Sexuální život ženy v menopauze

23. 5. 2001
Sexuální život ženy v menopauze
Menopauza představuje v životě ženy období, které bývá zpravidla velice opomíjené a přitom nesmírně důležité. Ženy středního a mírně staršího věku bývají čím dál častějšími návštěvnicemi našich poraden.

Sexuální život ženy v menopauze

Menopauza představuje v životě ženy období, které bývá zpravidla velice opomíjené a přitom nesmírně důležité. Ženy středního a mírně staršího věku bývají čím dál častějšími návštěvnicemi našich poraden. Není to tím, že by měly stále více a více problémů. Ony si ale doposud příliš netroufaly přijít se poradit. Aby dokázaly vyhledat pomoc, musí ženy této věkové kategorie překonat mnoho překážek - typicky ženskými zábranami ve vztahu ke své sexualitě počínaje a pocity typu " na to jsem už stará" konče.

Základními problémy, se kterými přicházejí, jsou v první řadě sexuální dysfunkce - poruchy chuti, vzrušivosti a orgasmu. Nezřídka kdy se chtějí poradit o celém komplexu problémů, který se váže například na partnerův déletrvající mimomanželský vztah ("našel si mladší"). Někdy jsou ony samy přiváděny partnerem, kterému vadí jejich nezájem o sexuální život. Jindy si nevědí rady s vlastní sexuální potřebou.

Obecně lze říci, že snad neexistuje jiné období v životě ženy, kdy by tak úzce spolu souvisely a navzájem se ovlivňovaly pohoda psychická a fyzická. S tím samozřejmě koresponduje vyrovnanost v oblasti sexuální. Podaří-li se odstranit psychické i somatické příčiny sexuálních potíží, nenajdete mnoho spokojenějších klientek, než jsou ženy právě této věkové kategorie.

Autor: MUDr. Hanka Fifková, sexuolog

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na jednu stranu jste moc rádi, že je tady konec pracovního týdne, protože vám začínají docházet síly. Už nejste tak výkonní a obezřetní. Je možné, že chybujete a ani o tom nevíte. Neberte…

Nejčtenější články

Doporučujeme