S blížícím se chladnějším obdobím je vhodná doba pro seřízení plastových oken. Uděláte-li to správně, prodloužíte jejich životnost, ale také ušetříte energii, a zajistíte si tak komfortnější domov. Přepnutí mezi zimním a letním režimem optimalizuje těsnost oken, tím reguluje cirkulaci vzduchu a minimalizuje tepelné ztráty.
Na internetu se často objevují rady, jak nastavit přítlak plastových oken v závislosti na sezóně. Přepnutí na tzv. zimní režim zvyšuje těsnost oken a minimalizuje únik tepla, zatímco letní režim snižuje přítlak, což zlepšuje cirkulaci vzduchu. Hlavním důvodem, proč je tato metoda populární, je příslib úspor energie a ochrana před vlhkostí. Nicméně ne každé okno umožňuje takové přenastavení, a někdy může být dokonce škodlivé.
Výhody přepínání mezi režimy
Podle odborníků je změna přítlaku na oknech jednoduchým způsobem, jak zlepšit komfort v interiéru a optimalizovat ovzduší. „Díky dotažení se v zimě dá eliminovat tepelná ztráta, zamezí se taktéž rosení oken a následnému možnému vzniku plísní. V létě je dobré přítlak lehce povolit, to zajistí lehké proudění vzduchu kolem oken, zlepší se jeho celková cirkulace v místnosti, a navíc není tak těžký a vlhký,“ vysvětluje Petr Uher, vedoucí obchodního oddělení společnosti Lomax, která se specializuje na výrobu dveří a plastových oken.
Máte nastaven správný přítlak? Pomůže kancelářský papír
Správný přítlak je možné otestovat pomocí jednoduché metody – kancelářského papíru. Stačí vložit papír mezi křídlo a rám okna, a pokud ho lze snadno vytáhnout, je přítlak nedostatečný. Úprava přítlaku a celkové seřízení oken trvá podle odborníka jen několik minut, ale záleží na typu oken a jejich kování. „Při prvním seřízení doporučujeme vždy oslovit specializované odborníky, aby zákazníky provedli a naučili je, jak s daným typem kování či okna pracovat,“ dodává.
Pozor na poškození oken častými změnami
I když se změna přítlaku doporučuje, dochází-li k ní příliš často, hrozí, že se okna mechanicky opotřebí. „To může vést k nákladným opravám nebo dokonce k nutnosti výměny oken. Lidé tímto způsobem často poškodí kování nebo závity, proto je vždy potřeba postupovat podle přiloženého manuálu nebo instrukcí od odborníka,“ upozorňuje Uher.
Alternativa v teplejších měsících: Mikroventilace
Jako vhodná alternativa v teplejších měsících se proto doporučují různé režimy otevírání včetně ventilace či mikroventilace. Tento mechanismus umožňuje cirkulaci vzduchu, aniž by došlo k poškození oken či přímému ohrožení domácnosti vlivem větru či bouřky.
Plastová okna se vlivem teplot mění, proto je dobré čas od času otestovat jejich funkčnost otestovat.
Klíč k dlouhověkosti oken? Pravidelná údržba
Kromě správného nastavení přítlaku je důležitá i pravidelná údržba, která prodlouží životnost oken. „Pokud budou lidé o okna správně pečovat, předejdou tím zbytečným problémům a prodlouží jejich životnost. Preventivní odborný servis je na místě alespoň jednou za dva roky,“ doporučuje Uher. Základní údržbu si většina lidí zvládne provést sama – je potřeba mít po ruce nástroje jako kleště, imbusový klíč a šroubovák. Důležité je také pravidelné promazávání kování, kontrola těsnění a vyčištění odtokových kanálků.
Správné větrání jako prevence vlhkosti a plísní
Domácnosti by neměly zapomínat ani na správné zásady větrání. V zimě je vhodné větrat krátce a intenzivně, aby nedocházelo k prochladnutí stěn a nábytku, zatímco v létě je ideální využívat ventilaci nebo mikroventilaci, aby se v místnosti nehromadila vlhkost. „Pravidelné větrání je klíčem k udržení zdravého prostředí doma a prevencí před vlhkostí a plísněmi. Všeobecně platí pravidlo, že větrat se má krátkodobě, ale intenzivně,“ radí Uher.
Lucie Kořistová
8. ledna 2023