Seriál o hubnutí s Petrem Havlíčkem - 4. díl: Cukry a umělá sladidla při dietě

17. 8. 2012
Seriál o hubnutí s Petrem Havlíčkem - 4. díl: Cukry a umělá sladidla při dietě
Dieta a hubnutí jsou jedním z nejdiskutovanějších témat, která se nám ženám honí hlavou a která stále dokola řešíme. Možná i vy potřebujete zhubnout, ale nevíte jak. Proto jsme pro vás připravili "hubnoucí seriál" s Petrem Havlíčkem -specialistou na výživu. Ten nám odpověděl na nejčastější otázky souvisejí s dietou, hubnutím a zdravým životním stylem.

Jak je to s používáním cukru při dietě?

Bílý cukr bychom měli ze stravy naprosto vyloučit. Jako potravina je živinově téměř bezcenný, neboť obsahuje pouze sacharózu. Hnědý (nebělený nebo třtinový) cukr, který obsahuje kromě sacharózy i určité množství minerálů a stopových prvků, můžeme použít na doslazení, ovšem pouze v malém množství (například půl čajové lžičky do kvalitní kávy). Větší množství jednoduchých cukrů potřebujeme jen ve stavech jejich vysoké spotřeby – například při náročném sportovním výkonu nebo ve stavech totálního energetického vyčerpání.

Můžu sladit například medem?

Ano, med je biologicky cenná potravina. Nejsem proti lžičce medu každý den. Například ranní mátový nebo zelený čaj přislazený malou lžičkou medu může být optimálním startem dne. Ani lžička medu v celozrnné obilné kaši nikoho rozhodně nezabije – ani při redukčním programu. Ale všeho s mírou, aby to pak neskončilo lžičkou medu 6x denně. Vše musí zapadat do nastavené živinové bilance.

Co umělá sladidla?

Jsou většinou chemická, a tím pádem pro naše tělo nepřirozená. U některých sladidel se dokonce prokazuje jejich zdravotní závadnost. Každé sladidlo má svoji maximální denní doporučenou bezpečnou dávku. Ale kdo si to dokáže spočítat a uhlídat, když se na nás všude valí módní „light“ výrobky se sladidly. Vy víte, kolik sladidel do sebe denně dostanete prostřednictvím light jogurtů, light limonád, sladidlem oslazené kávy nebo čaje…? Používání sladidla při hubnutí nepovažuji za úplně dobrou volbu. V případě hubnutí by si naše chuťové buňky měly odvyknout od agresivní sladké chuti. Pokud máte zvýšenou chuť na sladké, zásadním způsobem vám chybí ty správné cukry (redukční program je výrazně deficitní na sacharidy), a to je podstatný problém, který sladkým jídlem nevyřešíte. Sladké zazáplatuje následek, ale nevyřeší příčinu.

Platí, že bez cukru = bez kalorií?

Tato rovnice nemusí vždy platit. Sádlo je také bez cukru a má mnoho kalorií. Hon na cukry dost často přechází do naprosto absurdních rozměrů. Fascinuje mě, jak si mnoho žen kupuje výrobky se sladidly a vzápětí si dá tučné jídlo… Myslím si, že používání vlastního zdravého rozumu a kupeckých počtů je mnohem vhodnější než podléhání emotivním reklamám a populistickým článkům o dietách.

Petr Havlíček

specialista na výživu

Od roku 1994 se specializuje na doplňkovou a sportovní výživu, nutriční programy, které jsou součástí léčebné terapie optimalizace stravování, nutriční programy pro vrcholový sport, nutriční programy pro rekreační sport.

Od roku 1995 je odborným konzultantem v oblasti výživy, spolupracuje s vrcholovými sportovci.

Je autorem odborných a odborně-populárních článků o výživě, jako konzultant spolupracoval na pořadech Jste to, co jíte a Souboj v těžké váze.

Společně se šéfredaktorkou Diety vydal knihy - Jídlo jako životní styl, Hezky česky, hravě a zdravě a Jak se hubne v Čechách.

Ve volném čase rád jezdí na výlety se svojí dcerou Lucií, má rád dobré jídlo, dobrý relax a sympatické lidi kolem sebe. Zdroj: Převzato z knihy Jídlo jako životní styl, Petr Havlíček a Petra LamschováTuto knihu, společně s dalšími tituly naleznete na

http://www.dama.czhttp:www.dama.cz/2012/8/havlicek-100.jpg" align="left" border="0">

ČTĚTE TAKÉ:
Seriál o hubnutí s Petrem Havlíčkem - 1. díl: Začínáme s dietou

http://www.dama.czhttp:www.dama.cz/2012/8/havlicek-100.jpg" align="left" border="0">

ČTĚTE TAKÉ:
Seriál o hubnutí s Petrem Havlíčkem - 2. díl: Jak předejít jo-jo efektu?

http://www.dama.czhttp://www.dama.cz/2012/8/havlicek-100.jpg" align="left" border="0">

ČTĚTE TAKÉ:
Seriál o hubnutí s Petrem Havlíčkem - 3. díl: Co jíst k snídani, obědu a k večeři

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud si zajistíte správný start do nového týdne, podaří se vám smazat minulá nedorozumění. Ruku na srdce, ne vše jelo podle plánu. Nepropadejte však panice, protože jste průbojní a…

Nejčtenější články

Doporučujeme