Šíleně smutná princezna patří mezi nejoblíbenější vánoční pohádky Foto: ČSFD

Šíleně smutná princezna patří mezi nejoblíbenější vánoční pohádky Foto: ČSFD

V roli rádců se objevili Josef Kemr a Darek Vostřel Foto: ČSFD
V kinech viděly pohádku tři miliony diváků Foto: ČSFD
Pro Václava Neckáře šlo o počátek kariéry Foto: ČSFD
Stejně tak pro jeho kolegyni zpěvačku Helenu Vondráčkovou Foto: ČSFD
20
Fotogalerie

Šíleně smutná princezna: Kdo rozhodil Neckáře a jakou písničku z ní vystřihli?

I když tomu samotný název odporuje, Šíleně smutná princezna je jednou z nejveselejších českých pohádek. Aby také ne, hlavní role byly ušité přímo na míru hercům, takže se při natáčení všichni dobře bavili. Jak si z Václava Neckáře vystřelil herecký kolega Jaroslav Marvan a která scéna musela být původně vystřižená?

Levná autorská práva a mladý skladatel

Pohádka režiséra Bořivoje Zemana z roku 1968, na kterou přišly do kin tři miliony diváků, se při svém vzniku několikrát vypořádávala s nepřízní režimu. Například když tehdy teprve sedmnáctiletý skladatel hudby a všech písní Jan Hammer emigroval, jeho jméno nesmělo být ani v titulcích.

Na druhou stranu filmaři ušetřili poměrně velkou částku za autorská práva k němému filmu s Charliem Chaplinem, jenž se v pohádkovém snímku objevuje. Autorský poplatek za pár záběrů byl tehdy pouze symbolický.

Co jste o pohádce Šíleně smutná princezna možná nevěděla? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Role Vondráčkové a Neckářovi na míru

Říkáte si, že role šíleně smutné princezny a mazaného optimistického prince sedla hercům jako ulitá? Nejde o náhodu. Postavy byly od začátku napsané pro toho času začínajícího mladého umělce Václava Neckáře a zpěvačku Helenu Vondráčkovou. Ta se dokonce díky hudební pohádce dočkala pěveckého debutu. Aby se oba zpěváci, kteří neměli herecké zkušenosti, s rolemi lépe ztotožnili, zůstala jim ve filmu dokonce stejná křestní jména, tedy Helena a Václav.

Pokračování 3 / 6

Marvan si vystřelil ze začínajícího Neckáře

Zkušený herec Jaroslav Marvan si během natáčení dokonce vystřelil z nesmělého Václava Neckáře. Nachytal ho totiž, jak si v šatně nasazuje na hlavu jeho královskou korunu. Přimělo ho to si z něj udělat legraci a zakřičel na něj: „Položíš to! Takhle mladej a zkoušel by sis moji královskou korunu? To si nezvykej!“ Mladý Neckář se prý lekl, okamžitě korunu vrátil zpět na místo a bez jediného slůvka utekl. Ze strany staršího kolegy šlo o pouhý vtip, takže se k celému nedorozumění později se smíchem vracel a dával ho k dobru.

Pokračování 4 / 6

Problematická píseň

Za dob totality měla pohádka trochu jinou podobu, než jak ji známe dnes. Respektive jí něco chybělo. Všichni si jistě vybavíme scénu, kdy dva královští poradci zpívají píseň „Kujme pikle“. Protože se ale jeden z jejich představitelů Darek Vostřel stal režimu nepohodlným, byla píseň z filmu vystřižena. Verze bez této scény se dostala i do NDR a byla vysílána v televizi. Pouze „mezi rebely“ na vesnicích a na některých pionýrských táborech se prezentovala celá pohádka i s onou zakázanou písničkou.

Pokračování 5 / 6

Smrt krále a pověrčiví náhradníci

Roli krále Dobromysla původně hrál Rudolf Deyl mladší. V pohádce se objevuje ve scéně, kde se shromažďují princeznini nápadníci před palácem a královskou rodinu zabírala zdálky kamera. Deyl ale bohužel náhle tragicky zemřel, takže filmaři nabídli roli krále dalším hercům: Ladislavu Peškovi a Josefovi Beyvlovi. Oba herci ale nabídku kvůli pověrčivosti odmítli. Role se nakonec ujal Bohuš Záhorský.

Pokračování 6 / 6

Spolupráce Neckáře s Vondráčkovou pokračovala

Přijde vám, že k sobě dvojice Neckář–Vondráčková pasuje? Něco na tom bude. Protagonisté Šíleně smutné princezny se měli setkat už o několik let dříve při natáčení snímku oceněného Oscarem Ostře sledované vlaky. Vondráčková sice úspěšně prošla kamerovými zkouškami, ale zradila ji její výška.

Režisérovi Jiřímu Menzlovi vadilo, že je vyšší než Neckář, takže roli nakonec nezískala. Ani to umělcům nezabránilo v další spolupráci. Dva roky po natočení společné pohádky se zpěvačkou Martou Kubišovou založili úspěšné trio Golden Kids, se kterým vystupovali a nahráli mnoho hitů.

Doporučujeme

Články odjinud