Herečka Angela Lansbury Foto: Profimedia 

Herečka Angela Lansbury Foto: Profimedia 

Herečka Angela Lansbury Foto: Profimedia 
Herečka Angela Lansbury Foto: Profimedia 
Herečka Angela Lansbury Foto: Profimedia 
Herečka Angela Lansbury Foto: Profimedia 
13
Fotogalerie

Seriál To je vražda, napsala přišel o hvězdu: Zemřela legendární Jessica Fletcher

Jen pět dní jí chybělo k tomu, aby se dožila 97. narozenin. Ve věku 96 let zemřela v úterý 11. října 2022 herečka Angela Lansbury, kterou proslavila především role Jessicy Fletcher v kultovním seriálu To je vražda, napsala. Podle prohlášení rodiny zesnula ve spánku. Jaký byl její život?

Útěk do Ameriky

Angela Brigid Lansbury se narodila 16. října 1925 v Londýně. Do Ameriky se spolu s matkou a dvěma mladšími bratry přestěhovala během druhé světové války, když na Londýn začaly dopadat nacistické bomby. Ještě předtím, v devíti letech, její psychikou otřásla smrt milovaného otce Edwarda Lansburyho, který byl bohatý obchodník se dřevem.

Angela měla cestu k herectví poměrně snadnou, protože její matka Moyna MacGill byla také herečkou, a tak svoji dceru v kariéře naprosto podporovala. Ostatně, ve filmovém průmyslu se uchytili i Angelini bratři, kteří se stali filmovými producenty.

Které celebrity neunesly svoji slávu? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Pestrá herecká kariéra

Londýnská rodačka působila jak na plátně, tak na jevišti i v televizi. Nejvýrazněji se do myslí diváků zapsala hlavně rolí zvídavé spisovatelky, která nemá šanci v životě v klidu psát, protože ji na každém kroku pronásledují vraždy a záhadná tajemství. Tuto roli neohrožené spisovatelky hrála dlouhých dvanáct let. Její aktivní kariéra herečky však trvala rovných sedmdesát let.

Začínala na divadelní scéně, kde působila dlouhých šestnáct let. Během té doby získala čtyři ceny Tony za své účinkování v muzikálech na Broadwayi – 1966 Mame, 1969 Dear World, 1975 Gypsy a 1979 Sweeney Todd.

Podařilo se jí dokonce třikrát získat i nominaci na Oscara, na cenu Emmy byla nominována celkem osmnáctkrát, ani jednou však nevyhrála. Proměnila však několik nominací na Zlatý glóbus, a tak jí doma na poličce přece jenom nějaká ta soška oceňující její úspěšnou kariéru stála. V roce 2013 jí pak správní rada Akademie filmového umění a věd odhlasovala udělení čestného Oscara za celoživotní dílo v oboru.

Pokračování 3 / 5

Nevydařený rodinný život

V devatenácti letech se provdala za pětatřicetiletého bisexuálního herce Richarda Cromwella. Ten ji měl podvádět na každém kroku s kýmkoli, kdo o něj projevil zájem, manželství tak moc dlouho nevydrželo. Navzdory neshodám však zůstali dobrými přáteli. Druhé manželství s hercem Peterem Shawem pak už vydrželo až do Shawovy smrti v roce 2003.

Ze svazku vzešel syn Anthony a dcera Deirdre, obě děti se ale v šedesátých letech připojily k protikulturnímu hnutí a propadly drogám. Anthony se stal závislým na kokainu a heroinu, a Deirdre se dokonce zapletla s nechvalně proslulou „Rodinou“ Charlese Mansona. Nakonec se ale obě děti z kultů vymanily, Anthony se dal na režírování a Deirdre se v Los Angeles vrhla na provozování restaurace.

Pokračování 4 / 5

Nesmrtelná Jessica Fletcher

Coby Jessica Fletcher se Angela objevila ve všech 264 epizodách seriálu To je vražda, napsala, jenž se natáčel od roku 1984 do roku 1996. Dodnes se na televizní obrazovky pravidelně vrací, a i když bráno dnešní optikou je seriál už trochu retro, pořád se těší obrovské popularitě všude na světě.

Pro herečku natáčení nebylo nejsnadnější, jelikož se tehdy jelo na dlouhé čtrnáctihodinové směny a natáčelo se po dobu dvanácti let. Na druhou stranu, spolu s oblíbeností se zvyšoval i Angelin plat. Už když se vypracovala na částku 40 tisíc dolarů za epizodu (1 milion českých korun), říkalo se, že dostává poměrně dost velkou výplatu. Suma se ale nakonec vyšplhala na 200 tisíc dolarů za jeden jediný díl (něco málo přes 5 milionů korun).

Pokračování 5 / 5

Titul dáma od královny

Ačkoliv se její aktivní herecká kariéra odehrávala ve Spojených státech, byla jakožto hrdá Angličanka několikrát za své úspěchy oceněna ve Velké Británii. V roce 2002 udělila Britská akademie filmového a televizního umění (BAFTA) Lansbury cenu za celoživotní dílo. V roce 1994 byla Lansbury v rámci narozeninového vyznamenání jmenována komandérem Řádu britského impéria (CBE) a v roce 2014 byla v rámci novoročního vyznamenání povýšena na dámu komandéra Řádu britského impéria (DBE) za zásluhy v oblasti dramatu, charitativní činnosti a filantropie. Při jmenování královnou Alžbětou II. na hradě Windsor Lansbury prohlásila: „Připojuji se k úžasné skupině žen, které velmi obdivuji, jako jsou Judi Dench a Maggie Smith. Je to krásná věc, když vám na to kývne vaše vlastní země, a já si toho opravdu vážím.“

Doporučujeme

Články odjinud