Single i po svatbě

12. 4. 2010
Single i po svatbě
Budu se vdávat. Ne zítra, ani za měsíc, ale jednou. Nicméně jedním jsem si jistá už dnes: nechci žádnou rozlučku se svobodou. Jsem rozhodnutá slíbit milovanému muži věrnost a podporu v časech dobrých i zlých, nezávislosti se ale vzdát nemíním ani po okroužkování snubním prstenem.

Svatbou totiž svobodný život rozhodně končit nemusí. Vím to, na vlastní kůži jsem totiž zažila, že můžete být „pod čepcem“ a přitom zůstat „single“.

Spořádaná rodinka, která po práci zasedne před televizní obrazovku, jednou týdně vyrazí doplnit zásoby do místního supermarketu a o víkendu vyveze pětiletého synka na výlet – takovou jsem měla představu o svých budoucích chlebodárcích, když jsem po maturitě odjížděla pracovat jako au pair do anglického Nottinghamu. Tehdy jsem ještě netušila, jak moc se pletu.

Společné bydlení není podmínkou Že Liz a Nick nejsou klasický pár, jsem zjistila dřív, než jsem stihla vybalit. Hlava rodiny mě, malého Joshe a svou drahou polovičku vysadila před přízemní vilkou a rozloučila se s omluvou, že si musí doma ještě něco zařídit a staví se později. Á, takže manželská krize, napadlo mě automaticky. Najali mě, abych hlídala neposedného uličníka, zatímco oni dva budou zachraňovat narušený vztah. Vážnost problému jsem si potvrdila už v předsíni. Počet Nickových svršků na věšáku se dal spočítat na prstech jedné ruky a prohlídka ostatních obytných místností mě utvrdila v mém přesvědčení – v tomhle království vládne žena. Na nezáviděníhodné situaci jsem přesto shledala pozitivum, oddělené bydlení zaručovalo, že nebudu svědkem emotivních scén. Opak byl ale pravdou. Přihlížela jsem jim denně a nechápala jsem. Jak můžou být ti dva i po deseti letech manželství tak zamilovaní?! A když jsou šťastní, proč se dobrovolně připravují o společné chvíle a bydlí každý pod jinou střechou?

„Když jsme se seznámili, měli jsme už každý své bydlení, kterého jsme se nechtěli vzdát. Uvažovala jsem sice, že bych ho i s nedoplacenou hypotékou prodala, ale pak jsem si to rozmyslela. Řada známých mi tehdy více či méně dávala okatě najevo, že si dům nechávám jako pojistku, kdybychom se rozvedli. Ale tak to není. Jen jsem nechtěla rezignovat na svou finanční nezávislost, vždyť jsem si ji tvrdě odpracovala. A časem se ukázalo, že jsem udělala dobře. Po narození syna jsme zkoušeli sdílet jednu domácnost, ale po roce jsme se vrátili k původnímu osvědčenému modelu,“ vysvětlila mi Liz. Příčinou jejich netypického soužití prý nebyly časté hádky, ale rozdílný životní styl. Odlišný okruh přátel, zájmy i pracovní prostředí. Na čem pak ale takový vztah stojí? Na vzájemné toleranci, společných plánech, zapsáním do kurzu tanců počínaje a výchovou dítěte konče, a touze být spolu.

„Jde o model rodiny, kde se oba partneři pracovně realizují a vzájemně se podporují. Partnerský vztah se zakládá hlavně na kvalitě, nikoli na kvantitě společně stráveného času; není nutné, aby se partneři každý den pravidelně scházeli, ale aby sdíleli své zájmy a určitou část volného času. Ve většině případů jsou děti již větší a muži mají svůj podíl péče o ně a o domácnost anebo ještě děti nemají,“ popisuje nekonvenční bytí socioložka Radka Dudová.

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Juicy.„

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Volné dny strávíte v klidném tempu, bohužel ne v pohodové rodinné náladě. Pokud jste svobodní, čekají vás příjemnější okamžiky a milostná vzplanutí. Bohužel zadaní budou snášet napjatou…