Seriál o hubnutí s Petrem Havlíčkem - 2. díl: Jak předejít jo-jo efektu?

14. 8. 2012
Seriál o hubnutí s Petrem Havlíčkem - 2. díl: Jak předejít jo-jo efektu?
Dieta a hubnutí jsou jedním z nejdiskutovanějších témat, která se nám ženám honí hlavou a která stále dokola řešíme. Možná i vy potřebujete zhubnout, ale nevíte jak. Proto jsme pro vás připravili "hubnoucí seriál" s Petrem Havlíčkem -specialistou na výživu. Ten nám odpověděl na nejčastější otázky souvisejí s dietou, hubnutím a zdravým životním stylem.

Dietu jsem držela už mnohokrát, ale vždycky přišel jo‑jo efekt. Jak tomu předejít?

Jo-jo efekt je vždy důsledkem drastických diet, kdy je energetický příjem příliš nízký. Důležité je nemít příliš velký energetický deficit. Stravování musí být zdravé a živinově vyrovnané. Pokud mi totiž daná dieta nevyhovuje, těším se na její konec a na to, jak se konečně budu moct znova najíst. A v tu chvíli jo‑jo efekt začíná. Musíte se prostě smířit s tím, že hubnutí je běh na dlouhou trať a hubnout 20 kg za měsíc není normální. Když budete hubnout pomalu, půjde všechno správně. Budete v pohodě, nebudete mít velký hlad a sladké chutě a budete mít dostatek energie jak na běžnou denní činnost, tak i na zvýšený pohyb, který je prostě zapotřebí.

Můžu chuť na sladké ve stresu zahnat čokoládou?

Kostička kvalitní čokolády sice chuťové buňky potěší, pomůže nám trochu zrelaxovat, ale to zásadní nevyřeší. Musíme mít stále na paměti, že zvýšený stres rovná se zvýšená potřeba cukru. Tu je třeba kontinuálně kompenzovat těmi správnými, tzv. pomalými cukry, které jsou schopny moje tělo pozvolna zásobovat energií. Ovšem, pokud se momentálně nacházíme v situaci akutního stresu a trávicí trakt odmítá jakoukoli hůře stravitelnou potravu zpracovat, v takových případech pak může být kousek čokolády užitečný. Tato praktika by se však neměla stát pravidlem. Čokoláda je za odměnu, pro chvíle pohody.

Můžu zhubnout i tak, že nebudu jíst přílohy, večeři si dám naposledy v šest apod.?

Je nutné si uvědomit, že když tohle budu dělat, tak nutně přijde opět jo‑jo efekt. Lidé, kteří prošli nízkoenergetickými dietami, na začátku zhubli, ale pak měli hlad, a tak se najedli a znovu přibrali. A tak to jde často stále dokola, dokud si chybně nevytvoří pocit, že vlastně nesmějí skoro vůbec nic jíst. A začínají se stabilně hlídat, kontrolovat každé sousto a vytvářejí si pozvolna fóbii z jídla. Bojí se něco sníst, aby znovu nepřibrali. Bojí se jídla a vyčítají si každý kousek, který si dali navíc. To pak už není situace pro dietologa, ale pro psychologa, protože jde o regulérní fóbii. Člověk, který chce redukovat svou váhu, se nemusí jídla bát, je to základní věc, která k životu patří. Bez jídla se prostě nedá žít.

Kolik toho můžu za den sníst?

Musíme vycházet z toho, jakou má člověk konstituci – jaká je jeho váha a kolik z toho je aktivní tělesná hmota, a dále to závisí na denních aktivitách – zda se živíme kancelářskou nebo manuální prací. Extra tip: Teoreticky můžeme říct, že průměrná žena by měla mít příjem 2000 kcal/8400 kJ a muž 2500 kcal/10500 kJ.

A pokud bychom chtěli redukovat svou váhu?

Nejlepší způsob, jak redukovat váhu, je zvýšit výdej – tedy přidat pohyb. Pokud chcete redukovat stravu, pak výrazně snižte příjem tuků a lehce sacharidů (vybírejte vždy tzv. komplexní sacharidy). Zachovejte nebo lehce navyšte příjem bílkovin. Při hubnutí by se hodnota normálního energetického příjmu ženy měla pohybovat od 1400 kcal/5880 kJ do 1800 kcal/7560 kJ v závislosti na stavbě těla a denních aktivitách. Tím ale nepostihujeme extrémní skupiny.

Petr Havlíček

specialista na výživu

Od roku 1994 se specializuje na doplňkovou a sportovní výživu, nutriční programy, které jsou součástí léčebné terapie optimalizace stravování, nutriční programy pro vrcholový sport, nutriční programy pro rekreační sport.

Od roku 1995 je odborným konzultantem v oblasti výživy, spolupracuje s vrcholovými sportovci.

Je autorem odborných a odborně-populárních článků o výživě, jako konzultant spolupracoval na pořadech Jste to, co jíte a Souboj v těžké váze.

Společně se šéfredaktorkou Diety vydal knihy - Jídlo jako životní styl, Hezky česky, hravě a zdravě a Jak se hubne v Čechách.

Ve volném čase rád jezdí na výlety se svojí dcerou Lucií, má rád dobré jídlo, dobrý relax a sympatické lidi kolem sebe.

Zdroj: Převzato z knihy Jídlo jako životní styl, Petr Havlíček a Petra LamschováTuto knihu, společně s dalšími tituly naleznete na

ČTĚTE TAKÉ:
Seriál o hubnutí s Petrem Havlíčkem - 1. díl: Začínáme s dietou


Nechcete hubnout sami? Navštivte náš FITweb.cz!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pomyslná půlka pracovního týdne je příjemná. Daří se vám po všech stránkách a nezapomínáte ani na své pomalejší kolegy. Nadřízený je s vámi ohromně spokojený a vy přidáváte na tempu. Jen…

Nejčtenější články

Doporučujeme