Sex po menopauze? Lubrikant výrazně pomůže. Víme, který si vybrat

Sex po menopauze? Lubrikant výrazně pomůže. Víme, který si vybrat

Pro ženy v menopauze může být lubrikant dobrým pomocníkem. Pokud jste jej ale doposud nepoužívala, může pro vás být složité se v nabídce orientovat. Poradíme vám, zda sáhnout po lubrikantu na bázi vody, oleje, či silikonu.

Vaginální suchost

S přicházející menopauzou se objevují různé zdravotní nepříjemnosti. Jednou z nejčastěji zmiňovaných je vaginální suchost, kterou způsobuje klesající hladina estrogenu. Tahle komplikace může znepříjemnit, nebo dokonce znemožnit sexuální život. Ale kolem 50. roku života je ještě brzo vzdát se takového potěšení, jakým je orgasmus.

Pomocníkem, který dokáže vrátit potěšení ze sexu, může být lubrikant, který zvlhčí genitální tkáně, takže sníží pocit tření a naopak zvýší radost z intimního kontaktu. Lubrikanty se často používají s kondomy, aby snížily podráždění latexem, ale lze je používat i samostatně.

Pokračování 2 / 6

Zahrňte je do předehry

Používají se před pohlavním stykem a jejich aplikaci lze snadno zahrnout do předehry. Není nic jednoduššího, než když si ho partneři při mazlení navzájem nanesou na genitálie. A právě v období po menopauze, kdy je třeba v partnerství hledat novou intimitu, tohle může být cesta, jak si sex znovu užít. Ale jaký lubrikant bude pro vás ten pravý? Lubrikanty jsou na trhu ve třech různých variantách: na bázi oleje, vody a silikonu. Každý má své výhody a nevýhody.

Pokračování 3 / 6

Lubrikanty na bázi oleje

Na trhu najdete lubrikanty, které jsou vyrobeny s použitím olejů. Podobnou službu vám prokáží i jiné kosmetické produkty, jako jsou dětský olej, vazelína, minerální oleje, rostlinné oleje a krémy na ruce. Tyto přípravky je však lepší použít jen k masturbaci, protože olej může na pochvě či konečníku zanechat povlak, který zvyšuje riziko bakteriálních infekcí.

Lubrikanty na bázi oleje by se nikdy neměly používat společně s kondomy. „Pokud používáte latexové produkty, nemůžete zároveň s nimi použít lubrikant na bázi oleje, protože ten latex rozloží,“ vysvětluje Beverly Whippleová, generální tajemnice Světové asociace pro sexuální zdraví. Minerální olej, který se nachází v mnoha krémech na ruce, může snížit sílu kondomu až o 90 procent. Tím se výrazně zvyšuje riziko, že kondom sperma propustí nebo se protrhne. To zase zvyšuje riziko přenosu pohlavních chorob a nechtěného těhotenství.

Pokračování 4 / 6

Lubrikanty na vodní bázi

Mnoho odborníků považuje tyto lubrikanty za nejbezpečnější, a to při pohlavním styku i masturbaci. Nepoškozují latex a většinou ani nijak nedráždí kůži. Kromě toho je lze snadno opláchnout čistou vodou, zatímco ty olejové lze umýt mnohem obtížněji. 

Lubrikanty na vodní bázi se obvykle prodávají ve dvou typech – s glycerinem a bez něj. Glycerin má slabou sladkou chuť. Ženy, které často trpí vaginálními kvasinkovými infekcemi, by se těmto přípravkům proto měly vyhnout, protože cukr může podpořit růst kvasinek. Lepší je tedy číst etikety a zvolit přípravky bez glycerinu.

Lubrikanty na vodní bázi mohou dále obsahovat přísady pro zlepšení milování. Některé přípravky namazané partie prohřívají a tím zvyšují pocit sexuálního uspokojení, jiné způsobují brnění nebo dokáží prodloužit mužskou erekci.

Pokračování 5 / 6

Lubrikanty na bázi silikonu

Tyto lubrikanty vydrží déle než lubrikanty na vodní bázi a lze je bezpečně používat s kondomy a dalšími latexovými produkty. Jejich textura je jiná a mnozí ji mají raději. Lubrikanty na bázi silikonu je možné použít i při milování ve vodě i při dalších vodních hrátkách. Nechutnají však moc dobře.

Lubrikant na bázi silikonu může být obtížnější umýt a některým ženám může způsobit vaginální podráždění, pokud se bezprostředně po pohlavním styku neumyjí. Tyto lubrikanty by také neměly být používány se sexuálními hračkami vyrobenými ze silikonu, protože to může způsobit značné nepohodlí. 

Pokračování 6 / 6

Pozor na podráždění

Lubrikanty mohou výrazně ovlivnit kvalitu sexuálního života, ale nemusí vyhovovat všem. Některé přípravky obsahují přísady, které mohou způsobit podráždění pokožky. Jakmile se objeví takový problém, přestaňte daný produkt okamžitě používat a problém konzultujte s lékařem.

Doporučujeme

Články odjinud