SIMONA (42): Byla jsem závislá na nakupování, málem jsem ztratila muže

14. 2. 2019
SIMONA (42): Byla jsem závislá na nakupování, málem jsem ztratila muže
Simona si po mateřské chtěla v nové práci připadat krásná, a tak se rozhodla obnovit šatník. Nákupy ji ale strhly natolik, že se z nich rychle stala závislost, která ji málem stála manželství.

Celé to začalo úplně nenápadně mým nástupem do zaměstnání. Po několika letech na mateřské dovolené jsem si chtěla připadat sebevědomě a přitažlivě. Svoji kariéru i sebevědomí jsem začala budovat také přes nový šatník. Oblečení, které jsem do té doby nosila, mi připadalo obnošené a nemoderní.

V den první výplaty jsem zaútočila na obchod s módním oblečením. Zasloužila jsem si přece odměnu za svou práci! Domů jsem dorazila šťastná a ověšená nákupními taškami. Jenže můj manžel byl v šoku. Šetříme totiž na nové zařízení bytu a on nedokázal pochopit, že jsem utratila tolik peněz jenom za „hadry“.

Hádala jsem se s ním a hájila se, že kdybych přemýšlela jako on, nikdy bych nic neměla, a navíc jsem si potřebovala udělat radost. Vydržel se na mě zlobit snad celý týden, ale mně to radost z nových věcí nepokazilo.

Jenže to byla jen první vlaštovka. A za ní přiletělo celé hejno. Snad každý den jsem se cestou z práce zastavila ve značkových obchodech v centru města a nosila si domů nové módní úlovky. Většinu jsem před svým mužem schovávala, a když se ptal, se zvednutým obočím jsem mu vysvětlila, že to mám v šatníku už dávno a on si jen nevšiml.

Motorem pro mou mánii byl i obdiv kolegyň, které mi krásné oblečení, boty, kabelky a doplňky chválily a obdivovaly, že chodím tak hezky oblečená. Takže jsem na nákupy vyrážela znovu a znovu. Sice mi trochu vadilo, že musím manželovi čím dál víc lhát, ale nemohla jsem si pomoct. Den bez nákupů bych nepřežila.

Postupem času jsem si občas kvůli utrácení musela od kamarádek půjčit i peníze, jenže nakupování bylo silnější než já. Nedovedete si představit ten úžasný pocit, který jsem z něj měla. Samozřejmě mi šlo i o zboží, ale nejvíc mě bavil požitek v obchodě. Byly to chvíle, kdy neexistovalo nic jiného než já a nakupování. Ani ve snu mě nenapadlo, že něco není v pořádku.

Až do chvíle, než manžel potkal mou kamarádku. Byla to jedna z těch, od kterých jsem si čas od času půjčila peníze. Mezi řečí se ho zeptala, jestli máme ještě finanční těžkosti, protože by potřebovala půjčené peníze vrátit. Poté, co se muž večer vrátil z práce, zuřil jako býk.

O žádných půjčkách totiž nevěděl, a když zjistil, že jsem za oblečení roztočila nejen téměř celou svou výplatu, ale postupně jsem si i dost peněz napůjčovala, bouchnul dveřmi a odešel do hospody. Strašně jsem se bála, že mě opustí. Poprvé jsem si připustila, že moje chování asi není v pořádku, a celou noc jsem probrečela.

Naštěstí se ráno vrátil. Byl klidný a odhodlaný, mluvil pomalu, ale pevně, a já věděla, že jestli nechci ztratit muže, kterého miluji, musím se sebou něco dělat.

Začala jsem chodit na psychoterapii, našla si nové koníčky a doufám, že mám svou závislost už za sebou a nic podobného mě už nepotká. Nikdy by mě nenapadlo, že člověk může být závislý i na nakupování.

 

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Lvi, jste milovníci společenských akcí. Vlastně jste vždy tam, kde se něco děje. Dalo by se říci, že tomu není jinak ani v době covidové. Zákazy moc neřešíte a dokážete se…

Nejčtenější články

Doporučujeme