Síla srdce

24. 10. 2007
Síla srdce
Příběh o události, která šokovala celý svět, a přesto jste ho nikdy neslyšeli. Životní příběh Daniela Pearla vypráví o obyčejném hrdinovi a neobyčejné lásce.

Tu zprávu jste možná ani nezaznamenali. 23. ledna 2002 zmizel v Karáčí novinář prestižního listu Wall Street Journal Daniel Pearl. Během následujících dnů a týdnů se rojily četné spekulace o jeho osudu a stejně horečně se vedlo oficiální pátrání po stopách těch, kteří měli mít jeho zmizení na svědomí. Z malé osobní tragédie se stal velký příběh, který najednou sledoval celý svět. Síla srdce tentýž příběh vypráví z pohledu asi nejzasvěcenějšího člověka, Pearlovy těhotné manželky Marianne v podání Angeliny Jolie.

Tu noc, kdy se Danny ztratil, držela Mariane noční hlídku s Asrou Nomani, Dannyho dlouholetou známou a kolegyní z The Wall Street Journal, žijící v Karáčí. Obě byly zkušené zahraniční novinářky s velkými investigativními schopnostmi, ale také cizinky v zemi, která se po atentátech z 11. září stala velmi nestabilní. Během svítání už obě věděly, že čelí krizové situaci, jejíž řešení vyžaduje silné spojence s dobrými informacemi o pákistánských teroristických buňkách, jeho zkostnatělé byrokracii a nechvalně proslulé tajné službě I.S.I.

Ještě v průběhu rána se dům zaplnil tucty místních vyšetřovatelů, mezi nimiž nechyběl muž zvaný Kapitán, tehdejší velitel nové pákistánské protiteroristické jednotky. Jeho tým se pak spolu s americkým diplomatickým bezpečnostním agentem, dvěma kolegy z Wall Street Journal a lidmi z FBI dali do hledání. Po pěti trýznivých týdnech, strávených navíc uprostřed sílícího mediálního šílenství, únosce dopadli. Byl mezi nimi známý ozbrojenec Omar Saeed Sheikh, známý také jako Bashir – prostředník, který nabízel Dannymu informace související s případem teroristy, jenž se snažil vyhodit do vzduchu letadlo pomocí bomby ukryté v botě. Poté následovalo zdrcující zjištění, že Danny byl před několika týdny brutálně zavražděn.

Mariane a Danny věřili, že předkládáním svědectví všech stran a usnadňováním toho, aby mohly veřejně zaznít všechny názory, mohli postavit mezi znepřátelenými stranami most. Mariane tuto myšlenku nezradila a odmítla i po nejhorší kapitole svého života podlehnout nenávisti nebo strachu. Po Dannyho smrti se vrátila do své rodné Francie, kde čekala na narození syna Adama. V současné době s ním žije v Paříži.

Marianne Pearl napsala o příšerných pěti týdnech, v nichž si u ní pravidelně podávaly dveře naděje se zoufalstvím, strhující knížku. Ta zaujala Brada Pitta natolik, že se pod její filmové zpracování rozhodl podepsat jako producent a navíc do hlavní role obsadit „svou“ Angelinu. „Klíčový ale byl souhlas Marianne Pearl, protože natočit film bez její přímé podpory by nemělo smysl,“ dodává koproducentka Dede Gardner. Hlavní hrdinka měla také právo na volbu režiséra. Vyvoleným se nakonec stal Michael Winterbottom, který už několikrát dokázal, že podobný žánr, v němž se mísí dokumentování reality s čirou fikcí, zvládá opravdu s přehledem, ať už šlo o válečné drama z bývalé Jugoslávie Vítejte v Sarajevu nebo politické drama o vězení pro teroristy The Road to Guantanamo.

„Byl jsem v Pákistánu v roce 2001 a Daniel s Marianne tou dobou zpravodajsky pokrývali válku v Afgánistánu,“ vzpomíná Winterbottom. Když jsem se dozvěděl o Danielově smrti, natáčel jsem právě v Pešáváru film In this World, a byl jsem tedy prakticky v centru dění. Pak jsem si přečetl Marianinu knihu a nebylo co řešit,“ popisuje Winterbottom, proč na nabídku natočit film o nejtěžší etapě jejího života bez váhání kývl. Předchozí pákistánská zkušenost se režisérovi velmi hodila, protože ve snaze natočit film co nejvěrněji musel pracovat přímo v místech, která se před pár lety stala svědky této události. Natáčení navíc neustále komplikovaly místní úřady, které se dílem bály o bezpečnost členů štábu a dílem toho, jak budou ve filmu prezentovány.

Jedinou opravdovou hereckou hvězdou Síly srdce je Angelina Jolie, pro kterou role Marianne Pearl představovala jednu z největších výzev dosavadní kariéry – nadlidsky statečná žena na pokraji nervového zhroucení, v šestém měsíci těhotenství a se silným francouzským přízvukem. Drama promítají česká kina od 18. října 2007 v anglickém znění s titulky.

Foto: Bontonfilm

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Březen je pro vás úspěšným měsícem. Nejvíce se vám daří v pracovní sféře, kde nade všemi vynikáte díky nápaditosti a vytrvalosti. Nepatříte mezi jedince, kteří mluví do větru. Vyzvete…

Nejčtenější články

Doporučujeme