem a idolem žen.

Kdo dělal dabing?

V češtině je Sean Connery nezapomenutelný také díky skvělému dabingu, mužný hlas mu propůjčil herec Vladimír Brabec, jeho vrstevník, který v roce 2017 ve věku třiaosmdesáti let zemřel. Odešel tak český hlas Seana Conneryho – herec sám už žije několik let v ústraní.

James Bond je šťastně ženatý

Zub času byl ale neúprosný a z někdejšího idolu žen se stal nemocný stařík, který trpěl Alzheimerovou nemocí. V té mu byla oporou jeho o rok starší žena Micheline Roquebrune, francouzská malířka, se kterou spolu byli už od roku 1975, tedy dlouhých pětačtyřicet let! Ano, čtete správně, představitel Agenta 007, který ženy střídal jak ponožky, byl ve skutečnosti věrně ženatý skoro půl století.

Ještě než onemocněl zákeřnou nemocí, prohlásil, že receptem na dlouhý vztah je podle něj to, že s manželkou téměř nemluví. Jeho žena ráda mluví francouzsky, on byl Skot, a tak si příliš nepopovídali. "Nedokážu s ní promluvit francouzsky ani slovo, ale často si myslím, že to, co by mohlo vypadat jako handicap, je vlastně darem z nebes," tvrdil Connery.

Smutná zpráva o jeho smrti zarmoutila nejen jeho rodinu, ale i statisíce fanoušků po celém světě. Sean Conner zemřel ve věku čerstvých devadesáti let ve spánku ve svém domě na Bahamách.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Milí Vodnáři, s partnerskými vztahy si nevíte rady. Máte dojem, že vám nikdo nerozumí a také v rodinném kruhu nevládne ideální nálada. Měli byste se podívat také sami na sebe. Jste…

Nejčtenější články

Doporučujeme