Seborhoická dermatitida

23. 10. 2002
Seborhoická dermatitida
Seborhoická dermatitida neboli ekzém z mazových žlázek, je vleklé kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. V dospělosti se obvykle objevuje po 30. roce života. Vyskytuje se častěji u mužů než u žen.

Předpokládá se vazba rodinná, ale přesná příčina choroby není známa. Většinou se na vzniku onemocnění mohou podílet i některé kvasinky, které běžně osidlují kůži a při změně „klimatických podmínek“ získávají ideální podmínky pro svůj růst. Touto změnou rozumíme změny v poměru tuků (lipidů), které se tvoří v kůži, jednak v mazových žlázkách a jednak v pokožce. Dojde-li ke změně poměrů, začnou převažovat tuky (lipidy) charakteru cholesterolového, změní se parametry obměny buněk mazových žlázek i pokožky v daném místě a vniká tzv. seborhoická dermatitida.

Seborhoická dermatitida se může vyskytovat na všech místech s vyšším množstvím mazových žlázek (ta jsou dána geneticky – dispozičně). Jsou to kštice a její hranice, obočí, okolí nosu a očních víček, brada, nosoretní rýhy, ale také některá místa na hrudi.

Ložiska ekzému z mazových žlázek jsou zažloutlá nebo načervenalá. Kůže mívá šedobílý a mastný vzhled, který je nápadný i ve vlasové části. Postupně vznikají drobné šupinky, rozšiřuje se zarudnutí. V těžších případech se vyskytují nánosy šupin, vznikají krusty (strupy) a kůže intenzivně svědí. Ve vlasové části hlavy jsou pak patrné ony nánosy šupin, které nutí pacienty k seškrabování, čímž si opakovaně dráždí pokožku hlavy a dochází k dalšímu zhoršování ekzému. Posléze jsou na vlasech zachyceny velké mastné „lupy“, které se obtížně odstraňují.

Léčení je svízelné, nelze zaručit vyléčení a ve většině případech je možné pouze stabilizovat onemocnění. V místní léčbě se soustřeďujeme na ovlivnění mazotoku a mikrobiálního osídlení postižené kůže. Jako velmi účinné prostředky se osvědčily kyselina salicylová, dehtové přípravky, ichtamol, síra a resorcin. Jedná se o látky, které mají vliv na optimalizaci tvorby mazu a též normalizují tvorbu a olupování povrchové kožní vrstvy (pokožky). V současné době se přidávají ještě látky specificky protiplísňové (antimykotické). Některé z nich jsou běžně dostupné i bez receptu a poučení pacienti si udržování stabilizovaného stavu mohou řídit sami. Ovšem při zhoršení stavu je nutné navštívit odborného kožního lékaře. Pro těžší případy jsou pak vyhrazeny přípravky (medikamenty) s obsahem kortikosteroidních hormonů pro stabilizaci a zaléčení horších stádií onemocnění. Tato léčba je velmi účinná, ale patří pouze do rukou lékaře, který zná možné nežádoucí účinky a povolenou dobu aplikace těchto přípravků. Zcela jistě není radno používat přípravky, které pomohly kamarádovi či sousedce.

Onemocnění není přenosné, proto se není třeba bát kontaktu s postiženou kšticí. V domácí hygieně doporučujeme užívat speciální šampony s obsahem dehtů či antimykotik a vtírat speciální roztoky či mléka nebo oleje (většinou pro takzvané odšupení). Není zakázáno používat přípravky profesionální kosmetiky (barvení, trvalá ondulace), ale vždy je nutné brát v potaz, že nemocná kůže je citlivější, reaguje na menší podráždění a je ji možno snáze alergizovat. Opatrnost je tedy na místě. Hygiena by měla být přiměřeně intenzivní avšak šetrná a speciální. V těchto případech se doporučuje i změna životosprávy ve prospěch zeleniny (vlákniny) a rostlinných tuků (nenasycených mastných kyselin).

zdroj: AMI Communications

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Venuše naznačuje, že objekt svých snů můžete potkat, když přijmete pozvání souseda nebo spolužáka. Vedle silné přitažlivosti sehrají roli také vaše společné intelektuální zájmy nebo…

Nejčtenější články