Neposlušný Menšík
S Vladimírem Menšíkem bylo při natáčení zřejmě veselo. Krom toho, že v seriálu představoval řidiče autobusu Tondu Čiháka, ačkoliv nikdy autobus neřídil, protože to neuměl, zvládl se během natáčení opít a urazit manželku režiséra Františka Filipa. Aby toho nebylo málo, nechal se v průběhu natáčení vyhecovat a šel s místními na hon. I když nechtěl trefit kance a mířil schválně vedle, tak ho opravdu zastřelil a dodnes je jeho hlava v místním hostinci.
Jak to bylo se Sovákem a Kemrem v Chalupářích? Podívejte se na video:
Hvězdné manýry
Ostatní herci byli mezi místními velmi oblíbení, i když jim údajně nevěnovali příliš velkou pozornost. Podle vzpomínek místních představitelé hlavních rolí v Chalupářích ve volných chvílích převážně mastili karty a také dost popíjeli. Kdykoliv si k nim ale děti přišly pro podpis, téměř vždy ho dostaly. Největší rozruch prý působilo, že každého herce ráno přivezl a večer zase odvezl vlastní taxík, což bylo něco nevídaného.
Zákaz štěkání
Natáčení ve vesničce Višňová si samozřejmě žádalo jistá omezení v běžném provozu. Tak například když zrovna byli herci na scéně a kamera běžela, nesměly po návsi jezdit traktory, a dokonce ani nesměli štěkat psi. Jak to místní zařídili, je dodnes ve hvězdách, pravdou ale je, že každodenní natáčení opravdu nic nenarušovalo.
Sběratel starožitností
Představitel Bohouše Císaře Josef Kemr byl už v době natáčení Chalupářů vášnivý sběratel starožitností. Vesnička Višňová, ve které natáčení seriálu probíhalo, tak pro něj byla zlatý důl. Postupně obcházel všechny místní obyvatele, navštěvoval jejich půdy a nebylo snad jediného natáčecího dne, kdy by se domů nevracel s nějakou starožitnou kořistí.
Neposlušní komparzisté
Do komparzu bylo potřeba hodně lidí a bylo zbytečné vozit všechny lidi z Prahy. Produkce seriálu proto oslovila místní, jestli by si v Chalupářích nechtěli jako křoví zahrát, ale obzvlášť mladí obyvatelé vesnice toho zpočátku zneužívali. Ráno se zapsali na natáčení, pak utekli k rybníku, kde trávili celý den, a večer si zašli pro peníze. Produkce na to ale brzy přišla a pak si zapsané „křoví“ pečlivě hlídala.
Otec, syn a vnuk
Jiří Sovák a Jiří Schmitzer v seriálu představují dědečka a vnuka. Ve skutečném životě ale byli otec a syn. Jejich vztah je v seriálu velmi vřelý a Evžen Huml v podání Jiřího Sováka se svého vnuka Slávka, kterého hrál právě Jiří Schmitzer, neustále zastával. Realita ale byla naprosto jiná. Mezi oběma herci totiž panovalo napětí a vzájemné vztahy byly na bodu mrazu.
Nežádoucí Matuška
Titulní píseň v podání Waldemara Matušky byla při reprízování seriálu na sklonku osmdesátých let nahrazena instrumentální verzí. Zpěv pana Matušky byl vynechán, a tak byl slyšet jen hudební motiv. To vše jen kvůli tomu, že zpěvák emigroval do Ameriky, a jeho hlas byl proto pro tehdejší režim nežádoucí. Po roce 1989 se vše vrátilo do původní podoby, jakou znáte dnes.